Նախագիծը դեռեւս երեք տարի առաջ է քննարկվել Կենտրոնական բանկի հետ, այնուհետեւ քննարկման երկար ճանապարհ անցել: Նախագծով առաջարկում ենք սահմանափակել արտարժույթով հիպոտեկային վարկերի տրամադրումը: Այս մասին ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր եւ պատգամավորներ Արուսյակ Մանավազյանի ու Նարեկ Գրիգորյանի հեղինակած ««Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ փետրվարի 17-ին կազմակերպված աշխատանքային քննարկման ժամանակ: Նշենք, որ օրինագիծն օրեր առաջ ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը եւ այլ ներկայացուցիչներ Կենտրոնական բանկից, Կառավարության անդամներ, բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ առժամանակ դադարեցված է եղել նախագծի քննարկումը, սակայն հետագայում այն վերսկսվել է, ինչի համար հիմք են հանդիսացել սպառողների շահերի եւ իրավունքների պաշտպանությունն ու այն ռիսկերը, որոնք կարող են ծառանալ պետության առջեւ:
Գեւորգ Պապոյանը պարզաբանել է՝ առաջարկվող սահմանափակումը նոր բան չէ. այն արդեն կիրառվում է սպառողական վարկերի տրամադրման դեպքում:
Նախագծի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն ու մտահոգություններն են հայտնել մասնակիցները, որոնց վերաբերյալ պարզաբանումներ են տվել նախագծի համահեղինակ Գեւորգ Պապոյանը եւ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Ընդդիմախոսներից ոմանք կարծում էին՝ եթե ընդունվի նախագիծը, դրանով քաղաքացիները կզրկվեն ընտրության հնարավորությունից, ինչպես նաեւ կբարձրանան դրամով տրվող հիպոտեկային վարկերի տոկոսադրույքները: Որոշ փորձագետների կարծիքով էլ, ինչը հրապարակվել է մամուլում, նախագիծը որոշ հակասահմանադրական տարրեր է պարունակում: Այս տեսակետը հերքել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը՝ նշելով, որ նախագծում չկա դրույթ, որը կարող է Սահմանադրության հետ հակասություն ունենալ:
Նախագծի ամբողջական ընդունմանը կողմ են արտահայտվել ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովը, ԿԲ խորհուրդը, Կառավարությունը, տնտեսական բլոկը: Դեմ չէին նաեւ առեւտրային բանկերը: Որոշ մտահոգություններ ունեին վարկային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, որոնցից «Առաջին հիպոտեկային ընկերության» ներկայացուցիչը կարծում էր, որ առաջարկի ընդունման դեպքում վարկային կազմակերպությունները չեն կարող մրցակցել բանկերի հետ եւ դուրս կմնան շուկայից: Առաջարկվել է ընդունվելուց հետո օրենքն ուժի մեջ մտցնել 1 տարի անց:
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտնել է, որ հիպոտեկային վարկերն ունեն երկարաժամկետ բնույթ, միջինը՝ 20 տարի, որի ընթացքում ռիսկերը, որոնք կարող են առաջանալ, հսկայական են: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ճգնաժամերի ժամանակ արտարժույթով հիպոտեկային վարկերի չվճարումը 3 անգամ ավելի է լինում, քան դրամային վարկերի դեպքում: Փորձը ցույց է տվել, որ բազմաթիվ դեպքերում մարդիկ չեն կարողացել վճարել արտարժութային հիպոտեկային վարկերը եւ զրկվել են իրենց բնակարաններից:
Մարտին Գալստյանը հայտնել է, որ ԿԲ-ն պաշտպանում է այս նախագիծը՝ հաշվի առնելով նրանում պարունակվող սոցիալական բաղադրիչը: «Ես կարծում եմ, որ սա մեր հայրենակիցների համար դրական է»,- ընդգծել է նա: ԿԲ նախագահը նաեւ պարզաբանել է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այն պնդումները, թե շատ քաղաքացիներ իրենց աշխատավարձերը ստանում են արտարժույթով:  Նա նկատել է, որ որպես արտարժույթով եկամուտ ստացող մատնանշվում են ՏՏ ոլորտի աշխատակիցները, սակայն դա այդպես չէ. ոլորտի խոշոր ընկերություններում աշխատավարձերը վճարվում են դրամով:
Ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը եւս կարեւորել է նախագծի ընդունումը թե՛ ֆինանսական կայունության, թե՛ սպառողների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: Նշվել է, որ նախագծի վերաբերյալ Կառավարության կարծիքը դրական է: Պատգամավորների առաջարկած նախագծին դեմ չեն նաեւ բանկային համակարգի ներկայացուցիչները: Նրանք նույնպես կարծում են, որ նախագծի ընդունմամբ ռիսկերը կմնան ոչ թե սպառողների, այլ բանկերի վրա: Բանկային ոլորտի մասնագետները կարծում են՝ սպառողները չեն կարող այդքան լավ գնահատել եւ կառավարել ռիսկերը, իսկ իրենք կարող են:

