Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրացիան չունի այլընտրանք
Մայիսի 5-ն Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարության քաղաքական հարցերի գլխավոր տնօրեն Ժան Լուի Լորանին ընդունեց ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը:  Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան:
Ողջունելով հյուրին`  պարոն Թորոսյանը կարեւորեց նրա այցը Հայաստան, որը պայմանավորված է  Հայաստանի Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցության հնգամյա տարեդարձի եւ  Քաղաքական դասընթացների երեւանյան դպրոցի (ՔԴԵԴ) 2006թ. ակադեմիական տարվա բացման արարողության հետ:Պարոն Թորոսյանի համոզմամբ`  հինգ տարի անց լավ հնարավորություն է ընձեռված ամփոփելու համար արվածըեւ թեւակոխելու ավելի հասուն հարաբերությունների շրջան, որը սկսվում է Սահմանադրության էական փոփոխություններով, որի կարեւոր նպատակներից մեկն էլ այն կաշկանդումների վերացումն է, որը Հայաստանին հնարավորություն չէր տալիս լիարժեք կատարելու ԵԽ-ում ստանձնած պարտավորությունները: Ս ահմանադրության փոփոխությունների ընձեռած հնարավորությունները կյանքի կոչելու միջոցովլավ հիմք կստեղծվի եվրաինտեգրացիայի գործընթացն ամբողջացնելու համար: Պարոն Թորոսյանը կարեւոր համարեց պարզել պատճառները, թե ինչու տրանսֆորմացիայի գործընթացն ավելի դանդաղ ընթացավ ԽՍՀՄ նախկին հանրապետություններում, քան Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում: Նշվեց, որ քաղաքակրթական առումով եվրոպական ինտեգրացիան Հայաստանի համար համադրելի է ազգային ինքնության արդիականացմանը, թեեւ հաճախ այս երկու գործընթացները դիտարկվում են որպես հակոտնյա: Նշվեց նաեւ, որ դեռեւս 1773 թ.-ինՀայաստանի համարմշակվել է Սահմանադրություն, որտեղ շարադրված են եղել այն սկզբունքները, որոնք այսօր էլ հիմնարար են եվրոպական ընտանիքի համար:Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ մեր տարածաշրջանում Հայաստանը ԵԽ-ի անդամակցության պարտավորությունների կատարման առումով առաջատար է եւ կարեւոր է, որ մեր երկիրը առաջատար լինի նաեւ որպես միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացրած երկիր: Այս առումով կարեւոր նշանակություն ունեն 2007-ի խորհրդարանական եւ 2008-ի նախագահական ընտրությունները եւ այդ ընտրությունների միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացումը: ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ բազմակողմ միջազգային հարաբերությունների հարթությունում Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրացիան չունի այլընտրանք:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանխնդրին, պարոն Թորոսյանը կարեւոր համարեցհանդուրժողականության հաստատումը, անընդունելի համարելով ռազմատենչ կոչերը,պատերազմի եւ ատելության քարոզը: Ադրբեջանում գնալով ուժեղանում են ռազմատենչ հայտարարությունները եւ  անհանդուրժողականության կոչերը, ինչը հակասում է ԵԽԽՎ  հունվարյան 1416 բանաձեւին, որը առաջարկում էր Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոնկրետ քայլեր կատարել անվստահությանվերացման, հանդուրժողականության հաստատման, ռազմատենչ կոչերի, պատերազմի քարոզիբացառման ուղղությամբ: Միջազգային հանրության ակնկալիքները` հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, միայն այն ժամանակ իրական հիմք կստանան, երբ Ադրբեջանի այդ գործելակերպը  փոխվի: Պարոն Թորոսյանի համոզմամբ, եթե միջազգային կազմակերպությունները  եւ մասնավորապես  ԵԽ-ն հստակ դիրքորոշում արտահայտեն այս հարցի առնչությամբ,  Ադրբեջանը իր մոտեցումը վերանայելու անհրաժեշտություն կզգա:
Պարոն Թորոսյանը դրական գնահատեց  ՔԴԵԴ գործունեւությունը Հայաստանում եւ նշեց, որ քաղաքագիտական նախնական կրթության եւ Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների զարգացման առումով դպրոցը կարեւոր նշանակություն ունի:
ԵԽ Գլխավոր քարտուղարության քաղաքական հարցերի գլխավոր տնօրեն Ժան Լուի Լորանը նշեց, որ այցը Հայաստան ավելի շատ տեղեկատվություն ստանալու նպատակ ունի եւ առաջին անգամ է Հայաստանում` ԵԽ անդամակցությունից հետո: Նրա կարծիքով նույնպես Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունեն սահմանադրական բարեփոխումների իրականացումը,  որով հնարավորություն է ստեղծվել բարեփոխելու դատական համակարգը, տեղական ինքնակառավարումը, պայքարելու կոռուպցիայի դեմեւ ընդլայնելու ու խորացնելու ժողովրդավարությունը: Պարոն ԼորանըՀայաստանի համար կարեորեց առաջիկա խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների ազատ եւ արդար անցկացումը եւ հույս հայտնեց , որ Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանի առաջին երկիրը, որը կանցկացնի ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ կարժանանա դրական գնահատականի:
