Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խումբը ջերմ շնորհավորանքներ է հղել Էստոնիայի Հանրապետության անկախության 105-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
«Սա իսկապես հիշարժան օր է, որը խորհրդանշում է պատմական ամենամեծ նվաճումը՝ անկախության ձեռքբերումը: Հայաստանը, իմանալով այս նվիրական իրադարձության արժեքը, հարգում է այլ երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը եւ ցուցաբերում իր անսասան հանձնառությունը մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանությանն ու խթանմանը:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Էստոնիայի հետ պատմամշակութային հիմքերի վրա խարսխված բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: Բարձր ենք գնահատում Էստոնիայի աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հետագա զարգացման, Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման գործում:
Օգտվելով այս պատեհ առիթից՝ Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խումբը խորին երախտագիտություն է հայտնում Էստոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներին Լաչինի միջանցքի շարունակական ապօրինի շրջափակման վերաբերյալ հայտարարության համար: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր աջակցությունը, որը վկայում է այն մասին, որ ժողովրդավարական Հայաստանը միայնակ չէ այս դժվարին ժամանակաշրջանում եւ վայելում է գործընկեր պետությունների աջակցությունը:
Չնայած առկա մարտահրավերներին՝ խաղաղության օրակարգն առաջնային է Հայաստանի Հանրապետության համար, եւ մենք հաստատակամ ենք դրա առաջմղման հարցում: Հավատացած ենք, որ փոխադարձ հարգանքն ու բարիդրացիական հարաբերություններն ամուր հիմք են ստեղծում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության համար»,- ասված է շնորհավորական ուղերձում:

Группа дружбы НС Армения-Эстония направила теплые поздравления к 105-летнему юбилею независимости Эстонской Республики:
"Это поистине памятный день, символизирующий величайшее достижение в истории – обретение независимости. Осознавая цену этого знакового события, Армения уважает суверенитет и территориальную целостность других стран и демонстрирует непоколебимую приверженность защите и продвижению прав человека и демократических ценностей.
Армения придает важность последовательному развитию дружественных отношений с Эстонией, опирающихся на исторический и культурный фундамент. Мы высоко ценим поддержку Эстонией проводимых в Армении демократических реформ, а также дальнейшего развития партнерства Армения-ЕС и реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Пользуясь случаем, группа дружбы Армения-Эстония выражает глубокую признательность членам парламентской группы дружбы Эстония-Армения за заявление по продолжающейся незаконной блокаде Лачинского коридора. Мы высоко ценим ваше содействие, свидетельствующее, что демократическая Армения не одинока в этот сложный период и пользуется поддержкой государств-партнеров.
Несмотря на существующие вызовы, мирная повестка приоритетна для Республики Армения, и мы полны решимости продвигать ее. Уверены, взаимоуважение и добрососедские отношения создают прочную основу для долгосрочного мира и стабильности”.