Գնահատելով Մերձավոր Արեւելքի ռազմավարական նշանակությունն ու կարեւորությունը մեզ համար՝ պետք է ասել, որ Իրաքը յուրօրինակ տեղ է գրավում մեր պետության արտաքին քաղաքականության համատեքստում. ասել է Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուստամ Բաքոյանն Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ հանդիպմանը:
Ողջունելով իրաքցի գործընկերների այցը մեր երկիր՝ Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է նման քննարկումներն ու հանդիպումները, որոնց առանցքում երկու երկրների ընդհանուր շահերն են:
«Մեր երկրների համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում առանձնահատուկ դերակատարություն ունեն խորհրդարանական բարեկամական խմբերը, որոնց գործակցությունը վերջին շրջանում բավական ակտիվացել է»,-նշել է Ռուստամ Բաքոյանը: Նա հատկապես կարեւորել է օրենսդիր մարմինների գործակցությունը տարբեր ձեւաչափերում:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով հայ-իրաքյան քաղաքական երկխոսության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից է: Սրան զուգահեռ՝ ակտիվ զարգանում են նաեւ տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Տնտեսական կապերի զարգացման հարցում հայ եւ իրաքցի պատգամավորները կարեւորել են «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերության կողմից Բաղդադ-Երեւան, Էրբիլ-Երեւան չվերթների գործարկումը, ինչը զարկ կտա ե՛ւ զբոսաշրջությանը, ե՛ւ առեւտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կազմում է 200 մլն դոլար, ինչը շատ փոքր թիվ է: Նրա կարծիքով այս ոլորտում կա չիրացված ներուժ:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամները պատրաստակամություն են հայտնել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գործարար կապերի ակտիվացման համար:
Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին, որը ձգվում է արդեն 93 օր: Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությունը եւ չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչի հետեւանքով վտանգված է Արցախի 120 հազար բնակչության անվտանգությունը: Նշվել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրիչ գործողությունները նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան պետության նկատմամբ` խաթարելով տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մոհամմեդ Սադիկ Մոհամմեդը, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբի մյուս անդամները կարեւորել են հայ-իրաքյան բազմակողմ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման կարեւորությունը:
Անդրադառնալով Իրաքում հայ համայնքի առկայությանը՝ Ռուստամ Բաքոյանն անհրաժեշտ է համարել, որ Իրաքի խորհրդարանում հայ համայնքն ունենա իր ներկայացուցիչը, ինչին կողմ են արտահայտվել նաեւ իրաքցի գործընկերները:
Մշակութային շփումներին անդրադառնալով՝ Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի տեղակալ Ուատբան Ջամիլ Մանսուրը նշել է, որ Հայաստանի բուհերի բակալավրիատի կրթական ծրագրերով ուսանում է շուրջ 300 իրաքցի ուսանող, եւ ցանկություն կա ավելացնելու այդ թիվը, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստանալ ուսանելու մագիստրոսական կրթական ծրագրերով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են երկու երկրներում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ ոչ խտրական վերաբերմունքը: Անդրադարձ է եղել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:
Հանդիպումը կայացել է մարտի 14-ին:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 7-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լ...

“Оценивая стратегическое значение и важность Ближнего Востока для нас, следует отметить, что Ирак занимает особое место в контексте внешней политики нашего государства”, - заявил руководитель группы дружбы Армения-Ирак Р.Бакоян на встрече с членами группы дружбы Ирак-Армения Парламента Республики Ирак.
Р.Бакоян, приветствуя визит иракских партнеров в РА, подчеркнул важность подобных обсуждений и встреч, в основе которых общие интересы двух стран.
“Особую роль в укреплении основ сотрудничества между нашими странами играют парламентские группы дружбы, сотрудничество которых в последнее время довольно активизировалось”, - заметил Р.Бакоян. Он особо подчеркнул сотрудничество законодательных органов в разных форматах.
По словам главы группы дружбы Армения-Ирак, развитие армяно-иракского политического диалога является одним из важных приоритетов внешней политики Армении. Наряду с этим активно развиваются экономические и культурные связи. Коснувшись экономических связей, армянский и иракский парламентарии особо отметили запуск авиакомпанией Fly Arna рейсов Багдад-Ереван, Эрбиль-Ереван, что даст импульс как туризму, так и росту объемов товарооборота.
Член группы дружбы Армения-Ирак, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян отметил, что товарооборот между двумя странами составляет 200 млн долларов, что является весьма скромной цифрой. По его мнению, в этой сфере налицо нереализованный потенциал.
Члены группы дружбы Армения-Ирак выразили готовность создать благоприятные условия для активизации деловых отношений.
Затронута блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана, которая продолжается уже 93 дня. Р.Бакоян отметил, что Азербайджан грубо нарушил трехстороннюю заявление 2020 г. и не выполняет взятые на себя обязательства, из-за чего под угрозой находится безопасность 120 тысяч жителей Арцаха. Отмечено, что Азербайджан продолжает свои провокационные действия против суверенного государства Армения, подрывая безопасность и стабильность в регионе.
Глава группы дружбы Ирак-Армения Мохаммед Садык Мохаммед, а также другие члены группы подчеркнули важность развития и углубления многосторонних армяно-иракских отношений, обеспечения мира в регионе.
Р.Бакоян, касаясь армянской общины Ирака, счел необходимым, чтобы армянская община имела своего представителя в иракском парламенте, что поддержали также иракские партнеры.
Заместитель руководителя группы дружбы Ирак-Армения Утбан Джамиль Мансур, обратившись к культурным контактам, отметил, что по образовательным программам бакалавриата в армянских вузах обучается около 300 иракских студентов, и есть желание увеличить это число, а также получить возможность обучаться по магистерским образовательным программам.
Собеседники подчеркнули толерантное отношение к нацменьшинствам в обеих странах. Обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.