ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 1-ին ընդունել է Հայաստանում Մեքսիկայի նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Վիլյեգաս Մեխիասին: Նա շնորհավորել է արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջող համագործակցություն:
Զրույցի ընթացքում կարեւորվել են միջխորհրդարանական կապերը՝ մասնավորեցնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Խոսելով առեւտրատնտեսական կապերի, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ գործուն քայլեր են անհրաժեշտ տնտեսական, գիտատեխնիկական, առողջապահության, քրեաիրավական ոլորտներին առնչվող նախագծային փուլում գտնվող 5 համաձայնագրերն ավարտին հասցնելու համար:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների Սենատի բոլոր անդամներին, որոնք նախաձեռնել եւ 2023 թվականի փետրվարի 8-ին ընդունել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման մասին փաստաթուղթը՝ հավելելով, որ Պատգամավորների պալատը նույնպես հանդես կգա համապատասխան նախաձեռնություններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել դեսպանին՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի ընթացքում Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի կողմից արված հայտարարության համար՝ միեւնույն ժամանակ ակնկալելով, որ Մեքսիկան ավելի հասցեական եւ հստակ ձեւակերպումներով կդատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ գործողությունները: ԱԺ խոսնակը բարձր է գնահատել 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի հայտարարությունն ու Մեքսիկայի դիրքորոշումը, որով կոչ է արվել թույլատրել միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
Դեսպանը նշել է, որ հպարտ է ներկայացնել խաղաղասեր Մեքսիկայի ստեղծարար ժողովրդին՝ ընդգծելով, որ իր երկիրը պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը հակամարտությունները խաղաղ հանգուցալուծելու համար:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

1 марта Председатель НС Ален Симонян принял новоназначенного посла Мексики в РА Эдуардо Вильегаса Мехиаса. Он поздравил Чрезвычайного и Полномочного посла с вступлением в должность, пожелав успешного сотрудничества.
В ходе беседы затронуты межпарламентские связи, в частности рассмотрена деятельность парламентских групп дружбы.
Коснувшись расширения торгово-экономических связей, договорно-правового поля, Председатель НС отметил, что необходимы действенные шаги для завершения находящихся в проектной стадии 5 соглашений в экономической, научно-технической, медицинской и уголовно-правовой сферах.
Он выразил признательность всем членам Сената Мексиканских Соединенных Штатов, инициировавшим и принявшим 8 февраля 2023 г. документ о признании и осуждении Геноцида армян, добавив, что Палата депутатов также выступит с соответствующими инициативами.
На встрече обсуждались вопросы безопасности региона. Ален Симонян выразил благодарность послу за заявление группы дружбы Мексика-Армения в ходе азербайджанской агрессии против Армении в сентябре 2022 г., при этом ожидая, что Мексика осудит агрессивные действия Азербайджана в более адресных и четких формулировках. Спикер НС высоко оценил заявление представителя Мексики на экстренном заседании Совета Безопасности ООН по вопросу Лачинского коридора в декабре 2022 г. и позицию Мексики, призвавшей разрешить свободное передвижение по коридору.
Посол отметил, что горд представлять созидающий народ миролюбивой Мексики, подчеркнув, что его страна готова приложить все усилия для мирной развязки конфликтов.
В завершение Председатель НС отметил, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям и продолжает придерживаться повестки достижения мира.