Օրենքի նախագծի մշակման նպատակը հարկ վճարողների անձնական հաշվի քարտերում հարկային պարտավորությունների եւ դեբետային գումարների հաշվառման հարցերի հստակեցման, անձնական հաշվի քարտերում առկա պարտավորությունների եւ դեբետային գումարների մարման հաջորդականության նոր մեթոդաբանության ներդրման համար համապատասխան օրենսդրական կարգավորումների սահմանումն է` լրացուցիչ ճկունություն ապահովելով տնտեսվարողների համար: Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 22-ի նիստում:
Նախագծով մասնավորապես առաջարկվում է ներդնել անձնական հաշվի քարտերի վարման նոր մեխանիզմներ: Սահմանվել է նաեւ պարտավորությունների մարման վճարման վերջնաժամկետի նորմ, վերանայվել է դեբետային գումարների վերադարձման կարգը:
Արթուր Մանուկյանի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ուսումնասիրվել են ԱԺ փորձագետների կողմից ներկայացված առաջարկությունները, Կառավարությունը եւս ներկայացրել է նախագիծը լավարկող տեխնիկական բնույթի փոփոխությունների առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած «Արդյունաբերական քաղաքականության մասին» եւ «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» օրենքներում լրացումեր նախատեսող օրինագծերի փաթեթին:
Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի` նախաձեռնությամբ ամրագրվում է, որ ԵԱՏՄ-ի արդյունաբերական ապրանքների ռեեստրում ապրանքների մուտքագրումը տեղի է ունենում Առեւտրաարդյունաբերական պալատի տված ծագման վկայականի եւ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից այդ ռեեստրում փաստացի մուտք անելու գործընթացի հիման վրա:
«Դա հնարավորություն է տալիս, որ ռեեստրում առկա ապրանքները մասնակցեն Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների պետական գնումների գործընթացներին: Այս պահին մենք ունենք 5 անվանատեսակ ապրանք, որոնք մուտքագրված են արդյունաբերական ապրանքների ռեեստրում»,- ընդգծել է նախարարը:
Կարեւորելով արդյունաբերության զարգացումը` զեկուցողը փաստել է, որ մշակվող արդյունաբերությունում 2022 թվականին տնտեսական աճը կազմել է 11,9 տոկոս:
Մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ««Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումը:

The purpose of the draft law revision is to clarify the issues of accounting tax obligations and debit amounts in the taxpayers’ personal account cards, to define the appropriate legal regulations for the introduction of a new methodology for the repayment sequence of obligations and debits in personal account cards, providing additional flexibility for entrepreneurs. The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan said this.
The draft law on Amendments and Addenda to the RA Tax Code authored by the Government was debated at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs in the second reading on February 22.
In particular, the draft proposes to introduce new mechanisms for managing personal account cards. The payment deadline norm for repayment of obligations was also defined, the procedure for returning debits was revised.
According to Artur Manukyan, during the period from the first to the second reading, the proposals introduced by the National Assembly experts were studied, the Government also proposed amendment proposals of technical nature to improve the draft, which were accepted.
The revised draft has been endorsed.
The Committee debated and endorsed the package of bills envisaging amendments to the laws on Industrial Policy and on Chambers of Commerce and Industry authored by the Government in the second reading.
According to the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan, the initiative stipulates that the entry of goods into the EAEU industrial goods register takes place on the basis of the certificate of origin issued by the Chamber of Commerce and Industry and the process of actual entry into that register by the Ministry of Economy.
“It makes it possible for the products in the register to participate in the state procurement processes of the member states of the Eurasian Economic Union. At the moment, we have 5 named products that are entered in the register of industrial products,” the Minister underscored.
Highlighting the development of the industry, the rapporteur stated that the economic growth in the manufacturing industry in 2022 was 11.9 percent.
The debate of the bill on approving the list of goods imported by organizations and individual entrepreneurs not subject to excise tax, the import of which is exempted from added tax value has been postponed for up to two months.