«Եվրանեսթ» ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի շրջանակում փետրվարի 19-ին ելույթ է ունեցել Էներգետիկ անվտանգության հանձնաժողովի նիստում:
Պատգամավորն իր ելույթում նշել է.
Ամենայն հարգանքով այսօրվա հանձնաժողովի օրակարգի կարեւորությանը՝ ինձ համար դժվար է չխոսել ներկա իրավիճակի` ավելի կոնկրետ հումանիտար ճգնաժամի մասին, որը տեղի է ունենում այս պահին Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120.000 մարդու` ներառյալ 30.000 երեխաներ եւ մի քանի հազար հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտումներով: Հումանիտար ճգնաժամի պատճառ են դարձել ադրբեջանցի բնապահպանները, որոնք շրջափակել են Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին եւ աշխարհին կապող միակ ճանապարհը` Լաչինի միջանցքը, առաջացնելով առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, սննդի եւ դեղորայքի սուր պակաս: Ադրբեջանը նաեւ հաճախակի եւ համակարգված կերպով գազամատակարարման դադարեցման պատճառ է դառնում, ինչը հատկապես սրում է իրավիճակը նման եղանակային պայմաններում՝ ԼՂ-ի 120.000 բնակչությանը կանգնեցնելով հումանիտար ճգնաժամի եզրին: Գազամատակարարման խափանումը սկսվել է դեկտեմբերի 13-ից եւ շարունակվում է մինչ օրս, ինչը ստիպել է Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին հայտարարել դպրոցների փակման մասին՝ ձմեռային եղանակային պայմաններից ելնելով՝ հազարավոր երեխաների զրկելով կրթության հիմնարար իրավունքից: Բնապահպանական այս բողոքն ինքնին բնապահպանական ճգնաժամ է ստեղծում, քանի որ ե՛ւ գազի, ե՛ւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները համակարգված կերպով փակվում են՝ ստիպելով բնակչությանն այլընտրանքներ փնտրել՝ հոգալու իրենց հիմնական կարիքները: Այս բողոքն իրականում վարկաբեկում է համաշխարհային բնապահպանական օրակարգը, քանի որ դրա ծագումն ու վստահելիությունը չափազանց շատ հարցեր են առաջացնում: Շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում ես երբեք չեմ լսել կամ չեմ իմացել Ադրբեջանում շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված էկոակտիվիզմի կամ քաղաքացիական ցույցերի որեւէ նշանավոր դեպքի մասին: Փոխարենը, երկար  է ապացույցների ցանկն առ այն, որ Ադրբեջանում շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ, մասնավորապես, հանքարդյունաբերության ոլորտում քաղաքացիական ազատությունների եւ իրավունքների իրավիճակը, մեղմ ասած, հեռու է կատարյալ լինելուց:
Օրինակ` 2017 թվականին Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) միջազգային խորհուրդը որոշում ընդունեց կասեցնել Ադրբեջանի անդամակցությունը, քանի որ երկրում բացակայում է քաղաքացիական հասարակության համար նպաստավոր միջավայրը, որը խախտում է նախաձեռնության պահանջները բազմաշահառու ներգրավվածության եւ քաղաքացիական հասարակության համար: Freedom House-ն իր կողմից իրականացված աշխարհի ազատության գնահատման զեկույցում անդրադարձել է  Ադրբեջանում ՀԿ-ների նկատմամբ ռեպրեսիվ օրենքներին: Ըստ նույն զեկույցի՝ քաղաքացիական ակտիվիստները պարբերաբար ենթարկվում են հետապնդումների, ահաբեկման, կալանավորման եւ բռնությունների ոստիկանության կողմից:
Միջազգային անկախ նախաձեռնությունների եւ դիտորդ կազմակերպությունների նմանատիպ գնահատականների այս ցանկն ամբողջական չէ: Այս գնահատականները հստակ պատկերացում են տալիս, թե ինչպիսին է իրավիճակն Ադրբեջանում բնապահպանական ակտիվիզմի տեսանկյունից, եւ որ ամենակարեւորն է` ի՞նչ ծագում ունի եւ ի՞նչ իրական շահեր է հետապնդում Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառ դարձած ադրբեջանական հանկարծակի բուռն էկոակտիվիզմը:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու չափազանց զգայուն գործընթացը՝ կոչ եմ անում մեր միջազգային գործընկերներին ուշադիր ուսումնասիրել այս իրավիճակը, հումանիտար ճգնաժամի շրջանակը, որն ազդում է ԼՂ-ում բնակվող 120.000 մարդու կյանքի վրա եւ ձեռնարկել գործնական քայլեր՝ վերջ դնելու ԼՂ ժողովրդի ազատ տեղաշարժի եւ հիմնական ռեսուրսների հասանելիության իրավունքների խախտումներին:
Դիտարկելով այս ճգնաժամը մեր օրակարգի առավել լայն համատեքստում՝ կարծում եմ, որ լուրջ անհրաժեշտություն կա վերանայելու Արեւելյան գործընկերության երկրների էներգետիկ քաղաքականությունը եւ կախվածությունը հանածո վառելիքի ներմուծումից, հատկապես այն երկրներից, որոնց գործողություններն ինքնին առաջացնում են մարդասիրական ճգնաժամ եւ մարդու հիմնական իրավունքների կոպիտ խախտումներ տարածաշրջանում»:

