Քննարկվել են Հայաստան-Իրան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր
2018 թվականի մայիսի 17-ին Աստանայում ստորագրվել եւ 2019 թվականի ապրիլի 11-ից ուժի մեջ է մտել ԵԱՏՄ եւ դրա անդամ պետությունների եւ ԻԻՀ միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ձեւավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագիրը` նպատակ ունենալով ստեղծել բարենպաստ միջավայր եւ պայմաններ կողմերի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ փոխադարձ շահ ներկայացնող ոլորտներում կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակցության զարգացման համար: Ժամանակավոր համաձայնագիրը, հանդիսանալով ԵԱՏՄ եւ Իրանի առեւտրատնտեսական ինտեգրման ճանապարհի առաջին քայլը, նախատեսում է նաեւ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի ստորագրում: ԵԱՏՄ-Իրան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների կայուն զարգացման եւ խորացման, ինչպես նաեւ ազատ առեւտրի ռեժիմի վերջնական սահմանման գործում չափազանց կարեւոր է մեր երկրի դերը, նշանակությունը եւ նախաձեռնողական քաղաքականությունն առ այն, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ պետությունն է, որ ցամաքային սահման ունի Իրանի հետ: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը:
Հանձնաժողովի` փետրվարի 20-ի նիստում քննարկվել են Հայաստան-Իրան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
Ըստ Վաղարշակ Հակոբյանի` վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ փոխադարձ առեւտրաշրջանառության ծավալները դրսեւորել են դինամիկ աճի միտում: Նշվել է, որ կարեւոր ռազմավարական նշանակություն ունի նաեւ Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գիծը, ինչը թույլ կտա Հայաստանից Իրան մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները զգալիորեն մեծացնել: Երկու երկրների միջեւ գործող գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց համաձայնության շրջանակում տարեկան Իրանից Հայաստան է ներկրվում 365 մլն խորանարդ մետր գազ. պայմանավորվածություններ կան այդ ծավալները մեծացնելու:
Երկկողմ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցերի վերաբերյալ զեկույցում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը մանրամասն ներկայացրել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհաշինության ծրագրի վերաբերյալ տեղեկություններ: Ըստ նրա` փաստացի միայն պատրաստ է Արտաշատ-Երեւան-Աշտարակ հատվածը: Մյուս հատվածները գտնվում են իրականացման տարբեր փուլերում: Շինարարական փուլում է գտնվում Թալին-Լանջիկ եւ Լանջիկ-Գյումրի հատվածը: 2023 թվականի հունվար ամսից սկսվել են նախապատրաստական որոշակի աշխատանքներ Աշտարակից Ագարակ հատվածի 8 կմ, մրցութային գործընթացում է դեպի Թալին ձգվող հատվածը: Գյումրին շրջանցող եւ դեպի Բավրա ձգվող հատվածների համար կան պատվիրված նախագծեր, եւ ընթանում են որոշակի քննարկումներ:
Պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը հետաքրքրվել է թունելաշինության եւ կամրջաշինության կառուցման հարցերով: Նրա խոսքով ՀՀ ռելիեֆները հուշում են, որ լուրջ համակարգեր պետք է ունենալ: Խաչատուր Սուքիասյանը կարեւորել է տեղական ուժերով աշխատանքներ իրականացնելու հարցը` փաստելով, որ համապատասխան գործիքներ պետք է ձեռք բերվեն շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Գնել Սանոսյանը կարեւորել է պատգամավորի դիտարկումը: Նա  հավելել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Սյունիքում տեղի շինարարների ուժերով կառուցվել է 5-6 նոր ճանապարհ, որոնք Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ նորություն էին իրենց բարդությամբ, ռելիեֆով, ճանապարհաշինարարական լուծումներով: «Ակնհայտ է, որ այսօր մեր ճանապարհաշինարարական ընկերությունների կարողությունները մեծացել են»,- ընդգծել է Գնել Սանոսյանը` հավելելով, որ Հյուսիս-հարավ ճանապարհաշինության ծրագրի շրջանակում կառուցվող ճանապարհների, 27 կամուրջների, 12 թունելների աշխատանքներին մասնակցում են աշխարհի խոշոր ընկերություններ: Նա հույս է հայտնել, որ տեղի ընկերությունները կներգրավվեն այդ աշխատանքներում` որպես ենթակապալառուներ. այս ճանապարհները համատեղ կառուցելով` տեղի ընկերությունները ձեռք կբերեն մասնագիտական կարողություններ:
Վաղարշակ Հակոբյանը հետաքրքրվել է, թե երբ ի վերջո կավարտվի Հյուսիս-հարավ ճանապարհաշինության ծրագրի իրագործումը, շեշտելով, որ ծրագրի որոշ հատվածների մասով հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր, ընթանում են դատական գործընթացներ:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանն անդրադարձել է Իրան-Հայաստան գազատարի լիարժեք թողունակության օգտագործման հնարավորություններին: Ըստ նրա` Իրան-Հայաստան գազատարը տարեկան մոտավորապես 2,3 մլրդ խորանարդ մետր գազի տեղափոխման հնարավորություն ունի, սակայն Հայաստանն օգտագործել է մինչեւ 500 մլն խորանարդ մետր` չհաշված, որ որոշ տարիներին օգտագործվել է մոտավորապես 365 մլն խորանարդ մետր:
Պատգամավորները հետաքրքրվել են գազատար նոր խողովակների, էլեկտրահաղորդման նոր գծերի կառուցման, ինչպես նաեւ դրանց գործարկման անվտանգության հարցերով:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը հակիրճ ներկայացրել է Իրանի հետ հարաբերություններում մաքսային բնագավառում նախատեսվող փոփոխությունները: Ըստ նրա` սկսվել է Մեղրիի անցակետի շինարարությունը, որը նախատեսվում է ավարտել երեք տարվա ընթացքում: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների ու Էկոնոմիկայի նախարարությունների եւ իրանական կողմի հետ համատեղ մշակվում է համաձայնագրի նախագիծ, որով նախատեսվում են տարբեր հարկերի վճարների որոշակի նվազեցումներ, ինչն էական նշանակություն կարող է ունենալ առեւտրաշրջանառության ծավալի մեծացման համար:
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը տեղեկացրել է, որ առեւտրաշրջանառությունն Իրանի հետ նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 41 տոկոսով: Նրա դիտարկմամբ Հայաստանից արտահանումն ավելի մեծ տեմպերով է աճում, քան ներմուծումը: 2022 թվականին Հայաստանից արտահանումը նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 70 տոկոսով, իսկ ներմուծումը` շուրջ 36,9 տոկոսով: Իրան արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակները եղել են էլեկտրաէներգիա, շոկոլադ, երկաթ եւ ծխախոտ, ներմուծվել է գազ, նավթամթերք եւ բիտում:
