Առաջարկվում է օրենսդրական կարգավորում՝ միտված ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության առավել արդյունավետ գործիքակազմ ունենալուն: Գործող օրենքով նման դեպքերի կանխարգելման երկու եղանակ է սահմանված հիմնականում: Առաջինը վերաբերում է անհետաձգելի միջամտության որոշմանը, որն անմիջականորեն կայացվում է ոստիկանության համապատասխան ծառայողի կողմից: Երկրորդը՝ պաշտպանության մասին որոշումներն են, որոնք ենթակա են դատական կարգով կայացման: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ կան դեպքեր, որոնք կարող են դուրս մնալ համապատասխան մարմինների տեսադաշտից՝ հանգեցնելով բացասական տարբեր հետեւանքների: Ուստի Կառավարությունն առաջարկում է վերոնշյալ երկու որոշումների կիրառումն ապահովել նաեւ էլեկտրոնային հսկողության միջոցների օգտագործմամբ:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով ընտանիքում բռնությունից տուժած անձանց պաշտպանությանն ուղղված համապատասխան համակարգի կիրառման փորձ ունեն մի շարք երկրներ՝ Կանադան, ԱՄՆ-ն, Իսպանիան, Վրաստանը:
Փոխնախարարի կարծիքով հսկողության նոր համակարգի ներդնումը կարող է չափազանց արդյունավետ լինել ընտանիքում բռնության կանխարգելման եւ զոհերի պաշտպանության տեսանկյունից:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին եւ դիտարկումներին: Նշվել է, որ նախնական հաշվարկներով հատուկ հսկողության 200 ձեռնաշղթայի հավաքածուի ձեռքբերման համար կպահանջվի շուրջ 560 մլն դրամ:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի՝ ողջունելի է, որ ընտանեկան բռնության մտահոգիչ աճին զուգահեռ իրականացվում են դրա կանխարգելմանն ուղղված քայլեր: Պատգամավորն անհրաժեշտ է համարել, որ պահպանվեն օրենքի այն նորմերը եւ կետերը, որոնք կապահովեն մարդու անձնական կյանքին չմիջամտելը: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ անձնական տվյալների պահպանության ու պաշտպանության հարցին:
Հարակից զեկուցող Մարինա Ղազարյանը, կարեւորելով Կառավարության նախաձեռնությունը, անհրաժեշտ է համարել առաջինից երկրորդ ընթերցում հստակեցնել հանձնաժողովում բարձրացված հարցերը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարը եւ դրա կանխարգելումը պետք է լինի առաջնահերթություն: «Սա համալիր գործընթաց է, եւ տարբեր գործիքակազմերի կիրառմամբ մենք պետք է հասնենք ընտանեկան բռնությունների կանխարգելմանն ու բացառմանը»,- ընդգծել է պատգամավորը:
«Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները քննարկվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 21-ի նիստում:

Legislative regulation is proposed, aimed at having more effective toolsets for the protection of persons subjected to domestic violence. According to the law in force, two methods of prevention of such cases are mainly defined. The first refers to the immediate intervention decision, which is made directly by the relevant police officer. The second is about protection decisions, which are subject to judicial decision. The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said this, adding that there are cases that may be out of sight of relevant bodies, leading to various negative consequences. Hence, the Government proposes to ensure the application of the above-mentioned two decisions also by using electronic control means.
According to the main speaker, a number of countries have experience in applying the appropriate system aimed at protecting victims of domestic violence: Canada, the U.S., Spain, Georgia.
According to the Deputy Minister, the introduction of the new control system can be extremely effective in terms of preventing domestic violence and protecting victims.
The rapporteur answered the questions and observations of the deputies. It was mentioned that according to preliminary calculations, about 560 million drams will be required for the purchase of 200 sets of handcuffs for special control.
According to the Committee Chair Taguhi Tovmasyan, it is welcomed that in parallel with the alarming increase in domestic violence, steps are being taken to prevent it. The MP considered it necessary to maintain the norms and paragraphs of the law that would ensure non-interference in a person's private life. The Committee Chair also referred to the issue of personal data preservation and protection.
Co-rapporteur Marina Ghazaryan, highlighting the Government's initiative, considered it necessary to clarify the issues raised in the Committee from the first to the second reading.
According to the Civil Contract Faction Secretary Artur Hovhannisyan, the fight against domestic violence and its prevention should be a priority. “This is a complex process, and with the use of various toolsets, we must achieve the prevention and exclusion of domestic violence,” the deputy underscored.
The proposed addenda to the law on Prevention of Domestic Violence, Protection of Victims of Domestic Violence and Restoration of Family Solidarity were debated at the February 21 sitting of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.