2022 թվականին մենք շարունակել ենք առերեսվել համավարակի եւ պատերազմի հետեւանքով ստեղծված խնդիրներին: Այս համատեքստում աշխատանքներ են իրականացվել պատշաճ կազմակերպելու բուժօգնությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը` Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 16-ի նիստում ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
2022 թվականին շրջանառության մեջ են դրվել ոլորտի հնգամյա ռազմավարությունը եւ Համապարփակ առողջապահական ապահովագրության հայեցակարգը, որոնք ընդունվել են 2023 թվականի հունվարին: Հաշվետու ժամանակահատվածում հաստատվել են Առողջության առաջնային պահպանման օղակի բարեփոխումների միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաեւ Առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը: «Հաստատվել են նաեւ Շաքարային դիաբետի եւ դրա բարդությունների կանխարգելման ազգային ռազմավարությունը, դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաեւ Մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող միջոցառումների պլանը»,- ընդգծել է նախարարը:
Անդրադառնալով պետպատվերի շրջանակում իրականացվող ծառայությունների ծավալին` զեկուցողը տեղեկացրել է. «2022 թվականին պետպատվերի շրջանակում հիվանդանոցային եւ դժվարամատչելի հետազոտությունների բժշկական օգնության եւ սպասարկման դեպքերի թիվը կազմել է 786 հազար 864` 2018 թվականի համեմատ աճելով 125 տոկոսով»: Ըստ Անահիտ Ավանեսյանի` դա ցույց է տալիս Կառավարության` առողջապահության բնագավառին հատկացվող միջոցները տարեցտարի ավելացնելու հանձնառությունը:
Նախարարը մանրամասն ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները, համակարգում նոր ծառայությունների իրականացումը: 2022 թվականին մեկնարկել է կոլոռեկտալ քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման սքրինինգային փորձարարական ծրագիրը, որի շնորհիվ իրականացվել է 2096 հետազոտություն: 2022 թվականին մարզերում ընթացել են 13 բժշկական հաստատության շինարարական աշխատանքներ: Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Դրանք վերաբերել են զեկույցին, նորանուն դեղերի գրանցմանը, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած անձանց մատուցված ծառայություններին, պատվաստումների իրականացման անհրաժեշտությանը եւ այլն:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը կարեւորել է հաշվետու ժամանակահատվածում մարզերում բժշկական հաստատությունների կառուցման, վերակառուցման եւ վերազինման աշխատանքների իրականացումը: «Սա չափազանց կարեւոր է եւ ուղղված է բժշկական ծառայությունների հասանելիության բարձրացմանն ու առողջապահական համակարգի հավասար զարգացմանը»,- ընդգծել է պատգամավորը:

“В 2022 г. мы продолжали сталкиваться с проблемами, вызванными пандемией и войной. В связи с этим были предприняты усилия по надлежащей организации медицинской помощи”, - отметила министр здравоохранения А.Аванесян, представляя 16 марта доклад “О ходе и итогах исполнения в 2022 г. программы Правительства РА (2021-2026)” на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения.
В обстоятельном докладе министр представила деятельность возглавляемого ею ведомства в 2022 г., в частности, отметив, что были введены в обращение пятилетняя стратегия сферы и концепция Комплексного медицинского страхования, которые приняты в январе 2023 г. За отчетный период утверждены Программа мероприятий по реформированию звена первичной медико-санитарной помощи, а также стратегия повышения качества медицинских услуг и вытекающий из нее план действий.
Коснувшись объема услуг, реализованных в рамках государственного заказа, А.Аванесян отметила: “В 2022 г. в рамках государственного заказа количество случаев оказания медицинской помощи и услуг по больничным и труднодоступным исследованиям составило 786 тысяч 864, увеличившись по сравнению с 2018 г. на 125%”. По ее словам, это свидетельствует о стремлении правительства ежегодно увеличивать средства, выделяемые на сферу здравоохранения.
В 2022 г. в регионах велась работа по строительству 13 медицинских учреждений.
Министр ответила на вопросы депутатов, которые касались доклада, регистрации новых препаратов, услуг, оказанных пострадавшим во время 44-дневной войны, необходимости вакцинации и т. д.
Председатель комиссии Н.Зейналян особо остановился на строительстве, реконструкции и переоснащении медицинских учреждений в регионах, подчеркнув, что это “крайне важно и направлено на повышение доступности медицинских услуг и равномерное развитие системы здравоохранения”.