Մայիսի 5-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում աշխատանքները սկսեց «Հայաստանը եւ Եվրոպայի խորհուրդը.  անդամակցության 5 տարի» համաժողովը, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, պաշտոնյաներ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ եւ այլոք:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Հայաստանում Բոյանա Ուրումովան: Նա առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել մայիսի 3-ին Երեւան-Սոչի չվերթի ինքնաթիռի ողբերգական աղետի հետեւանքով զոհվածների հիշատակը: Բոյանա Ուրումովան, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, բարձր գնահատեց Հայաստանի վերջին տարիների ձեռքբերումները եւ խոսեց հեռանկարների մասին:
Հինգ տարվա անդամակցության ձեռքբերումների ու հեռանկարների մասին բացման խոսքով հանդես եկավ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Նանախիր ցավակցությունը ու զորակցությունը հայտնեց զոհվածների հարազատներին, ապա ասաց. «Հինգ տարի է անցել այն օրից, երբ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի Խորհրդի լիիրավ անդամ եւ այդ 5 տարիները մենք գնահատում ենք որպես կայուն առաջընթացի տարիներ: Այս 5 տարիների ընթացքում մենք ցուցաբերեցինք ոչ թե պասիվ կրավորական կեցվածք, այլ ակտիվ նախաձեռնողական գործունեություն, որի արդյունքում 100-ից ավելի օրենքներ են ընդունվել Հայաստանում` կապված մեր եվրոպական ինտեգրացիայի հետ: Եվրոպական ինտեգրացիայի հետեւողական խորացումը եւ եվրոպական արժեքների համար ընթացող աշխատանքը մեզ համար ունի կարեւոր նշանակություն: Ես համոզված եմ, որ մենք առաջիկայում նույն հետեւողականությամբ կշարունակենք Եվրոպական ինտեգրացիայի ճանապարհը եւ հույս ունենք շատ արագ ավարտել այն օրենքները, որոնք մենք պետք է ընդունենք` կապված մեր պարտավորությունների հետ եւ դրանով մեկ քայլ կատարել այն գործընթացի ճանապարհին, որը մենք որդեգրել ենք: Համոզված եմ, որ մենք պետք է պայքարենք եվրոպական արժեքների համար, մենք պետք է փայփայենք այն հավատը, որ մենք ունենք եւ նվիրվենք այն գաղափարներին, որոնք մեզ տանելու են դեպի եվրոպական ինտեգրացում: Շատ կարեւոր է, որ մենք միասին նշում ենք մեր երկրի անդամակցության 5 տարին` ամփոփելով կատարվածը եւ խոսելով այն ապագայի մասին, որը մենք ձգտում ենք»:
Շնորհավորելով ներկաներին 5 ամյակի կապակցությամբ` արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը նշեց, որ անցել ենք դժվարին ճանապարհ, որից հետո նոր հեռանկարներ են բացվում ժողովրդավարական գործընթացների առումով: Ըստ պարոն Օսկանյանի` ամբողջական ժողովրդավարական պետություն դառնալու համար մենք դեռ լուրջ անելիքներ ունենք: Նա նշեց, որ մեր երկրի օրենքներն եվրոպական չափանիշներին ավելի համատեղելի լինելու համար այս 5 տարվա ընթացքում ընդունվել են մի շարք օրենքներ եւ իրավական ակտեր: Արտաքին գործերի նախարարը նկատեց, որ Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցության մեր պարտավորություններից մեկն էր նաեւ ԼՂ-ի հակամարտության խաղաղ լուծումը: Նա ընդգծեց,որ այս գործընթացում պետք է բացառվի ուժի գործա դրումը եւ հարցը խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու համար մեծ է Եվրոպայի Խորհրդի դերը:
Ըստ ԵԽ Քաղաքական հարցերի գլխավոր տնօրեն Ժան-Լուի Լորանի` մայիսի 5-ը պետք է լիներ տոնակատարության, երջանկության օր, սակայն դժբախտաբար այսօր վշտի եւ հիշատակի օր է: Պարոն Լորանը նախ իր ցավակցությունը հայտնեց մայիսի 3-ին Երեւան-Սոչի չվերթի ինքնաթիռի ողբերգական աղետի հետեւանքով զոհվածների հարազատներին, հետո անդրադարձավ Հայաստանի պատմության վերջին 5 տարիների ընթացքին եւ Եվրոպայի Խորհրդին Հայաստանի անդամակցությանն առնչվող զարգացումներին: Ըստ նրա` Եվրոպայի Խորհդին անդամակցությունից տրված ամենակարեւոր նվաճումն է` Եվրոպայում Հայաստանի դիրքորոշումը, դերը եւ ներկայությունը: Նշվեց, որ ժողովրդավարության անկյունաքարը ազատ ու արդար ընտրություններն են: Խոսվելով նաեւ նոր Սահմանադրության մասին` պարոն Լորանը նշեց, որ այն կօգնի երկրին առաջ ընթանալ դեպի ժամանակակից ժողովրդավարություն:
