Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատը 2015 թվականին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ:
Այս օրերին Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի պատվիրակության կազմում առաջին անգամ  մեր երկիր է այցելել նաեւ Պատգամավորների պալատի բյուրոյի անդամ Կլոդ Վիզլերը, որի գլխավորած կուսակցությունն ինչպես Ցեղասպանության ճանաչման, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եւ դրանից հետո Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի ընդունած հայանպաստ բանաձեւերի հեղինակ է:
«Մտահոգված եմ այս տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններով: Ես ներկայացուցիչ եմ ընդդիմության, որը խորհրդարանում մեծամասնություն չէ, սակայն օրենսդիր մարմինը միասնական է իր դիրքորոշման մեջ: Մենք աջակցել, աջակցում եւ աջակցելու ենք Հայաստանին, քանի դեռ վերջինս չի հասել իր նպատակին»,- ասել է Կլոդ Վիզլերը:
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Իվ Կրուխտենը երկրորդ անգամ է Հայաստանում, բայց տպավորությունները կրկին հագեցած են: «Այս պատերի մեջ այն մարդկանց լռությունն է, որոնք զոհվել են առանց որեւէ պատճառի: Սա պարտավորեցնում է բոլոր այցելողներին մտածել այն մասին, թե ինչպես կարող են ապրել խաղաղ եւ միասին»,- ընդգծել է հյուրը:
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի փոխխոսնակ, պալատի բյուրոյի փոխնախագահ Ջունա Բերնարդի գլխավորած պատվիրակությունն ԱԺ Հայաստան-Լյուքսեմբուրգ բարեկամական խմբի ղեկավար Սոնա Ղազարյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 28-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին: Ջունա Բերնարդը գրառում է կատարել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:

In 2015, the Chamber of Deputies of Grand Duchy of Luxembourg adopted a Resolution recognizing the Armenian Genocide.
During these days, the Member of the Bureau of the Chamber of Deputies Claude Wiseler also visited our country for the first time, and the party led by him is an author of pro-Armenian resolutions on recognition of the Genocide, as well as during the 44-day war and after that adopted by Parliament of Luxembourg.
“It’s a pity what’s happening here at this moment in this region. I am a member of the opposition, it’s not just majority, it’s a whole parliament that says on which side we are. We are supporting and we will support Armenia, until we reach its goal,” Claude Wiseler said. The Chairman of the Committee on Foreign and European Affairs of the Chamber of Deputies Luxembourg Yves Cruchten is the second time in Armenia, but his impressions are again full. “My soul is with people who lost their lives with no reason. And those who come to this memorial is not only to remember, but it also should make people think how to live together as humans and all this should never happen again,” the guest underlined.
On February 28, the delegation led by the Deputy Speaker of Parliament, the Deputy Chair of the Bureau of the Chamber of Deputies of Grand Duchy of Luxembourg, Djuna Bernard accompanied by the Head of Armenia-Luxembourg Friendship Group Sona Ghazaryan visited Tsitsernakaberd.
The members of the delegation laid a wreath and put flowers at Eternal Fire perpetuating the memory of the Armenian Genocide victims, in silence and bowing honoured the memory of Holy Martyrs. In the Armenian Genocide Museum-Institute they got acquainted with the documents proving the massacres. Djuna Bernard left a note in the Memory Book of Honourable Guests.