ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 16-ին հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յուն Ֆանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամ Բաբկեն Թունյանը:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Չինաստանը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է եւ հավելել՝ երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունները բազմակողմանի զարգանում են: Երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության դերն ու մասնավորապես բարեկամական խմբերի գործուն նշանակությունը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա պատճառով առաջացած հումանիտար հետեւանքներին՝ ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ նման քայլը հակասում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը, եւ դա պետք է հստակ ու հասցեական դատապարտվի միջազգային գործընկերների կողմից:
Դեսպանը կարեւորել է խնդրի կարգավորումը խաղաղ եւ դիվանագիտական ճանապարհով: Նա նշել է, որ պատրաստ են միջազգային կազմակերպությունների հետ աջակցել հարցի լուծմանը:
Որպես ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար՝ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձել է տնտեսական համագործակցությանը եւ խոսել չինական գործարար համայնքի կողմից Հայաստանում ներդրումներ կատարելու կարեւորության մասին: Նա անհրաժեշտ է համարել հետագա անելիքների հստակեցումը եւ առաջիկա գործողությունների նախնական ճանապարհային քարտեզ ունենալը: Պատգամավորը հիշեցրել է, որ այս տարի նախատեսվում է տնտեսական բարձր աճ եւ պետության կողմից կապիտալ ծրագրերի ակտիվացում:
Անդրադարձ է եղել խորհրդարանական մակարդակում բարեկամական խմբերի աշխատանքին, որը կնպաստի տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում ՉԺՀ դեսպանը կարեւորել է խորհրդարանական շփումների ակտիվացումը՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման հետ կապված սահմանափակումները մեղմացվել են:
Որպես ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Հակոբ Արշակյանը երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ առավելագույն ջանքեր գործադրելու պատրաստակամություն է հայտնել:

NA Vice President Hakob Arshakyan Meets Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China
On February 16, the RA NA Vice President, the Head of the NA Armenia-China Friendship Group Hakob Arshakyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China (PRC) Yong Fan. The member of Armenia-China Friendship Group Babken Tunyan took part in the meeting.
Hakob Arshakyan underlined that China is one of the important partners of Armenia and added the historical friendship between the two peoples and the relations between the states multi-laterally develop. Within the framework of cooperation, the NA Vice President underlined the role of the inter-parliamentary cooperation and particularly, the practical significance of the Friendship Group.
Regarding the blockade of the Lachin Corridor and the humanitarian consequences caused because of it, the NA Vice President reminded that such step contradicts the fulfillment of the obligations assumed by trilateral statement of November 9, and it shall be distinctly and targeted condemned by the international partners.
The Ambassador highlighted the regulation of the problem through peaceful and diplomatic way. He noted that they are ready to support solving the issue with the international organizations.
As Acting Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan referred to the economic cooperation and spoke about the importance of making investments in Armenia by the Chinese business community. The MP reminded that this year economic high growth and activation of capital programmes is designed. Babken Tunyan considered necessary the specification of the further activities and having preliminary roadmap of the upcoming actions.
A reference was made to the work of the Friendship Groups at parliamentary level, which will promote the development of cooperation existing in different spheres.
During the meeting the PRC Ambassador highlighted the activation of parliamentary contacts, taking into consideration the fact that the restrictions connected with the prevention of coronavirus spreading were mitigated in China.
As Head of NA Armenia-China Friendship Group, Hakob Arshakyan expressed readiness to make maximum efforts on strengthening bilateral cooperation.