ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել «Հնդկաստան-Հայաստան երկխոսություն» առաջին համաժողովի ընթացքում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը մարտի 2-ին Նյու Դելիում «Ռաիսինա երկխոսություն 2023» 8-րդ համաժողովի շրջանակում ելույթ է ունեցել Հնդկաստան-Հայաստան երկխոսություն համաժողովում:
«Բարձր ենք գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում ընդգծվում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից, եւ հնդկական կողմի հնչեցրած դատապարտումը՝ կապված անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի եւ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ:
Բարձր ենք գնահատում նաեւ Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, եւ, ի լրումն արդեն իսկ առկա դժվարությունների, ներկայումս մենք բախվում ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության, շարունակական սադրանքների, ինչպես նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ձգտումների: Պատերազմ հրահրող հռետորաբանությունը, Ադրբեջանի մաքսիմալիստական նկրտումները եւ ագրեսիվ գործողությունները խաթարում են Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերը»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ Հնդկաստանը գլոբալ եւ տարածաշրջանային կայունության կարեւոր հենարան է, որն իրավամբ ձգտում է ավելի մեծ դերակատարություն ունենալ միջազգային ասպարեզներում:
Հայաստանը սատարում է Հնդկաստանին՝ բարեփոխումների ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մշտական անդամություն ստանալու հարցում:
«Հայաստանը գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշռված եւ կայունացնող դիրքորոշումը գլոբալ ցնցումների այս ժամանակներում: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հնդկաստանի հաջող նախագահությունն այս ուղղությամբ վառ օրինակ է, եւ մենք հուսով ենք, որ G-20-ում եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում Հնդկաստանի շարունակական նախագահությունը նույնքան ներդրում կունենա տարածաշրջանային եւ համաշխարհային խաղաղության եւ կայունության մեջ»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Անցյալ տարի նշվել է Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Անդրադառնալով պատմությանը՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ հույն պատմաբան եւ քաղաքական գործիչ Քսենոփոնը գրում է հայերի մասին Հնդկաստանում դեռեւս մ.թ.ա. 430-350 թվականներին:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով մեր ժողովուրդների միջեւ ավանդաբար ջերմ հարաբերությունների եւ փոխադարձ աջակցության խորհրդանիշն են նաեւ Հնդկաստանի տարբեր քաղաքներում հիմնված հայկական եկեղեցիներն ու կրթամշակութային կազմակերպությունները:
«Երկու երկրների հարաբերությունները շարունակաբար ամրապնդվել են 30 տարիների ընթացքում, իսկ վերջին երեք տարիները մեր հարաբերություններում նշանավորվել են ահռելի զարգացման միտումով»,- նկատել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Նա արձանագրել է երկու երկրների միջեւ ընթացող բարձր մակարդակի քաղաքական փոխգործակցությունը. 1964 թվականին Հնդկաստանի նախագահ Սարվեպալի Ռադհակրիշնանը, 1976 թվականին վարչապետ Ինդիրա Գանդին պատմական այց են կատարել Հայաստան, ինչպես նաեւ 1995 թվականին եւ 2003 թվականին  եղել են Հայաստանի Հանրապետության առաջին եւ երկրորդ նախագահների այցերը Հնդկաստան:
2021 թվականին Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանքարը կարեւոր այց է կատարել Հայաստան, որին հաջորդել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Հնդկաստան:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը նոր լիցք է հաղորդել արտաքին գերատեսչությունների միջեւ քաղաքական խորհրդակցությունների մեխանիզմին, եւ հաջողվել է կազմակերպել առեւտրի, տնտեսության, տեխնոլոգիայի, գիտության, կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում համագործակցություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն արձանագրել է տնտեսական ոլորտում դրական դինամիկան. «Պետք է նշել, որ վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալներն էապես աճել են: 2020 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 128,5 մլն ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ 2021 թվականին այն արդեն 216,1 մակարդակի վրա էր, իսկ 2022 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին այդ ցուցանիշը հասել է 315,4 մլն ԱՄՆ դոլարի: Սակայն այս թվերը չեն արտացոլում մեր երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության ամբողջ ներուժը, եւ մենք, այնուամենայնիվ, ակնկալում ենք ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:

Выступление вице-спикера НС А.Аршакяна на первом форуме “Диалог Индия-Армения”
2 марта вице-спикер НС РА, руководитель группы дружбы Армения-Индия А.Аршакян выступил в Нью-Дели на форуме “Диалог Индия-Армения” в рамках 8-й конференции “Raisina Dialogue -2023”.
