2022 թվականին մենք շարունակել ենք առերեսվել համավարակի եւ պատերազմի հետեւանքով ստեղծված խնդիրներին: Այս համատեքստում աշխատանքներ են իրականացվել պատշաճ կազմակերպելու բուժօգնությունը: Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը` Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 16-ի նիստում ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
2022 թվականին շրջանառության մեջ են դրվել ոլորտի հնգամյա ռազմավարությունը եւ Համապարփակ առողջապահական ապահովագրության հայեցակարգը, որոնք ընդունվել են 2023 թվականի հունվարին: Հաշվետու ժամանակահատվածում հաստատվել են Առողջության առաջնային պահպանման օղակի բարեփոխումների միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաեւ Առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը: «Հաստատվել են նաեւ Շաքարային դիաբետի եւ դրա բարդությունների կանխարգելման ազգային ռազմավարությունը, դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը, ինչպես նաեւ Մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման ռազմավարությունը եւ դրանից բխող միջոցառումների պլանը»,- ընդգծել է նախարարը:
Անդրադառնալով պետպատվերի շրջանակում իրականացվող ծառայությունների ծավալին` զեկուցողը տեղեկացրել է. «2022 թվականին պետպատվերի շրջանակում հիվանդանոցային եւ դժվարամատչելի հետազոտությունների բժշկական օգնության եւ սպասարկման դեպքերի թիվը կազմել է 786 հազար 864` 2018 թվականի համեմատ աճելով 125 տոկոսով»: Ըստ Անահիտ Ավանեսյանի` դա ցույց է տալիս Կառավարության` առողջապահության բնագավառին հատկացվող միջոցները տարեցտարի ավելացնելու հանձնառությունը:
Նախարարը մանրամասն ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները, համակարգում նոր ծառայությունների իրականացումը: 2022 թվականին մեկնարկել է կոլոռեկտալ քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման սքրինինգային փորձարարական ծրագիրը, որի շնորհիվ իրականացվել է 2096 հետազոտություն: 2022 թվականին մարզերում ընթացել են 13 բժշկական հաստատության շինարարական աշխատանքներ: Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Դրանք վերաբերել են զեկույցին, նորանուն դեղերի գրանցմանը, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած անձանց մատուցված ծառայություններին, պատվաստումների իրականացման անհրաժեշտությանը եւ այլն:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը կարեւորել է հաշվետու ժամանակահատվածում մարզերում բժշկական հաստատությունների կառուցման, վերակառուցման եւ վերազինման աշխատանքների իրականացումը: «Սա չափազանց կարեւոր է եւ ուղղված է բժշկական ծառայությունների հասանելիության բարձրացմանն ու առողջապահական համակարգի հավասար զարգացմանը»,- ընդգծել է պատգամավորը:

In 2022, we continued to face the problems created as a consequence of pandemic and war. In this context work was done for decent organizing the health care. The RA Minister of Health Anahit Avanesyan said about this at March 16 sitting of the Standing Committee on Health Care, presenting the report on the procedure and results of the execution for 2022 of the Government programme (2021-2026) of the Republic of Armenia.
In 2022, the five-year strategy of the sphere and the Comprehensive health insurance concept, which were adopted in January 2023. During the reporting period, the programme of events for the reforms of Primary medical care service, as well as the strategy for improving the health services and the action plan stemming from it. “The prevention national strategy of diabetes mellitus and its complications, the programme of its implementation measures, as well as the maternal and reproductive health care strategy and the plan of measures stemming from it,” the Minister underlined.
Regarding the volume of the services being carried out within the framework of the state border, the rapporteur informed: “In 2022, within the framework of the state border number of cases of Health Care Hospital and Hard to Reach Researches and Service was 786.864 compared with 2018 increased by 125%.” According to Anahit Avanesyan, it shows the commitment of increasing year by year the means being allocated to the health sphere by the Government.
The Minister presented in detail the works done during the reporting period, and the implementation of new services in the system. In 2022, the screening experimental programme of prematurely discovering the colorectal cancer launched, due to which 2096 researches. In 2022, 13 constructive works of 13 medical institutions were going on in the marzes. The Minister answered the MPs’ questions. They referred to the report, the registration of the new-name medicine, the services rendered to the persons who got injured during 44-day war, the necessity of vaccinating, etc.
The Committee Chair Narek Zeynalyan emphasized the construction of medical institutions in the marzes during the reporting period, the implementation of reconstruction and re-equipment works. “This is very important and is aimed at the rise of accessibility of medical services and equal development of health system,” the deputy underscored.