Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը փետրվարի 23-ին հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա Ալֆոնսիին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները հանգամանորեն քննարկել են աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին եւ Հայաստանին սպառնացող անվտանգային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Հայ պատգամավորները ներկայացրել են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշման` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջը, համաձայն որի՝ դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ստանձնած պարտավորություններով ապահովելու տրանսպորտի եւ մարդկանց անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Ֆրանսուա Ալֆոնսին ներկայացրել է Հայաստանում ունեցած հանդիպումների վերաբերյալ մանրամասներ, անդրադարձել նախորդ օրը Սյունիքի մարզ կատարած այցին:
Եվրոպացի պատգամավորը հետաքրքրվել է Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեությամբ՝ միաժամանակ կարեւորելով վերջինիս կատարած աշխատանքները ԵՄ մարմինների հետ: Քննարկվել է տարբեր ձեւաչափերում համատեղ ծրագրերի հնարավորությունը: Ընդգծվել է, որ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դերն օրեցօր մեծանում է:

Встреча с депутатом Европарламента: “С каждым днем ​​возрастает роль Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции”
23 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и депутат А.Торосян встретились с депутатом Европарламента Франсуа Альфонси.
В ходе встречи собеседники обстоятельно обсудили вопросы, связанные с геополитическими вызовами и угрожающими Армении проблемами безопасности. Депутаты НС представили решение Международного суда ООН от 22 февраля о применении временной меры по разблокированию Лачинского коридора, согласно которому суд обязал Азербайджан обеспечить взятыми на себя обязательствами бесперебойное движение транспорта и людей по указанному коридору.
Франсуа Альфонси представил подробности состоявшихся в Армении встреч, коснувшись визита в Сюникскую область.
Европейский парламентарий поинтересовался деятельностью Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, в то же время подчеркнув работу, проделанную последней с органами ЕС. Обсуждена возможность совместных программ в разных форматах. Подчеркнуто, что с каждым днем ​​возрастает роль Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции.