ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մարտի 2-ին հանդիպել են «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի ղեկավար Քրիստինե Մարգարյանին եւ ծրագրի փորձագետ Արմեն Խուդավերդյանին:
Ծրագրի շրջանակում ԹԻՀԿ-ն իրականացրել է ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի (ԱԱՏՄ) աշխատանքային իրավունքի, ներառյալ աշխատողների առողջության պահպանման եւ անվտանգության ապահովման ոլորտում օրենքով սահմանված պետական վերահսկողության լիազորությունների, այդ թվում՝ օրենսդրության կիրարկման մոնիտորինգ` ներկայացնելով համապատասխան առաջարկներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մոնիտորինգի զեկույցը եւ դրանում ներառված առաջարկությունները, դրանց իրացման հնարավորությունները:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հանձնաժողովի անունից պատրաստակամություն է հայտնել կազմակերպել աշխատանքային քննարկում շահագրգիռ կառույցների ներգրավմամբ` զեկուցի արդյունքների հիման վրա կոնկրետ առաջարկներ ձեւակերպելու կամ նախագծեր մշակելու համար:

2 марта члены Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам встретились с руководителем программы “Достойная работа сейчас” общественной организации “Антикоррупционный центр Transparency International” (TIAC) ​​К.Маргарян и экспертом программы А.Худавердяном.
В рамках проекта TIAC провел мониторинг исполнения законодательства Инспекционным органом здравоохранения и труда РА по трудовому праву, в том числе установленных законом полномочий государственного контроля в сфере здравоохранения и безопасность работников, в том числе представление соответствующих предложений по исполнению законодательства.
В ходе встречи обсуждались мониторинговый доклад и включенные в него рекомендации, возможности их реализации.
Председатель комиссии Э.Тигранян от имени комиссии выразила готовность организовать рабочее обсуждение с привлечением заинтересованных структур для формулировки по итогам доклада конкретных предложений или разработки проектов.