Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում Բահրեյնում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի նախագահ Օմ Բիրլայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջեւ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում գործակցելու անհրաժեշտության առաջնահերթությունները:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումն ու ամրապնդումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղի:
Կողմերն արձանագրել են խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ առանցքային օղակ դիտարկելով բարեկամական խմբերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Հնդկաստանի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ստեղծմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ պաշտպանության, առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, առողջապահության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է, որ մի քանի հազար հնդիկ ուսանողների ներկայությունը Հայաստանում մեծապես նպաստում է երկրի մշակութային, էթնիկ եւ կրոնական բազմազանությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով առաջացած ճգնաժամին եւ դրա հանգուցալուծման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինաբար ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Նա փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the Speaker of Parliament of India Shri Om Birla within the framework of the Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Bahrain.
At the meeting the priorities of the need of cooperating on bilateral and multilateral platforms between two countries were discussed.
Both sides highlighted the further deepening and strengthening of the inter-parliamentary relations as an important way of Armenia’s foreign policy.
The parties stated the opportunities of parliamentary diplomacy, observing as a key aspect the Friendship Groups. The RA NA President noted that he is waiting for the creation of the Friendship Group with Armenia in Parliament of India.
“Armenia is concerned about the development of the mutually beneficial cooperation in different directions, including the defense, trade, transport and communication, health, agriculture, culture, science and education, information and high technologies, tourism and other sphere,” Alen Simonyan stressed. He underscored that the presence of several thousand Indian students in Armenia greatly promotes the cultural, ethnic and religious diversity.
At the meeting issues on the security of the region were discussed. A reference was made to the crisis caused as a consequence of closing the Lachin Corridor and the need of its solution.
The RA NA President noted that from May 12, 2021 the armed forces of Azerbaijan three times violated the territorial integrity of the Republic of Armenia and illegally invaded the sovereign territory of Armenia. He documented that Armenia highly appreciates the position of the Ministry of Foreign Affairs of India, i.e. the Azerbaijani military should be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia.