2022 թվականին գրանցված տնտեսական աճը եւ զարգացումները հնարավորություն են տվել բարելավելու պարտքեր/ՀՆԱ ցուցանիշը: Կառավարության ծրագրով նպատակադրված էր 2026 թվականին այն իջեցնել 60 տոկոսից ցածր, սակայն 2022 թվականի արդյունքներով արձանագրվել է էական բարելավում. պարտքեր/ՀՆԱ ցուցանիշը տարեվերջի դրությամբ նվազեցվել է 46,7 տոկոսի: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 15-ի նիստում: Քննարկվել է «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
Վերոնշյալ ցուցանիշի վրա ազդել է երեք հիմնական հանգամանք` տնտեսական առաջանցիկ տեմպը, փոխարժեքը, նաեւ պակասուրդի ավելի ցածր մակարդակը: Բարելավում է արձանագրվել նաեւ հայկական դրամով պարտքի մասնաբաժնի մեջ: 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ դրամով արտահայտված պարտքի կշիռը կազմել է 37,9 տոկոս` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 9,1 տոկոսով: Նախարարը տեղեկացրել է, որ նախատեսվել են նաեւ մի շարք հարկային փոփոխություններ:
«Եկամուտների մասով ունեցել ենք պլանի համեմատ 82 մլրդով ավելի հավաքագրում, ինչպես նաեւ այլ եկամուտների գծով մոտավորապես 60 մլրդով ավելի հավաքագրումներ: Սա հնարավորություն է տվել ավելացնելու մեր կապիտալ ծախսերի մակարդակը, նաեւ որոշ ընթացիկ ծախսեր: Մենք նպատակադրվել ենք 2026 թվականին կապիտալ ծախսերի մակարդակը ՀՆԱ-ում ավելացնել մինչեւ վեց տոկոսից ավելի մակարդակի»,- ընդգծել է նախարարը: Հավելյալ եկամուտների զգալի մասն ուղղվել է ՊՆ կապիտալ ծախսերի բավարարմանը, որը կատարվել է 100 տոկոսով: 2021 թվականին պլանը կազմել է 88 մլրդ դրամ, 2022 թվականի համար պլանավորվել էր 122 մլրդ: «Եթե 2021 թվականին փաստացի ծախսել էինք 107 մլրդ ՊՆ կապիտալ ծախսերի համար, ապա այդ 107 մլրդը 2022 թվականին կազմել է 237 մլրդ, այսինքն` 129 մլրդով ավելի գումար»,- արձանագրել է Վահե Հովհաննիսյանը: Նա նշել է, որ խնդիրներ կան միջազգային դոնոր կազմակերպություններից ներգրավվող ծրագրերի իրականացման հետ կապված, որտեղ կարեւոր անելիքներ կան:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու տարում 24 ծրագրով 146 միջոցառում է եղել նախատեսված, բյուջեն կազմել է 238 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 95 տոկոս: Նախարարն ըստ ոլորտների ներկայացրել է կատարված աշխատանքը:

“Экономический рост и развития, зафиксированные в 2022 г., предоставили возможность улучшить соотношение долг/ВВП. Согласно программе правительства, в 2026 г. предполагалось снизить его ниже 60%, но по результатам 2022 г. зафиксировано значительное улучшение: отношение долг/ВВП к концу года сократилось до 46,7%”, - отметил министр финансов В.Ованнисян 15 марта на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам при обсуждении доклада "О ходе и итогах исполнения в 2022 г. государственной программы РА (2021-2026 гг.) ".
По Ованнисяну, на указанный выше показатель повлияли три основных фактора: темпы экономического роста, обменный курс и более низкий уровень дефицита. Улучшение также было зафиксировано в доле долга в армянских драмах. По состоянию на 31 декабря 2022 г. доля долга, выраженная в драмах РА, составил 37,9%, увеличившись на 9,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Министр сообщил также о ряде намечаемых налоговых изменений.
“По доходам у нас было на 82 млрд сборов больше плана, а также примерно на 60 млрд сборов больше по прочим доходам. Это позволило нам увеличить уровень капитальных затрат, а также некоторые текущие расходы. Мы поставили цель увеличить уровень капитальных затрат в ВВП до уровня более 6% в 2026г. Значительная часть дополнительных доходов направлена ​​на покрытие капитальных расходов Министерства обороны, которые были выполнены на 100%. В 2021 г. план был 88 млрд драмов, на 2022 г. запланировано 122 млрд.”, - сообщил   В.Ованнисян, остановившись далее на других важных показателях.
Министр территориального управления и инфраструктур Г.Саносян сообщил, что в отчетном году запланировано 146 мероприятий по 24 программам, бюджет составил 238 млрд драмов, исполнение - 95%. Он представил проделанную работу по отраслям.