Պարոն Լորանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել Հայաստանին քաղաքագիտությունը զարգացնելու եւ այս ուղղությամբ կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու հարցում:

European Integration Has No Alternative for Armenia
On May 5 Tigran Torosyan, NA Vice President, Head of RA NA Delegation in PACE received Jean-Louis Laurens, Director General of Political Affairs of the General Secretariat of the Council of Europe. Boyana Urumova, Special Representative of the General Secretary of the Council of Europe in Armenia attended the meeting.
Welcoming the guest, Mr. Torosyan highlighted his visit to Armenia, which is conditioned by the fifth anniversary of the membership to the Council of Europe and Yerevan School of Political Studies (YSPS) on the occasion of the opening of 2006 academic year. To Mr. Torosyan’s conviction, after five years good opportunity is given to sum up the work done and turn into more mature relations, which begins with constitutional essential amendments, one of the important goals of which is conditioned by the elimination of restraints, which didn’t give opportunity to fully fulfill the undertaken obligations in CE. A good ground will be created to make complete the process of Euro Integration through calling upon the given opportunities of constitutional amendments. Mr. Torosyan considered important to clarify the reasons, why the transformation process carried on slower in the former USSR republics than in Central and Eastern European countries. It was noted that in the aspect of civilization the European integration is comparative with national identity modernity for Armenia though these two processes are observed as opposite. It was also noted that still in 1773 a Constitution was elaborated, where these principles have been written, which are fundamental today for the European family. Mr. Torosyan noted that in our region in the aspect of the fulfillment of the obligations of the Council Europe Armenia is leading, and it’s important that our country will also be a country holding elections in conformity to all international standards. In this aspect the 2007 parliamentary and 2008 presidential elections and holding those elections in conformity to international standards are of great importance. In NA President’s conviction, on the plane of multilateral international relations European integration has no alternative for Armenia.
Touching upon the problem of Karabakh conflict, Mr. Torosyan considered important the establishment of intolerance, observing unacceptable the warlike appeals, the campaign of war and hatred. The warlike statements and appeals of intolerance are gradually intensifying, which contradicts the PACE January 1416 Resolution, which recommended Armenia and Azerbaijan take concrete steps aimed at eliminating distrust, establishing tolerance, ruling out warlike appeals, war campaign. The expectations of world community on conflict settlement will obtain legal ground only when Azerbaijan changes that way of working. In Mr. Torosyan’s conviction if international organizations and, in particular, CE wil express clear stance on this issue, Azerbaijan will feel necessary to review its approach.
Mr. Torosyan positivelt assessed the YSPS activity in Armenia and noted that in the aspect of the primary education of political science and development of democratic values in Armenia the school is of great importance.
Jean-Louis Laurens, Director General of Political Affairs of the General Secretariat of the Council of Europe noted that his visit to Armenia has the goal of getting more information, and he is for the first time in Armenia after joining the Council of Europe. In his opinion the fulfillment of constitutional reforms is of great importance, by which an opportunity was created to make reforms in the judicial, local self-government system, fight against corruption and expand and deepen democracy. Mr. Laurens highlighted the holding of free and fair forthcoming parliamentary and presidential elections for Armenia and expressed a hope that Armenia would become the first country in the region, which will hold free and fair elections and enjoy positive assessment.
Mr. Laurens expressed readiness to support Armenia in order to develop political science and fulfill concrete programmes in this direction.