«Միջխորհրդարանական հարաբերություններ. ժողովրդավարական անվտանգության ամրապնդման միջոց» քննարկման ժամանակ ելույթ ունեցավ Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը: Նա նշեց, որ ԽՍՀՄ փլուզման հետեւանքով  անկախություն ձեռքբերած  բոլոր պետությունները հայտնվեցին ճակատագրական ընտրության առաջ` արժեքային որ համակարգը ընտրել եւ ինչպես անցումային շրջանը հնարավորինս անվտանգ ու արագ ավարտել: Հայ ժողովուրդը պատմական նշանակություն ունեցող այդ ընտրությունը իր նկարագրին ու կենսագրությանը համապատասխան է կատարել ու շրջվել է դեպի Եվրոպա եւ եվրոպական երկրների ու հաստատությունների աջակցությամբ ձգտում է եվրոպական մեծ ընտանիքի մաս կազմել: Եվրոինտեգրման գործընթացի հաջողությունից է կախված ազգային, պետական նպատակների իրականացումը: Ու այդ չափանիշների պատասխանատվությունից ելնելով պետք է գնահատել եվրաինտեգրման գործընթացի արդյունավետությունը: Պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ այդ գործընթացում բացասականը ձեռքբերումներին հասնելու տեմպերի մեջ է. նախ`  Հայաստանի ու Եվրոպայի միջեւ տարբերությունը հետեւողականորեն ու աստիճանաբար պիտի կրճատվի (առաջ ընթացող Եվրոպան չի սպասելու մեզ), ապա` դանդաղ ընթացքը չի կարող ապահովել բարեփոխումների անհրաժեշտ խորությունը եւ կարող է հանգեցնել հասարակության առաջադեմ ուժերի վհատությանը եւ հետաձգել մեր երկրում լիարժեք ժողովրդավարական կայունություն հաստատելու հեռանկարը: Գործընթացի անշրջելիությունը ու արդյունավետությունը ապահովելու գլխավոր երաշխիք պարոն Ռուստամյանը համարում է դրական միտումները պահպանելով` բացասական երեւույթների չեզոքացումը: Նա առաջնահերթ խնդիր համարեց դեպի եվրոպական հիմնարար արժեքներ երկրի առաջընթաց տեմպերի արագացումը, որը հնարավոր է, երբ Հայաստանը եվրոպական նորմերի ու չափանիշների հետ ներդաշնակեցման փուլից անցնի եվրոպական փորձի եւ համապատասխան մեխանիզմենրի տեղայնացման ու կիրառման փուլին, որի գլխավոր ուղղություններն են` կառավարման համակարգի արդյունավետության մեծացումը, օրենքների գերակայության հաստատումը, հակակոռուպցիոն պայքարի ակտիվացումը, մարդու իրավունքների հռչակագրից դեպի դրանց պետական երաշխավորում եւ լիարժեք ապահովում, հասարակական վերահսկողության գործուն մեխանիզմներով օժտված քաղաքացիական հասարակության ձեւավորումը, աղքատության հաղթահարումը:  Այս ուղղություններով էական տեղաշարժ ապահովելու հնարավորություն է ստեղծվել փոփոխված սահմանադրությամբ: Եվ` իհարկե, ԵԽ եւ ԵՄ հետ հետզհետե խորացող համագործակցությամբ` առավել խորքային ծրագրերի հիման վրա: Պարոն Ռուստամյանի կարծիքով` եվրաինտեգրման գործընթացի արդյունավետության գնահատման կարեւորագույն ստուգատես կլինեն 2007-ի խորհրդարանական եւ 2008-ի նախագահական ընտրությունները: Այս գործընթացներում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Եվրախորհրդի համագործակցությունը դժվար է գերագնահատել: Անցած ընդամենը հինգ տարիները ապացուցել ու ակնհայտ են դարձրել, որ հինգ տարի առաջ Հայաստանի անդամակցումը ԵԽ-ին հիրավի պատմական նշանակություն ունեցավ եւ բեկում մտցրեց մեր երկրի զարգացման մեջ դեպի քաղաքակիրէ եւ առաջադեմ աշխարհ:
