Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատը 2015 թվականին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ:
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի պատվիրակության կազմում առաջին անգամ  մեր երկիր է այցելել նաեւ Պատգամավորների պալատի բյուրոյի անդամ Կլոդ Վիզլերը, որի գլխավորած կուսակցությունն ինչպես Ցեղասպանության ճանաչման, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի ընդունած հայանպաստ բանաձեւերի հեղինակ է:
«Մտահոգված եմ այս տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններով: Ես ներկայացուցիչ եմ ընդդիմության, որը խորհրդարանում մեծամասնություն չէ, սակայն օրենսդիր մարմինը միասնական է իր դիրքորոշման մեջ: Մենք աջակցել, աջակցում եւ աջակցելու ենք Հայաստանին, քանի դեռ վերջինս չի հասել իր նպատակին»,- ասել է Կլոդ Վիզլերը:
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Իվ Կրուխտենը երկրորդ անգամ է Հայաստանում, բայց տպավորությունները կրկին հագեցած են: «Այս պատերի մեջ այն մարդկանց լռությունն է, որոնք զոհվել են առանց որեւէ պատճառի: Սա պարտավորեցնում է բոլոր այցելողներին մտածել այն մասին, թե ինչպես կարող են ապրել խաղաղ եւ միասին»,- ընդգծել է հյուրը:
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի փոխխոսնակ, պալատի բյուրոյի փոխնախագահ Ջունա Բերնարդի գլխավորած պատվիրակությունն ԱԺ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի ղեկավար Սոնա Ղազարյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 28-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին: Ջունա Բերնարդը գրառում է կատարել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:

Палата депутатов Великого Герцогства Люксембург в 2015 г. приняла резолюцию о признании Геноцида армян.
В составе делегации Люксембурга впервые Армению посетил член бюро Палаты депутатов Клод Визлер. Возглавляемая им партия - автор как резолюции о признании геноцида, так и проармянских резолюций, принятых люксембургским парламентом в ходе и после 44-дневной войны.
“Меня волнуют происходящие в этом регионе события. Я лидер оппозиции, у которой нет большинства в парламенте, однако законодательный орган един в своей позиции. Мы содействовали и будем содействовать Армении, пока она не достигнет своей цели", - отметил Клод Визлер.
Председатель комиссии по внешним отношениям Палаты депутатов Люксембурга Ив Крухтен в Армении во второй раз, но вновь полон впечатлений. “В этих стенах безмолвие невинных жертв. Это обязывает всех посещающих мемориал задуматься, как им жить дружно и в единстве”, - подчеркнул гость.
28 февраля делегация во главе с вице-спикером Палаты депутатов Великого Герцогства Люксембург, заместителем председателя бюро палаты Джуной Бернард в сопровождении руководителем группы дружбы НС Армения-Люксембург С.Казарян посетила мемориал в Цицернакаберде.
Члены делегации возложили венок и цветы к Вечному огню памяти жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников, в Музее-институте Геноцида армян ознакомились с документами о преступлении века. Джуна Бернард внесла запись в Памятную книгу почетных гостей.