Հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո, դրան հետեւած ադրբեջանական հարձակումների տրամաբանության ներքո Թուրքիայի նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունքը, բնականաբար, տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում: Ես կհասկանայի Հայաստանի՝ այդ պահի իշխանությանը, որը որեւէ չոր տեքստով ցավակցություն կփոխանցեր: Սակայն Հայաստանի իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով նույնիսկ զորակցություն են հայտնում Թուրքիային, արդեն մի քանի անգամ հումանիտար բեռ են փոխանցում. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանելով լրագրողի՝ Հայաստանից Թուրքիա մարդասիրական օգնություն ուղարկելուն վերաբերող արդյո՞ք այս քայլը կարող է հանգեցնել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման եւ ճանապարհների բացման հարցին:
Պատգամավորը նաեւ նկատել է, որ գրեթե նույն թվով փրկարարներ են աշխատում թե՛ մշտական բարեկամ Սիրիայում, թե՛  Թուրքիայում: Նրա գնահատմամբ Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի իրականացրած քաղաքականությունը եւ Հայաստանի՝ այս իրավիճակում քայլերը համահունչ չեն:
Տիգրան Աբրահամյանը նաեւ չի կարծում, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում ճիշտ դիրքավորվելու համար Հայաստանի հումանիտար բեռը կամ զորակցությունն էր կարեւոր լինելու:
Ճեպազրույցների ընթացքում ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձել է Արցախում տիրող իրավիճակին: «Ես ուզում եմ այսօր եւս ձեր եւ հանրության ուշադրությունը կենտրոնացնել Արցախում առկա իրավիճակի վրա, որովհետեւ երկու ամսից ավելի է՝ Արցախը շարունակում է մնալ շրջափակված: Ցավալիորեն պետք է արձանագրել, որ ավելացող խնդիրներին զուգահեռ, միջազգային եւ անհրաժեշտ ուշադրությունն Արցախում ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ գնալով նվազում է»,- նշել է պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանի կարծիքով միջազգային հանրությունը եւ հատկապես տարածաշրջանային այն խաղացողները, որոնք մշտապես Հարավային Կովկասում ունեցել են ազդեցություն, ունեն լուրջ հնարավորություն ազդելու Ադրբեջանի վրա եւ իրավիճակը որոշակի հանգուցալուծման տանելու ուղղությամբ:
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով Արցախում ճգնաժամը շարունակվում է, բավականին մեծ խնդիրներ կան: «Այն իրավիճակը, որն այսօր առկա է Արցախում, բավականին ծանր է: Արցախում մեր հայրենակիցները բավականին ծանր, բավականին բարդ շրջան են ապրում ու նրանք, ցավալիորեն, միայնակ են»,- եզրափակել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը:

Especially after 44-day war, such attitude towards Turkey under the logic of the Azerbaijani attacks followed it, naturally is not logical. I would understand the authorities of Armenia that they offered condolences with dry text. However, the authorities of Armenia at the highest level even express their support to Turkey, already several times have sent humanitarian cargo: The Secretary of With Honor Faction Tigran Abrahamyan said during the parliamentary briefings answering the journalist’s question if this step can result in the normalization of the relations between the two countries and opening of the roads.
The deputy also noticed that almost the same number of rescuers work in the permanent friend Syria and in Turkey. According to his assessment, the policy pursued by Turkey and the steps taken by Armenia in this situation are not consonant.
Tigran Abrahamyan does not also believe that the humanitarian cargo or the support of Armenia be important for right positioning in the Armenian-Turkish relations.
During the briefings the opposition deputy touched upon the situation in Artsakh. “Today, I would like also to focus the attention of the community on the situation existing in Artsakh, because after two months, Artsakh continues remaining under blockade. Unfortunately, we should record that in parallel with increasing problems, the international and necessary attention gradually decreases towards the situation created in Artsakh,” the deputy noted.
In Tigran Abrahamyan’s opinion, the international community and especially the regional players, who always had their influence in South Caucasus, have serious opportunity to have an impact on Azerbaijan and taking the situation to a certain solution.
According to the opposition deputy, the crisis in Artsakh continues, there are rather big problems. “The situation that today exists in Artsakh, is rather hard. Our compatriots live a rather grave, rather complicated period in Artsakh, and they are unfortunately, alone,” the Secretary of With Honor Faction concluded.