ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 1-ին ընդունել է Հայաստանում Մեքսիկայի նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Վիլյեգաս Մեխիասին: Նա շնորհավորել է արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջող համագործակցություն:
Զրույցի ընթացքում կարեւորվել են միջխորհրդարանական կապերը՝ մասնավորեցնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Խոսելով առեւտրատնտեսական կապերի, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ գործուն քայլեր են անհրաժեշտ տնտեսական, գիտատեխնիկական, առողջապահության, քրեաիրավական ոլորտներին առնչվող նախագծային փուլում գտնվող 5 համաձայնագրերն ավարտին հասցնելու համար:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Մեքսիկական Միացյալ Նահանգների Սենատի բոլոր անդամներին, որոնք նախաձեռնել եւ 2023 թվականի փետրվարի 8-ին ընդունել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման մասին փաստաթուղթը՝ հավելելով, որ Պատգամավորների պալատը նույնպես հանդես կգա համապատասխան նախաձեռնություններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել դեսպանին՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի ընթացքում Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի կողմից արված հայտարարության համար՝ միեւնույն ժամանակ ակնկալելով, որ Մեքսիկան ավելի հասցեական եւ հստակ ձեւակերպումներով կդատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ գործողությունները: ԱԺ խոսնակը բարձր է գնահատել 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի հայտարարությունն ու Մեքսիկայի դիրքորոշումը, որով կոչ է արվել թույլատրել միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
Դեսպանը նշել է, որ հպարտ է ներկայացնել խաղաղասեր Մեքսիկայի ստեղծարար ժողովրդին՝ ընդգծելով, որ իր երկիրը պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը հակամարտությունները խաղաղ հանգուցալուծելու համար:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

On March 1, the RA NA President Alen Simonyan received the newly elected Ambassador of Mexico to Armenia Eduardo Villegas MegĂ­as. He congratulated the Ambassador on assuming the office, wishing him successful cooperation.
During the talk the inter-parliamentary ties were highlighted, detailing the activity of the Parliamentary Friendship Groups.
Speaking about the trade-economic ties, the expansion of legal-contractual field, the RA NA President noted that practical steps are necessary for reaching to an end 5 agreements being in the draft phase regarding the economic, scientific-technical health, criminal-legal spheres.
He expressed his gratitude to all members of the Senate of the United Mexican States, who initiated and adopted the document of recognition and condemnation of the Armenian Genocide on 8 February 2023, adding that he Chamber of Deputies also will make such initiatives.
At the meeting a reference was made to the security issues of the region. Alen Simonyan expressed his gratitude to the Ambassador for the statement made by Mexico-Armenia Friendship Group during the aggression of Azerbaijan against Armenia in September 2022, at the same expecting that Mexico will denounce with more targeted and distinct formulations the aggressive actions being committed by Azerbaijan. The NA President highly appreciated the statement made by the representative of Mexico at the urgent meeting of the UN Security Council in December 2022on Lachin Corridor and the position of Mexico, by which a call was made to allow free movement through the Corridor.
The Ambassador noted that he is proud of representing the peace-loving creative people of Mexico, underscoring that his country is ready to make all efforts for peaceful solution of the conflicts.
Concluding his speech, the RA NA President noted that Armenia has no territorial demands towards its neighbors and continues remaining faithful to the agenda of reaching peace.