Ազգային ժողովը փետրվարի 28-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են հերթական նիստերի եւ ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգերը:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը սկսելը` պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպված հայ բնակչության ջարդերի զոհերի հիշատակը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ներկայացվող նախագծերի նպատակը հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման գործընթացի արդյունավետության բարելավումն է:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը հայտնել է, որ գործող օրենքով Հատուցման հիմնադրամի շահառու կարող է լինել զինծառայողը, որը մարտական գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի կամ խեղման հետեւանքով ձեռք է բերել առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն: Եթե զինծառայողը վերափորձաքննության արդյունքում ճանաչվել է երրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձ, ապա, ըստ գործող կարգավորումների, ամսական հավասար վճարումները դադարում են: Այս վիճակում են հայտնվել 114 շահառուներ, որոնց հաշմանդամության կարգը վերափորձաքննության արդյունքում երկրորդ խմբից փոխվել է երրորդի խմբի, ինչը հարուցել է նրանց դժգոհությունը: Այս հանգամանքը հաշվի առնելով` առաջարկվում է համապատասխան փոփոխություններ կատարել «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում եւ Հիմնադրամի խորհրդին լիազորել` իր սահմանած պայմաններով եւ կարգով լրացուցիչ սոցիալական ծառայություններ մատուցել Հիմնադրամի շահառուներին, անցումային շրջանի համար (մինչեւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» ՀՀ օրենքի ամբողջական կիրարկումը) դրամական աջակցություն վճարել այն զինծառայողների համար, որոնք ունեցել են առաջին կամ երկրորդ խմբի կամ ֆունկցիոնալության խոր կամ ծանր աստիճանի սահմանափակումով հաշմանդամություն (ճանաչվել են հիմնադրամի շահառու) եւ բժշկասոցիալական փորձաքննության արդյունքում ճանաչվում է երրորդ խմբի կամ ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումով հաշմանդամություն ունեցող անձ: Դրամական աջակցության չափն առաջարկվում է սահմանել` սպայական կազմի զինծառայողներին` 75.000 դրամ, պայմանագրային եւ զորահավաքային կազմի զինծառայողներին, կամավորականներին` 50.000 դրամ, պարտադիր ժամկետային կազմի զինծառայողներին` 25.000 դրամ: Այս անձինք ստանալու են նաեւ հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակ եւ համապատասխան պարգեւավճար:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը հետաքրքրվել է` ո՞ր զինծառայողներին է վերաբերելու օրենսդրական այս փոփոխությունը:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ նախաձեռնությունը վերաբերելու է բոլոր այն զինծառայողներին, որոնք պատերազմից հետո, ունենալով առաջին կամ երկրորդ խումբ, վերափորձաքննության արդյունքում ստացել են երրորդ խումբ: Այս բոլոր դեպքերում վերահաշվարկ է կատարվելու, եւ շահառուները վճարվելու են:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում պատգամավորները մի շարք առաջարկներ են ներկայացրել: Առաջարկվել է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի ապահովվի զինհաշմանդամություն ստացած անձանց զբաղվածության հնարավորությունը, ինչպես նաեւ մարտական գործողությունների ժամանակ առաջին եւ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձանց մինչեւ կյանքի վերջ հատկացնել կայուն փոխհատուցում:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Թադեւոս Ավետիսյանը: Նա նշել է, որ խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել ամբողջական կարգավորումներով, որպեսզի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողները կարողանան լիարժեք կյանքով ապրել:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության դրական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ հայտնել է Հերիքնազ Տիգրանյանը, անդրադարձել գործընկերների առաջարկներին, տվել պարզաբանումներ:

On February 28, the National Assembly began the work of the regular sittings. The deputies approved the agendas of the regular sitting and the fifth session of the NA eighth convocation.
Before the debate of the agenda items, the deputies with a minute’s silence standing honoured the memory of the victims of the Armenian population pogroms at state level by the Azerbaijani authorities in the city of Sumgait of the Soviet Azerbaijan.
The draft law on Compensation of Damages Caused to the Servicemen’s Life and Health during the Defense of the Republic of Armenia authored by the Government was debated in the first reading. The aim of the presenting drafts is the improvement of the efficiency of the compensation process of the damages caused to the health of the servicemen with disability during the defense of the motherland.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan informed that by the law in force beneficiary of the Foundation can be the servicemen, who as a consequence of injury or mutilation received during combat actions got first or second group disability. If, as a result of re-examination the serviceman was recognized a person with third group disability, then, according to the functioning regulations, the monthly equal payments stop. 114 beneficiaries appeared in this situation, whose disability category was changed from the second to the third group as a result of re-examination, which caused their dissatisfaction. Taking into consideration this fact, it is proposed to make relevant amendments to the law on Compensation of Damages Caused to the Servicemen’s Life and Health during the Defense of the Republic of Armenia and empower the Foundation Board with its defined conditions and order render services to the Foundation beneficiaries, who are recognized persons of third group or with disability of average degree functionality.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan inquired from Deputy Minister which servicemen will refer this legislative amendment.
The Deputy Minister clarified that initiative will refer to all servicemen, who after war, having first or second group, as a result of re-examination received third group. In all these cases recalculation will be made, and the beneficiaries will be paid.
The NA Standing Committee on Labor and Social Affairs endorsed the draft.
During the exchange of ideas, the MPs presented a number of proposals. It was proposed to create conditions in order to ensure the possibility of employment pf persons who received military disability, as well as provide stable compensation during military actions until the end of life.
On behalf of the NA Armenia Faction Tadevos Avetisyan gave a speech. He noted that it is necessary to solve the problem with complete regulations in order the servicemen who became disabled will be able to live a full life.
Heriknaz Tigranyan expressed the positive position of the NA Civil Contract Faction on the draft and referred to the colleagues’ proposals, gave clarifications.