Վաղարշակ Հակոբյանը, անդրադառնալով բանախոսների ներկայացրած Հայաստան-Իրան առեւտրաշրջանառությանը վերաբերող ցուցանիշներին, թվային աճին, շեշտել է, որ արձանագրված տեմպերը պահելու ու մեծացնելու ներուժ կա:

On May 17, 2018, temporary Agreement aimed at the formation of a free trade zone between EAEU and its member states and the Islamic Republic of Iran (IRI) was signed in Astana and entered into force since April 11, 2019, with the aim of creating a favorable environment and conditions for the development of trade and economic relations between the parties, as well as for the development of economic cooperation between the parties in the fields of mutual interest. The temporary Agreement, being the first step on the road to trade and economic integration of the EAEU and Iran, also envisages the signing of the EAEU-Iran free trade Agreement. In the stable development and deepening of EAEU-Iran trade and economic relations, as well as the final definition of the free trade regime, the role, importance and proactive policy of our country is extremely important, considering that Armenia is the only EAEU member state that has a land border with Iran. This was stated by the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the Vagharshak Hakobyan.
Issues related to the development prospects of Armenia-Iran trade and economic relations were debated at the sitting of the Committee on February 20.
According to Vagharshak Hakobyan, during the last three years, the volume of mutual trade turnover between Armenia and Iran has shown a dynamic growth tendency. It was mentioned that the third line of Armenia-Iran high-voltage power transmission is also of strategic importance, which will allow to significantly increase the volumes of electricity supplied from Armenia to Iran. 365 million cubic meters of gas is imported annually from Iran to Armenia within the framework of the gas-electricity Agreement between the two countries: there are arrangements to increase these volumes.
In the report on the development of bilateral trade and economic relations, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan introduced detailed information on the North-South road construction project. According to him, only Artashat-Yerevan-Ashtarak section is actually ready. Other sections are in different stages of implementation. Talin-Lanjik and Lanjik-Gyumri sections are in the construction phase. From January 2023, certain preparatory works have started on the 8 km section from Ashtarak to Agarak, the section stretching to Talin is in the tender process. There are ordered projects for the sections bypassing Gyumri and stretching to Bavra, and certain debates are in process.
The Deputy Khachatur Sukiasyan was interested in the issues of tunnel construction and bridge construction. According to him, the RA reliefs prompt that serious systems should be in place. Khachatur Sukiasyan highlighted the issue of carrying out works with local forces, stating that appropriate tools should be acquired to carry out construction works. Gnel Sanosyan emphasized the MP's observation. He added that in the last two years, 5-6 new roads were built in Syunik with the help of local builders, which were new in the recent history of Armenia with their complexity, relief, and road construction solutions. “It is obvious that the capabilities of our road construction companies have increased today,” Gnel Sanosyan underscored, adding that major companies of the world are participating in the construction of roads, 27 bridges, and 12 tunnels within the framework of the North-South road construction project. He expressed hope that local companies will be involved in these works as subcontractors. By building these roads together, local companies will gain professional capabilities.
Vagharshak Hakobyan asked when the implementation of the North-South road construction project will be completed, stressing that many criminal cases have been initiated regarding some parts of the project, and court proceedings are in process.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan referred to the opportunities of using the full capacity of Iran-Armenia gas pipeline. According to him, Iran-Armenia gas pipeline has the capacity to transport approximately 2.3 billion cubic meters of gas per year, but Armenia used up to 500 million cubic meters, not counting that approximately 365 million cubic meters were used in some years.
The MPs were interested in the construction of new gas pipelines, new power transmission lines, as well as the safety of their operation.
The Deputy Chair of the State Revenue Committee Ashot Muradyan briefly introduced the planned changes in the customs field in the relations with Iran. According to him, the construction of Meghri checkpoint has begun, which is expected to be completed within three years. An agreement draft is being developed jointly with the RA Ministries of Territorial Administration and Infrastructure and Economy and the Iranian side, which envisages certain reductions of different tax payments, which can be of significant importance for increasing the volume of trade turnover.
The Deputy Minister of Economy Narek Teryan informed that the trade turnover with Iran increased by 41 percent compared to last year. According to his observation, the export from Armenia is growing at a higher rate than the import. In 2022, the export from Armenia increased by about 70 percent compared to the previous year, and the import by about 36.9 percent. The main products exported to Iran were electricity, chocolate, iron and tobacco; gas, oil products and bitumen were imported.
Vagharshak Hakobyan, referring to the indicators of Armenia-Iran trade turnover introduced by the speakers, and the digital growth, emphasized that there is a potential to maintain and increase the recorded rates.