«Արդարություն» խմբակցության ղեկավար, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը նշեց, որ անդամակցելով Եվրոպայի Խորհրդին` Հայաստանը ստանձնել է մի շարք պարտավորություններ` երկիրը ժողովրդավարացնելու, մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում մեխանիզմներ ներդնելու, մարդու իրավունքների ծավալները Եվրոպական ընդունված չափանիշներին համապատասխանեցնելու առումով: Ըստ պարոն Դեմիրճյանի` Հայաստանի օրենսդրությունը Եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու առումով մեծ է Վենետիկի հանձնաժողովի դերը: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին` ԱԺ պատգամավորը գտնում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման եւ տարածաշրջանային համագործակցության հաստատման գործընթացները պետք է ընթանան զուգահեռ:Ըստ նրա` իրատեսական չէ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը առանց Ղարաբաղի մասնակցության: Նա գտնում է, որ պետք է հարգել Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եւ Ղարաբաղը պետք է դառնա բանակցային գործընթացի մասնակից:

5 мая  в гостинице “Армения Мариотт” начал работу форум “Армения и Совет Европы - 5 лет членства”, в котором участвовали депутаты НС, должностные лица, представители международных структур и др.
С приветственным словом выступила специальный представитель Генерального секретаря Совета Европы в Армении Бояна Урумова. Она предложила минутой молчания почтить память жертв авиакатастрофы рейса Ереван-Сочи 3 мая. Б.Урумова, приветствуя участников форума, высоко оценила достижения Армении за последние годы и говорила о перспективах.
С вступительным словом о достижениях за пять лет членства в СЕ и перспективах  выступил Председатель НС Артур Багдасарян. Он прежде всего выразил соболезнование и поддержку родным погибших, затем сказал: “Прошло пять лет с тех пор, как Армения стала полноправным членом Совета Европы и эти пять лет мы оцениваем как годы стабильного прогресса. За эти пять лет мы продемонстрировали не пассивность, а активную инициативную деятельность, в итоге которой в Армении принято более 100 законов, связанных с европейской интеграцией. Последовательное углубление европейской интеграции и работа, ведущаяся за европейские ценности, имеют для нас важное значение. Я уверен, что мы впредь  с той же последовательностью продолжим путь евроинтеграции и надеемся очень быстро завершить те законы, которые намерены принять  в связи с нашими обязательствами и тем самым сделать шаги на пути, который мы избрали. Уверен, что мы должны бороться за европейские ценности, мы должны беречь нашу веру и быть верны идеям, которые нас приведут к евроинтеграции. Очень важно, что мы вместе отмечаем 5 лет нашего членства, обобщая сделанное и говоря о том будущем, к которому мы стремимся”.
Поздравляя присутствующих в связи с 5-летием, министр ИД В.Осканян отметил, что пройден сложнейший путь, после которого открываются новые перспективы в плане демократических процессов. По Осканяну, для того, чтобы стать полностью демократическим государством, у нас еще много серьезных дел впереди. Он отметил, что для совмещения наших законов с европейскими критериями за эти пять лет принят ряд законов и правовых актов. Министр ИД заметил, что одним из обязательств нашего членства в СЕ является мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта. Он подчеркнул, что в этом процессе должен быть исключен силовой метод и для решения его в мирном ключе велика роль Совета Европы.
