Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանը` Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 27-ի նիստում ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության եւ ՌԴ կառավարության միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ` սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման եւ դրանց համատեղ դիմակայման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղությունները:
Գեւորգ Մանթաշյանի ներկայացմամբ կողմերը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցություն են իրականացնում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, կարեւորվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգումը, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը նպաստող վստահության անհրաժեշտ միջոցառումների համաձայնեցումը եւ իրականացումը, երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը, տեղեկացնելով, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի ապրիլի 19-ին, առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

“Цель соглашения – содействие сотрудничеству между компетентными органами РА и РФ в сфере обеспечения информационной безопасности”, - отметил первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Г.Манташян 27 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, представляя законопроект о ратификации “Соглашения о сотрудничестве между Правительством РА и Правительством РФ в сфере обеспечения информационной безопасности”.
Реализацией соглашения намечается способствовать расширению взаимодействия между Республикой Армения и Российской Федерацией в области информационной безопасности, включая обмен информацией об угрозах и совместные меры противодействия им, а также обмен сведениями по законодательному полю.
По Манташяну, стороны сотрудничают в сфере информационной безопасности по ряду направлений. В частности, согласование мер противодействия угрозам в сфере информационной безопасности, обмен информацией в сфере обеспечения правопорядка, согласование и реализация необходимых мер доверия, способствующих обеспечению информационной безопасности, обмен информацией по законодательству двух государств.
Содокладчик А.Хачатрян, сообщив, что соглашение было подписано 19 апреля 2022 г., предложил одобрить законопроект.