Մենք ժողովրդավարությունը համարում ենք տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու միակ երկարատեւ ու կայուն ճանապարհը. Մերի Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի նիստում
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 3-րդ նիստում ելույթ է ունեցել հայկական պատվիրակության անդամ Մերի Գալստյանը:
Շնորհակալություն մեզ հյուրընկալելու համար Բրյուսելում, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 3-րդ նիստին:
Ցանկանում եմ ընդգծել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ գործընկերության կարեւորությունը, որը դինամիկ զարգանում է, եւ չնայած մեր համագործակցության՝ առանց այն էլ լայն շրջանակի՝ հույս ունեմ, որ կարող ենք գտնել նոր ուղղություններ եւ ճանապարհներ մեր հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու համար: Մեր համագործակցության խորացման կարեւորությունը հատկապես ընդգծվում է Հայաստանի առջեւ ծառացած ներկա մարտահրավերների համատեքստում, մասնավորապես, անվտանգային ռիսկերը, հետպատերազմյան իրավիճակում տնտեսության վերականգնման եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը: Կրկին կընդգծեմ ձեր ընթացիկ եւ շարունակական աջակցության կենսական նշանակությունն այս երեք ուղղություններով եւ ոչ միայն:
Անվտանգային հիմնական խնդիրները եւ աշխարհաքաղաքական անկայունությունը տարածաշրջանում, մեր շարունակական եւ անկեղծ ջանքերը կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, չնայած Ադրբեջանի կողմից հաճախակի եւ ցավոտ սադրանքներին Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններին, առավել հրատապ են դարձնում եվրոպացի գործընկերների եւ, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանի հետ մեր համագործակցության խորացումը՝ շարունակելու գործողությունների եւ ջանքերի մոբիլիզացումը տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու նպատակով:
Ադրբեջանի կողմից վերջին այդպիսի սադրանքը տեղի է ունեցել անցած կիրակի, երբ սպանվել են Լեռնային Ղարաբաղի 3 ոստիկան այն կեղծ մեղադրանքով, որ նրանց մեքենան Հայաստանից զենք էր տեղափոխում Ստեփանակերտ, մինչդեռ նրանք կանոնավոր ոստիկանական պարեկություն են կատարել: Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին, որի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայեր զրկված են իրենց հիմնարար իրավունքներից, դուք արդեն մանրամասն տեղեկացված եք: Ադրբեջանի այս պահվածքը ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ավելին, այն խափանում է երկու երկրների միջեւ խաղաղության հասնելու չափազանց փխրուն գործընթացը՝ փոխելով խաղաղության շուրջ բանակցելու գործիքակազմը` սպառնալիքի եւ բռնության:
Եվ հենց այստեղ է, որ ԵՄ շարունակական ջանքերն ուղղակի կենսական նշանակություն ունեն ե՛ւ որպես միջնորդ, ե՛ւ որպես ամուր աշխարհաքաղաքական դերակատար՝ իրավիճակին հասցեական արձագանքելու եւ օբյեկտիվ գնահատական տալու համար:
Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել մինչ այժմ ԵՄ բոլոր ջանքերի եւ ակտիվ ներգրավվածության համար՝ ներառյալ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւի ընդունումը՝ ԼՂ շրջափակման հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ, Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված զեկույցը՝ միասնական արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականության իրականացման մասին, որը դատապարտում է 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Թե՛ 2022 թվականին Հայաստանում ԵՄ մոնիտորինգային կարողությունների գործարկումը, թե՛ 2023 թվականի փետրվարին մեկնարկած ԵՄ հատուկ քաղաքացիական առաքելությունը կարեւոր եւ աննախադեպ ձեռքբերում են ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ ԵՄ-ի համար:  Առաջին առաքելությունը նպաստեց սահմանին իրավիճակի դեէսկալացիային եւ հրադադարի խախտումների կտրուկ նվազմանը: Մենք լիահույս ենք, որ այս ազդեցությունը կշարունակվի նաեւ երկրորդ քաղաքացիական առաքելության շնորհիվ:
Ամփոփելով՝ ուզում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը  ժողովրդավարացման գործընթացի եւ բարեփոխումների օրակարգի խորացման ուղղությամբ առաջնահերթ ոլորտներում, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատական բարեփոխումները, տնտեսության ազատականացումը՝ չնայած անվտանգային եւ աշխարհաքաղաքական հսկայական մարտահրավերների: Մենք ժողովրդավարությունը համարում ենք տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու միակ երկարատեւ ու կայուն ճանապարհը: Եվ որքան այս տեսլականը գերիշխող դառնա տարածաշրջանում, այնքան շուտ կհասնենք դրա իրագործմանը»,- եզրափակել է Մերի Գալստյանը:

Выступление М.Галстян на 3-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения
Член армянской делегации М.Галстян выступила на 3-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения:
спасибо, что приняли нас на 3-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения в Брюсселе.