“Мы высоко ценим заявление МИД Индии, в котором подчеркивается, что азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения, и озвученное индийской стороной осуждение в связи с развязанной против Армении Азербайджаном в сентябре прошлого года агрессией и блокадой Лачинского коридора с декабря.
Мы также высоко ценим постоянную поддержку Индией мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Азербайджанские вооруженные силы продолжают оставаться на суверенной территории Армении и, в дополнение к уже существующим трудностям, в настоящее время мы сталкиваемся с гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе, вызванным блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, проводимой Азербайджаном политикой этнических чисток в Нагорном Карабахе, продолжающимися провокациями, а также притязаниями к суверенной территории Армении. Милитаристская риторика, максималистские устремления и агрессивные действия Азербайджана подрывают усилия Армении по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе", - заявил А.Аршакян.
Вице-спикер НС отметил, что Индия является важной опорой глобальной и региональной стабильности, по праву стремится играть более важную роль на международной арене.
Армения содействует Индии в получении постоянного членства в Совете Безопасности ООН в рамках текущей программы реформ.
“Армения ценит сбалансированную и стабилизирующую позицию Индии во времена глобальных потрясений. Успешное председательство Индии в Совете Безопасности ООН является ярким примером в этом направлении, и мы надеемся, что последовательное председательство Индии в G-20 и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) внесет такой же вклад в региональный и глобальный мир и стабильность", - подчеркнул А.Аршакян.
В прошлом году отмечалось 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Индией. Обратившись к истории, вице-спикер НС подчеркнул, что греческий историк и политический деятель Ксенофонт писал об армянах в Индии еще в 430-350 гг. до н.э.
По А.Аршакяну, символом традиционно теплых отношений и взаимной поддержки между нашими народами являются также созданные в различных городах Индии армянские церкви и образовательно-культурные организации.
“Отношения между двумя странами постоянно укреплялись на протяжении последних 30 лет, а последние три года отмечены тенденцией весомого развития наших отношений”, - отметил вице-спикер НС.
Он подчеркнул продолжающееся политическое взаимодействие на высоком уровне между двумя странами. В 1964 г. Армению посетил президент Индии Сарвепалли Радхакришнан, в 1976 г. премьер-министр Индира Ганди совершила исторический визит в Армению, а в 1995 и 2003 годах Индию посетили первый и второй президенты РА.
В 2021 г. министр иностранных дел Индии Субрахманьям Джайшанкар совершил важный визит в Армению, за которым последовал визит министра иностранных дел РА А.Мирзояна в Индию.
А.Аршакян подчеркнул, что Армения дала новый импульс механизму политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами и сумела наладить сотрудничество в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры.
Вице-спикер НС отметил положительную динамику в экономической сфере. “Следует отметить, что объем торговли между Арменией и Индией за последние годы значительно увеличился. В 2020 г. этот показатель составил 128,5 млн долларов США, тогда как в 2021 г. он уже находился на уровне 216,1, а в январе-ноябре 2022 г. этот показатель достиг 315,4 млн долларов США. Однако эти цифры не отражают всего потенциала нашего двустороннего торгово-экономического сотрудничества, и мы все же ожидаем роста объемов товарооборота", - отметил А.Аршакян.