Գնահատելով Մերձավոր Արեւելքի ռազմավարական նշանակությունն ու կարեւորությունը մեզ համար՝ պետք է ասել, որ Իրաքը յուրօրինակ տեղ է գրավում մեր պետության արտաքին քաղաքականության համատեքստում. ասել է Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուստամ Բաքոյանն Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ հանդիպմանը:
Ողջունելով իրաքցի գործընկերների այցը մեր երկիր՝ Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է նման քննարկումներն ու հանդիպումները, որոնց առանցքում երկու երկրների ընդհանուր շահերն են:
«Մեր երկրների համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում առանձնահատուկ դերակատարություն ունեն խորհրդարանական բարեկամական խմբերը, որոնց գործակցությունը վերջին շրջանում բավական ակտիվացել է»,-նշել է Ռուստամ Բաքոյանը: Նա հատկապես կարեւորել է օրենսդիր մարմինների գործակցությունը տարբեր ձեւաչափերում:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով հայ-իրաքյան քաղաքական երկխոսության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից է: Սրան զուգահեռ՝ ակտիվ զարգանում են նաեւ տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Տնտեսական կապերի զարգացման հարցում հայ եւ իրաքցի պատգամավորները կարեւորել են «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերության կողմից Բաղդադ-Երեւան, Էրբիլ-Երեւան չվերթների գործարկումը, ինչը զարկ կտա ե՛ւ զբոսաշրջությանը, ե՛ւ առեւտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կազմում է 200 մլն դոլար, ինչը շատ փոքր թիվ է: Նրա կարծիքով այս ոլորտում կա չիրացված ներուժ:
Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամները պատրաստակամություն են հայտնել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գործարար կապերի ակտիվացման համար:
Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին, որը ձգվում է արդեն 93 օր: Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությունը եւ չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչի հետեւանքով վտանգված է Արցախի 120 հազար բնակչության անվտանգությունը: Նշվել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրիչ գործողությունները նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան պետության նկատմամբ` խաթարելով տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մոհամմեդ Սադիկ Մոհամմեդը, ինչպես նաեւ բարեկամական խմբի մյուս անդամները կարեւորել են հայ-իրաքյան բազմակողմ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման կարեւորությունը:
Անդրադառնալով Իրաքում հայ համայնքի առկայությանը՝ Ռուստամ Բաքոյանն անհրաժեշտ է համարել, որ Իրաքի խորհրդարանում հայ համայնքն ունենա իր ներկայացուցիչը, ինչին կողմ են արտահայտվել նաեւ իրաքցի գործընկերները:
Մշակութային շփումներին անդրադառնալով՝ Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի տեղակալ Ուատբան Ջամիլ Մանսուրը նշել է, որ Հայաստանի բուհերի բակալավրիատի կրթական ծրագրերով ուսանում է շուրջ 300 իրաքցի ուսանող, եւ ցանկություն կա ավելացնելու այդ թիվը, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստանալ ուսանելու մագիստրոսական կրթական ծրագրերով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են երկու երկրներում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ ոչ խտրական վերաբերմունքը: Անդրադարձ է եղել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:

Appreciating the strategic significance and importance of the Near East for us, we should say that Iraq pays a unique role in the context of the state policy of our state: the Head of Armenia-Iraq Friendship Group Rustam Bakoyan said at the meeting with the members of Iraq-Armenia Friendship Group of Parliament of the Republic of Iraq.
Welcoming the Iraqi colleagues’ visit to our country, Rustam Bakoyan highlighted such discussions and meetings, where the core issue was considered to be the common interests of the two countries.
“The Parliamentary Friendship Groups have a special role in the strengthening of the cooperation bases of our countries, and their activity has been rather activated,” Rustam Bakoyan noted. He especially highlighted the collaboration of the legislative bodies in different formats.
According to the Head of Armenia-Iraq Friendship Group, the development of the Armenian-Iraqi political dialogue is one of the important priorities of Armenia’s foreign policy. In parallel to this, the economic and cultural ties are also developing. In the development of economic ties, the Armenian and Iraqi deputies highlighted the operation of Baghdad-Yerevan, Erbil-Yerevan flights by Fly Arna Airline Company, which will give an impetus to tourism, and increase of trade turnover volumes.
The member of Armenia-Iraq Friendship Group, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan noted that the trade turnover between the two countries is 200 million USD, which is a small figure. In his opinion, there is unrealized potential.
The members of Armenia-Iraq Friendship Group expressed readiness to create favourable conditions for activation of business ties. A reference was made to the issue of blocking the Lachin Corridor by Azerbaijan, which extends already 93 days. Rustam Bakoyan mentioned that Azerbaijan grossly violated the trilateral statement of 2020 and does not fulfill its assumed obligations, as a consequence of the security of 120.000 population of Artsakh is endangered. It was noted that Azerbaijan continues its provocative actions also towards the sovereign state of Armenia, damaging the security and stability of the region.
T he Head of Iraq-Armenia Friendship Group of the House of Representatives of Iraq Mohammad Sadik Mohammad , as well as the other members of the Friendship Group emphasized the development of the Armenian-Iraqi multilateral relations, underscoring the importance of provision of peace in the region.
Regarding the presence of the Armenian community in Iraq, Rustam Bakoyan considered necessary that the Armenia community in Parliament of Iraq will have its representative, for which the Iraqi colleagues also expressed their positive attitude.
Regarding the cultural contacts, the Deputy Head of the Iraq-Armenia Friendship Group Watban Jameel Mansoor Abdulazeez noted that about 300 Iraqi students study with bachelor’s educational programmes of the higher educational institutions of Armenia, and there is wish to increase that number, as well as give an opportunity to study with Master’s educational programmes.
The interlocutors underlined the non-discriminative attitude towards the national minorities in the two countries. A reference was made to a number of issues of bilateral interest.