Մենք ժողովրդավարությունը համարում ենք տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու միակ երկարատեւ ու կայուն ճանապարհը. Մերի Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի նիստում
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 3-րդ նիստում ելույթ է ունեցել հայկական պատվիրակության անդամ Մերի Գալստյանը:
Շնորհակալություն մեզ հյուրընկալելու համար Բրյուսելում, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 3-րդ նիստին:
Ցանկանում եմ ընդգծել Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ գործընկերության կարեւորությունը, որը դինամիկ զարգանում է, եւ չնայած մեր համագործակցության՝ առանց այն էլ լայն շրջանակի՝ հույս ունեմ, որ կարող ենք գտնել նոր ուղղություններ եւ ճանապարհներ մեր հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու համար: Մեր համագործակցության խորացման կարեւորությունը հատկապես ընդգծվում է Հայաստանի առջեւ ծառացած ներկա մարտահրավերների համատեքստում, մասնավորապես, անվտանգային ռիսկերը, հետպատերազմյան իրավիճակում տնտեսության վերականգնման եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը: Կրկին կընդգծեմ ձեր ընթացիկ եւ շարունակական աջակցության կենսական նշանակությունն այս երեք ուղղություններով եւ ոչ միայն:
Անվտանգային հիմնական խնդիրները եւ աշխարհաքաղաքական անկայունությունը տարածաշրջանում, մեր շարունակական եւ անկեղծ ջանքերը կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, չնայած Ադրբեջանի կողմից հաճախակի եւ ցավոտ սադրանքներին Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններին, առավել հրատապ են դարձնում եվրոպացի գործընկերների եւ, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդարանի հետ մեր համագործակցության խորացումը՝ շարունակելու գործողությունների եւ ջանքերի մոբիլիզացումը տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու նպատակով:
Ադրբեջանի կողմից վերջին այդպիսի սադրանքը տեղի է ունեցել անցած կիրակի, երբ սպանվել են Լեռնային Ղարաբաղի 3 ոստիկան այն կեղծ մեղադրանքով, որ նրանց մեքենան Հայաստանից զենք էր տեղափոխում Ստեփանակերտ, մինչդեռ նրանք կանոնավոր ոստիկանական պարեկություն են կատարել: Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին, որի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հայեր զրկված են իրենց հիմնարար իրավունքներից, դուք արդեն մանրամասն տեղեկացված եք: Ադրբեջանի այս պահվածքը ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ավելին, այն խափանում է երկու երկրների միջեւ խաղաղության հասնելու չափազանց փխրուն գործընթացը՝ փոխելով խաղաղության շուրջ բանակցելու գործիքակազմը` սպառնալիքի եւ բռնության:
Եվ հենց այստեղ է, որ ԵՄ շարունակական ջանքերն ուղղակի կենսական նշանակություն ունեն ե՛ւ որպես միջնորդ, ե՛ւ որպես ամուր աշխարհաքաղաքական դերակատար՝ իրավիճակին հասցեական արձագանքելու եւ օբյեկտիվ գնահատական տալու համար:
Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել մինչ այժմ ԵՄ բոլոր ջանքերի եւ ակտիվ ներգրավվածության համար՝ ներառյալ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւի ընդունումը՝ ԼՂ շրջափակման հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ, Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված զեկույցը՝ միասնական արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականության իրականացման մասին, որը դատապարտում է 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Թե՛ 2022 թվականին Հայաստանում ԵՄ մոնիտորինգային կարողությունների գործարկումը, թե՛ 2023 թվականի փետրվարին մեկնարկած ԵՄ հատուկ քաղաքացիական առաքելությունը կարեւոր եւ աննախադեպ ձեռքբերում են ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ ԵՄ-ի համար:  Առաջին առաքելությունը նպաստեց սահմանին իրավիճակի դեէսկալացիային եւ հրադադարի խախտումների կտրուկ նվազմանը: Մենք լիահույս ենք, որ այս ազդեցությունը կշարունակվի նաեւ երկրորդ քաղաքացիական առաքելության շնորհիվ:
Ամփոփելով՝ ուզում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը  ժողովրդավարացման գործընթացի եւ բարեփոխումների օրակարգի խորացման ուղղությամբ առաջնահերթ ոլորտներում, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատական բարեփոխումները, տնտեսության ազատականացումը՝ չնայած անվտանգային եւ աշխարհաքաղաքական հսկայական մարտահրավերների: Մենք ժողովրդավարությունը համարում ենք տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հասնելու միակ երկարատեւ ու կայուն ճանապարհը: Եվ որքան այս տեսլականը գերիշխող դառնա տարածաշրջանում, այնքան շուտ կհասնենք դրա իրագործմանը»,- եզրափակել է Մերի Գալստյանը:

Meri Galstyan Gives a Speech at 3rd Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee
At the 3rd Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee the member of the Armenian delegation Meri Galstyan gave a speech.
Thank you for hosting us at the 3rd Meeting of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee in Brussels.
I want to emphasize the importance of EU-Armenia partnership which is dynamically developing and given the already wide spectrum of our cooperation, I do hope that we can always find new directions and pathways to extend our relations even further. The significance of this is especially underlined the context of current challenges that Armenia is facing: particularly security risks, post war economy rehabilitation and democratic reforms agenda. I would reemphasize the vital importance of your current and continuous support in all these three directions and not only.
The major security issues and geopolitical instability in the region, our non-stop and genuine efforts to reach the long endeavoured peace with our neighbours regardless of the ongoing and painful provocations by Azerbaijan alongside the borders of Armenia and NK urges the necessity to further accelerate cooperation with our European partners, and European Parliament in particular, to continue mobilization of actions and efforts towards stability and peace in the region.
The very recent of such provocations happened last Sunday involving killing of 3 Nagorno Karabakh police officers under the false accusation that they were transporting weapons from Armenia to Stepanakert whereas they were on a regular police patrol. Not speaking about the blockade of Lachin corridor depriving 120.000 Armenians of NK of their basic rights – as you are very well informed about this already in detail. This behavior by Azerbaijan by no means contributes to reaching stability in the region, moreover it sabotages the so much fragile process of reaching peace between two countries – changing the tools of the peacebuilding process from negotiation to threat and violence.
And this is where your continuous efforts are simply vital both as a mediator and as a solid geopolitical actor to provide targeted address and objective evaluation of the situation.
I want to extend my gratitude and appreciation for all of your efforts and active engagement so far including European Parliament’s resolution on the humanitarian consequences of the blockade in NK, the report adopted by the European Parliament on the Implementation of common foreign and security policy which condemns the aggression of Azerbaijan in September 2022 alongside the sovereign territory of the Republic of Armenia. The launch of the EU Monitoring Capacity in Armenia in 2022 followed by the second specifically dedicated civilian EU mission in Armenia launched in February 2023 both represent an important and unprecedented achievement for both Armenia and the EU. The first mission contributed to the de-escalation of the situation on the border and a drastic decrease in ceasefire violations. We are full of hope in continuation of this impact through the second civilian mission as well.
To sum up, I want to reiterate our commitment in continuing the path towards democratization and leveling up reforms agenda in all respective priority sectors such as human rights, fight against corruption, judicial reforms, economic liberalisations notwithstanding tremendous security and geopolitical challenges. We see democracy as the only long lasting and sustainable pathway in reaching stability and peace in the region. And the more this vision becomes dominant in the region, the sooner that stability will be achieved,” Meri Galstyan concluded.