19 февраля член делегации НС РА в  ПА “Евронест”, депутат фракции “Гражданский договор” М.Галстян выступила на заседании Комитета по энергетической безопасности в рамках пленарной сессии Ассамблеи:
при всем уважении к важности повестки дня сегодняшнего заседания комитета, мне трудно не обратиться к текущей ситуации, а точнее гуманитарному кризису, происходящему прямо сейчас, с грубым нарушением основных прав 120 тысяч человек, проживающих в Нагорном Карабахе, в том числе 30 тысяч детей и нескольких тысяч инвалидов. Этот гуманитарный кризис вызван азербайджанскими защитниками окружающей среды, которые блокировали единственную жизненную магистраль, соединяющую Нагорный Карабах (НК) с Арменией и остальным миром – Лачинский коридор, вызывая острую нехватку товаров первой необходимости, продуктов питания и медикаментов. Азербайджан также часто и систематически приостанавливает газоснабжение, что особенно усугубляет ситуацию в таких погодных условиях, ставя Нагорный Карабах с его 120-тысячным населением на грань гуманитарного кризиса. Перебои с подачей газа начались 13 декабря и продолжаются по сей день, что побудило власти Нагорного Карабаха объявить о закрытии школ из-за зимних погодных условий, лишивших тысячи детей их основного права на образование.
Этот экологический протест сам по себе создает экологический кризис, поскольку поставки газа и электричества систематически отключаются, что вынуждает население искать альтернативы для удовлетворения своих основных потребностей. Этот протест фактически дискредитирует глобальную экологическую повестку дня, поскольку его происхождение и достоверность вызывают слишком много вопросов. За свой многолетний опыт работы в сфере охраны окружающей среды я никогда не слышала и не знала о каком-либо заметном случае экологической активности или гражданских демонстраций в защиту окружающей среды в Азербайджане. Вместе с тем весьма   длинен перечень доказательств того, что ситуация со свободами и правами, связанными с охраной окружающей среды и добычей полезных ископаемых в Азербайджане, мягко говоря, далека от совершенства.
В частности, в 2017 г. международный совет Инициативы прозрачности добывающих отраслей (Extractive Industries Transparency Initiative ) принял решение приостановить членство Азербайджана, поскольку в стране отсутствуют благоприятные условия для гражданского общества, что является нарушением требований инициативы для вовлечения бенефициаров и гражданского общества. Freedom House в своем докладе об оценке свободы мира коснулся репрессивных законов в отношении общественных организаций, которые использовались для оказания давления как на местные, так и на иностранные организации, многие из которых приостановили свою деятельность, когда их банковские счета были заморожены или их офисы подверглись обыску. Согласно тому же докладу, гражданские активисты постоянно подвергаются притеснениям, запугиванию, задержанию и жестокому обращению со стороны полиции.
Список подобных оценок международных независимых инициатив и наблюдательных организаций не является полным. Эти оценки дают четкую картину, какова страна с точки зрения экологической активности, но, что еще более важно, они гораздо больше говорят об истоках и реальных интересах внезапного бурного всплеска азербайджанской экоактивности, блокирующей Лачинский коридор.
Учитывая крайне чувствительный процесс достижения мира в регионе, призываю наших международных партнеров тщательно изучить эту ситуацию, масштабы гуманитарного кризиса, затронувшего проживающих в НК 120 тысяч человек, и принять действенные меры для прекращения нарушений права народа НК на свободное передвижение и доступ к основным ресурсам.
Рассматривая этот кризис в более широком контексте нашей повестки дня, думаю, что существует серьезная необходимость тщательно пересмотреть энергетическую политику стран Восточного партнерства и устранить зависимость от импорта ископаемого топлива в целом, особенно из стран, действия которых вызывают в регионе гуманитарный кризис и грубые нарушения основных прав человека”.