Хотелось бы подчеркнуть важность партнерства между Евросоюзом и Арменией, которое динамично развивается, и, несмотря на широкий круг нашего сотрудничества, надеюсь, что сможем найти новые векторы и пути для дальнейшего расширения наших отношений. Важность углубления нашего взаимодействия особо подчеркивается в контексте стоящих перед Арменией текущих вызовов, в частности, рисков безопасности, повестки восстановления экономики и демократических реформ в послевоенной ситуации. Вновь подчеркну жизненно важное значение вашей постоянной и последовательной поддержки в этих трех направлениях, и не только.
Основные проблемы безопасности и геополитическая нестабильность в регионе, наши постоянные и искренние усилия по достижению прочного мира, несмотря на частые и болезненные провокации со стороны Азербайджана на границах Республики Армения и Нагорного Карабаха, делают еще более неотложным углубление нашего сотрудничества с нашими европейскими партнерами и, в частности, с Европарламентом, продолжать мобилизацию действий и усилий для достижения стабильности и мира в регионе.
Последняя подобная провокация со стороны Азербайджана произошла в минувшее воскресенье, когда по ложному обвинению в том, что их машина везла оружие из Армении в Степанакерт, были убиты трое полицейских Нагорного Карабаха, когда они находились в обычном полицейском патруле. Вы уже подробно проинформированы о блокаде Лачинского коридора, вследствие которой 120 тысяч армян Нагорного Карабаха лишены своих основных прав. Такое поведение Азербайджана никоим образом не способствует установлению стабильности в регионе, более того, оно нарушает крайне хрупкий процесс достижения мира между двумя странами, меняя инструментарий мирных переговоров на угрозы и насилие.
И именно здесь жизненно важны последовательные усилия ЕС и как посредника, и как сильного геополитического актора, чтобы адресно отреагировать на ситуацию и дать объективную оценку.
Хотелось бы выразить признательность за все усилия и активную вовлеченность ЕС до настоящего времени, включая принятие резолюции Европарламента о гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха, принятого Европарламентом доклада о реализации единой внешней политики и политики безопасности, в котором осуждается совершенная Азербайджаном в сентябре 2022 г. агрессия в отношении суверенной территории Республики Армения.
Как применение в Армении в 2022 г. мониторингового потенциала ЕС, так и стартовавшая в феврале 2023 г. специальная гражданская миссия ЕС являются важным и беспрецедентным достижением как для РА, так и ЕС. Первая миссия способствовала деэскалации ситуации на границе и резкому сокращению нарушений режима прекращения огня. Мы полны надежд, что это воздействие продолжится благодаря второй гражданской миссии.
Обобщая, хотелось бы подтвердить нашу приверженность углублению процесса демократизации и повестке реформ в таких приоритетных сферах, как права человека, борьба с коррупцией, судебные реформы, либерализация экономики, несмотря на колоссальные вызовы безопасности и геополитические проблемы. Мы считаем демократию единственным долгосрочным и стабильным путем достижения стабильности и мира в регионе. И чем больше это видение станет доминирующим в регионе, тем скорее мы достигнем его реализации”.