Մենք չմասնակցեցինք ՀՀ գլխավոր դատախազի` միջնորդագրերի ներկայացմանը, քանի որ բոլոր այդ գործերի վաղեմության ժամկետն անցած են: Եվ եթե մենք ստորագրեինք, ուրեմն չէին լինի այդ միջնորդագրերը: Իսկ մենք հրաժարվել ենք այդ միջնորդագրերը ստորագրելուց, քանի որ կարծում ենք` մեղավոր չենք: Այդ գործերը շինծու են: Որեւիցե մի շահ որեւիցե մի հարցում մենք չենք ունեցել եւ որեւիցե շրջանակի հետ պայմանավորվածություններ չենք ունեցել: Երկրորդը` չենք մասնակցել, որովհետեւ գիտենք` այս իշխանությունների օրոք առաջնահերթությունները` անվտանգային խնդիրները գերակա չեն. այլ այն իրականացվել է մեր հանրության ուշադրությունը շեղելու համար: Եվ երրորդը` չենք մասնակցել, որովհետեւ միեւնույնն է, մեծամասնությունը, այն, ինչպես մնացած բոլոր հարցերը, դակելու է: Եվ մենք պատասխանատու չենք այսօրվա իշխանությունների` մանավանդ խորհրդարանական մեծամասնության առջեւ: Այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը` փետրվարի 13-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցներին անդրադառնալով անցած շաբաթ իր եւ պատգամավոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին դատախազի միջնորդագրերին:
«Մեղադրանքն առաջադրվել է, գործերը գտնվում են դատաիրավական համակարգում, եւ այնտեղ մենք կապացուցենք մեր անմեղությունն ու կներկայացնենք հանրությանը»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին եւ ցեղասպան քաղաքականությանը` Արծվիկ Մինասյանն անհրաժեշտ է համարել միջազգային բոլոր ատյաններում էլ ավելի ակտիվացնել ջանքերը` ուղղված Արցախի միջազգային ճանաչմանը: «Ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացմամբ մեր անվտանգության համակարգի ուժեղացումը բխում է մեր ազգային շահերից»,- կարծիք է հայտնել պատգամավորը: Արծվիկ Մինասյանի խոսքով անհրաժեշտ է վերակենդանացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում գոյություն ունեցող եռակողմ ձեւաչափը:

“Мы не участвовали в представлении ходатайств Генеральным прокурором РА, так как по всем этим делам истек срок давности. А если бы мы подписали, то не было бы таких ходатайств. И мы отказались подписывать эти ходатайства, потому что не считаем себя виновными. Эти дела состряпаны. У нас не было никакого интереса ни к одному вопросу, и у нас не было никаких соглашений ни с какими кругами. Во-вторых, не участвовали, потому что знаем, что при этой власти вопросы безопасности не приоритетны,   скорее, это было сделано, чтобы отвлечь нашу общественность. В-третьих, не участвовали, потому что это же большинство, как и все остальные вопросы, пробьет. И мы не несем ответственности перед сегодняшней властью, тем более парламентским большинством”, - заявил на парламентских брифингах 13 февраля руководитель фракции "Армения" С.Оганян, коснувшись ходатайств Генпрокурора о даче согласия на возбуждение уголовного преследования против него и депутата А.Чарчяна на минувшей неделе.
“Обвинение предъявлено, дела находятся в судебно-правовой системе, и там мы докажем свою невиновность и представим ее общественности”, - подчеркнул депутат.
Касаясь преступных действий Азербайджана и политики геноцида, А.Минасян считает необходимым еще более активизировать усилия, направленные на международное признание Арцаха во всех международных инстанциях. “Укрепление нашей системы безопасности при полной реализации права на самоопределение отвечает нашим национальным интересам”, - заявил депутат. По Минасяну, необходимо возродить существующий трехсторонний формат в рамках Минской группы ОБСЕ.