The draft was debated with the CB (Central Bank) three years ago, and then the debate went a long way. “We propose to limit the provision of mortgage loans in foreign currency with the draft . ” This was stated by the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, during the working debate organized on February 17 regarding the draft law on Amending Law on Currency Regulation and Currency Control authored by him and the MPs Arusyak Manavazyan and Narek Grigoryan. It should be noted that the bill was passed in the first reading a few days ago.
Deputies, the CB Governor Martin Galstyan and other representatives from the CB, members of the Government, representatives of the banks and credit organizations participated in the working debate.
The Committee Chair mentioned that the debate of the draft was stopped for some time, but later it was resumed, which was based on the protection of the interests and rights of the consumers and the risks that the state may face.
Gevorg Papoyan clarified that the proposed limitation is not something new: it is already applied to consumer loans.
The participants expressed their views and concerns about the draft, which were clarified by the draft co-author Gevorg Papoyan and the CB Governor Martin Galstyan.
Some of the opposition members believed that if the draft is adopted, citizens will be deprived of the opportunity to elect, and the interest rates of mortgage loans in AMD will increase. According to some experts, what was published in the press, the draft contains some elements against the Constitution. This point of view was denied by the Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan, noting that there is no provision in the draft that could be against the Constitution.
The NA Head Committee, the CB Council, the Government, and the Economic Bloc were in favor of the full adoption of the draft. The c ommercial banks were not against either. The r epresentatives of the credit organizations had some concerns, among which the representative of First Mortgage Company believed that if the proposal is adopted, credit organizations cannot compete with the banks and will be left out of the market. It is proposed to bring the law into force 1 year after its adoption.
The CB Governor Martin Galstyan stated that mortgage loans are of long-term nature, 20 years on average, during which the risks that may arise are huge. Statistics show that during crises, non-payment of mortgage loans in foreign currency is 3 times more than in case of dram loans. Experience has shown that in many cases people could not pay foreign currency mortgage loans and were deprived of their apartments.
Martin Galstyan stated that the CB supports this draft, taking into consideration the social component contained in it. I think it has a positive impact on our compatriots, he underlin ed. CB The Governor also clarified that the claims that many citizens earn their salaries in foreign currency are not true. He noticed that the employees of the IT sector are pointed out as income of foreign currency, but this is not the case: salaries are paid in drams in large companies of the field.
The Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan also highlighted the adoption of the draft from the viewpoint of both financial stability and protection of consumer rights. It was noted that the Government's opinion on the draft is positive. The r epresentatives of the banking system are not against the draft proposed by the deputies either. They also believe that with the adoption of the draft, banks will be under risk, not consumers. The specialist s in banking sector believe that consumers cannot assess and manage risks that well, but they can.