ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն արժանացավ «Տարվա լավագույն եվրոպացին» մրցանակին
Մայիսի 11-18-ը Հայաստանում Եվրոպայի օրվան նվիրված տոնակատարությունների շրջանակներում մայիսի 15-ին  «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում կայացավ մրցանակաբաշխության  արարողություն, որը կազմակերպել էր «Հայաստանի եվրոպական շարժում» կազմակերպությունը: Մրցանակաբաշխությանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի, կառավարության, օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, միջազգային կազմակերպությունների, հ/կ-ների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Ավանդաբար Եվրոպական շարժման մրցանակները տրվում են իրենց պետությունների եվրոպականացման գործում ներդրում ունեցող կամ եվրոպական աշխատաոճով առանձնացող հասարակական-քաղաքական գործիչներին կամ կազմակերպություններին:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն արժանացավ «Տարվա լավագույն եվրոպացին» մրցանակին, իսկ մշակութային եւ տնտեսական ոլորտներում «Լավագույն եվրոպական ներդրում» մրցանակներին արժանացան «Կանակա» ԲԲԸ-ն, «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբը եւ «Փարիզյան Սուրճ» ընկերությունը:
«Հայաստանի եվրոպական շարժման» նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը բացման խոսքում հավաստեց, որ Եվրամիության հետ հարաբերությունների ամրապնդումը բխում է մեր պետության շահերից եւ Հայաստանի հեռանկարային զարգացումների` առանց այլընտրանքի ճանապարհն  է:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, շնորհավորելով պարգեւատրվածներին, նշեց, որ Հայաստանի համար եվրոպական ինտեգրացումն այլընտրանք չունեցող քաղաքական հեռանկար է: «Ովքեր ուզում են ապրել այդ արժեքային համակարգով, պետք է պայքարեն դրա համար»,-հավաստեց պարոն Բաղդասարյանը: Ողջունելով «Հայաստանի եվրոպական շարժման» նախաձեռնությունը` խորհրդարանի նախագահն ընդգծեց, որ պետք է պայքարել հանուն ժողովրդավարության, ազատության, համերաշխության եւ համագործակցության, որը մեր երկիրը կտանի դեպի առաջընթաց ու զարգացում:
Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ալեքսիս Լոյբերն ընդգծեց, որ Եվրոպան նպատակ ունի զարգացնել տնտեսությունը եւ տարածել եվրոպական արժեքներ` օրենքի գերակայություն եւ մարդու իրավունքներ: Պարոն Լոյբերը կարեւորեց Եվրոպայի հարեւանության ծրագրի կոնսոլիդացիան:
Միջազգային եվրոպական շարժման գլխավոր քարտուղար Հենրի Կրոները նշեց, որ եվրոպական արժեքները միավորվում են ազատ եւ ինքնավար կառավարությունների ու մարդկանց ազատ կամքի շուրջ:

NA President Artur Baghdasaryan Awarded the Prize “The Best European of the Year”
On May 11-18 within the framework of the celebrations dedicated to the day of Europe in Armenia a prize-giving ceremony was held in “Armenia-Marriott” hotel, which organized the European Movement of Armenia. Representatives of the National Assembly, foreign diplomatic missions, international organizations, NGOs and others attended the ceremony.
Traditionally, the prizes of the European Movement are given to the public-political figures or organizations distinguished by their investment or European way of working as part of general trend towards following European practice in their states.
NA President Artur Baghdasaryan was awarded the prize “The Best European of the Year,” and the prizes “The Best European Investment” in the cultural and economic spheres received the JSC “Kanaka,” “Ayas” Nautical Research Club and “Parisian Surch” (Paris Coffee) company.
Victor Yengibaryan, Chairman of the European Movement of Armenia ensured in his opening speech that the strengthening of the relations with the European Union emanates from the interests of our state, and it’s the path of the perspective developments of Armenia without alternative.
NA President Artur Baghdasaryan, congratulating those awarded, noted that the European integration is a political perspective having no alternative for Armenia. “Whoever wants to live with that system of values, should fight for it,” ensured Mr. Baghdasaryan. Welcoming the initiative of the European Movement of Armenia, the Parliament President underscored that we should fight for democracy, freedom, friendship and cooperation, which will lead our country to progress and development.
Alexis Loiber, representative of the European Commission underscored that Europe aims at developing the economy and spread European values: rule of law and human rights. Mr. Loyber highlighted the consolidation of the European Neighbourhood programme.
Henrik Kroner, General Secretary of the International European Movement noted that the European values are united around the free and autonomous governments and people of free will.