Համաձայնագրի նպատակը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խթանումն է: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մանթաշյանը` Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 27-ի նիստում ներկայացնելով ««ՀՀ կառավարության եւ ՌԴ կառավարության միջեւ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագրի կիրարկմամբ նախատեսվում է նպաստել տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ փոխգործակցության ընդլայնմանը, ներառյալ` սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման եւ դրանց համատեղ դիմակայման, օրենսդրական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման ուղղությունները:
Գեւորգ Մանթաշյանի ներկայացմամբ կողմերը տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում համագործակցություն են իրականացնում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, կարեւորվել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառի սպառնալիքներին հակազդման համակարգումը, իրավապահ ոլորտում տեղեկատվության փոխանակումը, տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը նպաստող վստահության անհրաժեշտ միջոցառումների համաձայնեցումը եւ իրականացումը, երկու պետությունների օրենսդրության վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը:
Հարակից զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը, տեղեկացնելով, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2022 թվականի ապրիլի 19-ին, առաջարկել է դրական եզրակացություն տալ նախագծին:

The aim of the Agreement is to promote cooperation between the competent bodies of Armenia and the Russian Federation (RF) in the field of information security. The First Deputy Minister of the RA High-Tech Industry Gevorg Mantashyan said this at the sitting of the Standing Committee on Defense and Security on February 27, introducing the draft law on Ratifying the Agreement on Cooperation between the RA Government and the RF Government in the Field of Information Security.
With the implementation of the Agreement, it is planned to contribute to the expansion of cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation in the field of information security, including the directions of information exchange on threats and their joint countermeasures, information exchange on the legislative field.
According to Gevorg Mantashyan, the parties are cooperating in the field of information security in a number of directions. In particular, the coordination of countermeasures against threats in the field of information security, the exchange of information in the field of law enforcement, the agreement and implementation of the necessary trust measures promoting the provision of information security, and the exchange of information on the legislation of the two states were highlighted.
The co-rapporteur Armen Khachatryan, informing that the Agreement was signed on 19 April 2022, proposed to endorse the draft.