Согласно Генеральному директору по политическим вопросам СЕ Жан-Луи Лорану, 5 мая должно было состояться празднование, должен был быть день счастья, но, к сожалению,  сегодня день горя и памяти. Г-н Лоран прежде всего выразил свое сочувствие родным погибших в авиакатастрофе рейса Ереван-Сочи 3 мая, затем обратился к ходу истории Армении за последние 5 лет и к развитиям, касающимся членства Армении в СЕ. По его мнению, самым важным достижением членства в СЕ является  позиция, роль и присутствие Армении в Европе. Было отмечено, что краеугольным камнем демократии являются свободные и справедливые выборы. Говоря  также о новой Конституции, г-н Лоран отметил, что она поможет стране двигаться вперед – к  современной демократии.
Во время обсуждения “Межпарламентские отношения: средство укрепления демократической безопасности” выступил председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям,  член делегации Армении в ПАСЕ Армен Рустамян. Он отметил, что все обретшие независимость после развала СССР государства оказались перед судьбоносным выбором – какую  выбрать систему ценностей и как более безопасно и быстро завершить переходный период.   Армянский народ этот имеющий историческое значение выбор сделал в соответствии со своим обликом и биографией и повернулся лицом к Европе и при содействии европейских стран и учреждений пытается составить часть большой европейской семьи. От успеха процесса евроинтеграции зависит  осуществление национальных, государственных целей. И исходя из этих критериев ответственности следует оценивать эффективность процесса евроинтеграции. Г-н Рустамян видит негативное в этом процессе в темпах достижения – прежде всего разница между Арменией и Европой последовательно и постепенно должна сокращаться ( быстро устремляющаяся вперед Европа не будет нас ждать), затем медленный ход не может способствовать необходимую глубину реформ и может привести к разочарованию прогрессивных сил общества и может отдалить перспективу утверждения в нашей стране полноценной демократической стабильности. Главной гарантией обеспечения необратимости и эффективности процесса г-н Рустамян считает, сохраняя позитивные тенденции, нейтрализацию негативных явлений. Он считает первоочередной задачей: ускорение прогрессивных темпов страныв продвижении к европейским основополагающим ценностям, что возможно, когда Армения перейдет из фазы гармонизации европейских норм и критериев к локализации и применению на месте европейского опыта и соответствующих механизмов, основными направлениями которого являются  повышение эффективности системы управления, утверждение верховенства законов, активизация антикоррупционной борьбы, движение от декларации прав человека до их государственной гарантии и полноценного обеспечения, формирование гражданского общества, наделенного действенными механизмами общественного контроля , преодоление бедности. Возможность обеспечения существенных подвижек по этим направлениям создалась с помощью измененной Конституции.  И, конечно, посредством  постепенно углубляющегося сотрудничества с СЕ и ЕС – на базе наиболее глубинных программ. По мнению г-на Рустамяна, важнейшим смотром оценки эффективности процесса евроинтеграции будут парламентские 2007 года и президентские 2008 года выборы. Сотрудничество Национального Собрания Армении и Совета Европы трудно переоценить. Прошедшие всего пять лет доказали и сделали очевидным, что вступление Армении 5 лет назад в СЕ имело поистине историческое значение и внесло перелом в развитии нашей страны  к цивилизованному и прогрессивному миру.
Руководитель фракции “Справедливость”, член делегации Армении в ПАСЕ Ст.Демирчян отметил, что, членствуя в Совете Европы, Армения взяла на себя ряд обязательств – по демократизации страны, внедрению механизмов в дело защиты прав человека, приведению объемов прав человека в соответствие с принятыми  европейскими  критериями. По Демирчяну, в аспекте приведения  законодательства Армении в соответствие с европейскими стандартами велика роль Венецианской комиссии. Обращаясь к проблеме НК, депутат НС считает, что процессы урегулирования Карабахского конфликта и регионального сотрудничества должны идти параллельно. По его мнению, урегулирование Карабахского конфликта нереально без участия Карабаха. Он считает, что следует уважать право народа Карабаха на самоопределение и Карабах должен стать участником переговорного процесса.