Հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո, դրան հետեւած ադրբեջանական հարձակումների տրամաբանության ներքո Թուրքիայի նկատմամբ այդպիսի վերաբերմունքը, բնականաբար, տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում: Ես կհասկանայի Հայաստանի՝ այդ պահի իշխանությանը, որը որեւէ չոր տեքստով ցավակցություն կփոխանցեր: Սակայն Հայաստանի իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով նույնիսկ զորակցություն են հայտնում Թուրքիային, արդեն մի քանի անգամ հումանիտար բեռ են փոխանցում. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ պատասխանելով լրագրողի՝ Հայաստանից Թուրքիա մարդասիրական օգնություն ուղարկելուն վերաբերող արդյո՞ք այս քայլը կարող է հանգեցնել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման եւ ճանապարհների բացման հարցին:
Պատգամավորը նաեւ նկատել է, որ գրեթե նույն թվով փրկարարներ են աշխատում թե՛ մշտական բարեկամ Սիրիայում, թե՛  Թուրքիայում: Նրա գնահատմամբ Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի իրականացրած քաղաքականությունը եւ Հայաստանի՝ այս իրավիճակում քայլերը համահունչ չեն:
Տիգրան Աբրահամյանը նաեւ չի կարծում, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում ճիշտ դիրքավորվելու համար Հայաստանի հումանիտար բեռը կամ զորակցությունն էր կարեւոր լինելու:
Ճեպազրույցների ընթացքում ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձել է Արցախում տիրող իրավիճակին: «Ես ուզում եմ այսօր եւս ձեր եւ հանրության ուշադրությունը կենտրոնացնել Արցախում առկա իրավիճակի վրա, որովհետեւ երկու ամսից ավելի է՝ Արցախը շարունակում է մնալ շրջափակված: Ցավալիորեն պետք է արձանագրել, որ ավելացող խնդիրներին զուգահեռ, միջազգային եւ անհրաժեշտ ուշադրությունն Արցախում ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ գնալով նվազում է»,- նշել է պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանի կարծիքով միջազգային հանրությունը եւ հատկապես տարածաշրջանային այն խաղացողները, որոնք մշտապես Հարավային Կովկասում ունեցել են ազդեցություն, ունեն լուրջ հնարավորություն ազդելու Ադրբեջանի վրա եւ իրավիճակը որոշակի հանգուցալուծման տանելու ուղղությամբ:
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով Արցախում ճգնաժամը շարունակվում է, բավականին մեծ խնդիրներ կան: «Այն իրավիճակը, որն այսօր առկա է Արցախում, բավականին ծանր է: Արցախում մեր հայրենակիցները բավականին ծանր, բավականին բարդ շրջան են ապրում ու նրանք, ցավալիորեն, միայնակ են»,- եզրափակել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը:

“Особенно после 44-дневной войны, следуя логике азербайджанских нападений, такое отношение к Турции, естественно, нелогично. Я бы понял правительство РА, которое каким-либо сухим текстом выразило бы соболезнование. Однако власти Армении даже выражают поддержку Турции на самом высоком уровне, они уже несколько раз передавали гуманитарный груз”, - заявил во время парламентских брифингов секретарь фракции "Честь имею" Т.Абраамян, отвечая на вопрос журналиста, может ли отправка гуманитарной помощи из Армении в Турцию привести к нормализации отношений между двумя странами, открытию дорог.
Депутат также заметил, что почти одинаковое количество спасателей работает как в дружественной Сирии, так и в Турции. В его оценке, политика Турции в отношении Армении и действия РА в этой ситуации не совмещаются.
Т.Абраамян также считает, что гуманитарный груз или поддержка Армении не были бы важны для правильного позиционирования в армяно-турецких отношениях.
В ходе брифингов оппозиционный депутат коснулся ситуации в Арцахе. “Сегодня хочу обратить ваше внимание и внимание общества на текущую ситуацию в Арцахе, потому что Арцах уже более двух месяцев находится в осаде. Прискорбно констатировать, что наряду с нарастанием проблем ослабевает международное и необходимое внимание к ситуации в Арцахе", - отметил Т.Абраамян.
По его словам, международное сообщество и особенно региональные акторы, всегда имевшие влияние на Южном Кавказе, имеют серьезные возможности воздействовать на Азербайджан и довести ситуацию до конкретной развязки.
По Абраамяну, в Арцахе продолжается кризис, есть весьма ощутимые проблемы. “Ситуация, сложившаяся сегодня в Арцахе, достаточно сложна. В Арцахе наши соотечественники переживают довольно трудный, довольно тяжелый период, и они, к сожалению, одиноки", - заключил секретарь фракции "Честь имею".