ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության 2022 թվականի փաստացի ֆինանսավորումը կազմել է շուրջ 612.6 մլրդ դրամ, որի շրջանակում 16 ծրագրով իրականացվել է 126 միջոցառում, կատարողականը կազմել է 98.7 տոկոս: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 20-ի արտահերթ նիստում: Հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
Նախարարը նշել է, որ նախորդ տարվա պետական բյուջեից փաստացի կենսաթոշակային ապահովվածությանն ուղղվել է շուրջ 412 մլրդ դրամ, ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը՝ շուրջ 40 մլրդ դրամ, անապահով սոցիալական խմբերին աջակցության համար՝ շուրջ 27.6 մլդ դրամ: Սոցիալական ապահովությանը 2022 թվականին տրամադրվել է մոտ 73.9 մլրդ դրամ, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի լուծմանն ուղղվել է շուրջ 1.6 մլրդ դրամ, իսկ զբաղվածության խնդիրների լուծման նպատակով ծախսվել է 860 մլն դրամ: Սոցիալական փաթեթների ապահովման համար հատկացվել է շուրջ 9.3 մլրդ դրամ:
Նարեկ Մկրտչյանն անդրադարձել է 2022 թվականի ժողովրդագրության եւ ընտանիքի սոցիալական երաշխիքների բնագավառում իրականացված միջոցառումներին: Անդրադառնալով Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված՝ ընտանիքում 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծննդյան համար աջակցություն հատկացնելու ծրագրին՝ նախարարը նշել է, որ այդ շրջանակում նախորդ տարի աջակցություն է տրամադրվել 10.103 երեխայի: Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականին միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների միջնորդությամբ աշխատանքի է տեղավորվել 10.362 անձ, 1178 անձ ձեռք է բերել ժամանակավոր զբաղվածություն՝ ներգրավվելով սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքներում:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը ներկայացրել է նաեւ կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում կատարած փոփոխությունները՝ նշելով, որ կենսաթոշակի հիմնական ցուցանիշները փոփոխվել են երկու անգամ՝ հունվարի 1-ին եւ սեպտեմբերի 1-ին. հիմնական կենսաթոշակի չափը սահմանվել է 21.000 դրամ՝ 18.000 դրամի փոխարեն: Ըստ նախարարի՝ 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակում կենսաթոշակային քարտերով ապահովվել է շուրջ 9 մլրդ 600 մլն դրամի անկանխիկ շրջանառություն, իսկ հետգործարքներից շահառուներին տրված հետվճարը կազմել է 800 մլն դրամ:
Հաշվետու տարում փաստացի նպաստ է ստացել շուրջ 76.100 ընտանիք, որոնց նպաստի միջին ամսական չափը կազմել է 31.350 դրամ: Նախորդ տարի իրականացվել է 2600 կարիքների խորքային գնահատում: Երեխայի` ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման նպատակով 68 խնամատար ընտանիքում իրականացվել է 106 երեխայի խնամք:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը, մասնավորապես, նախարարից հետաքրքրվել է, թե ծայրահեղ աղքատության վերացմանն ուղղված ինչպիսի քայլեր են իրականացվում:
Նարեկ Մկրտչյանը նշել է, որ զբաղվածության ռազմավարությունը դիտարկվում է նաեւ որպես աղքատության հաղթահարման ռազմավարություն, քանի որ զբաղվածությամբ հնարավոր կլինի ապահովել կայուն եկամուտ:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը հանձնաժողովն ընդունել է ի գիտություն:

“Фактическое финансирование Министерства труда и социальных вопросов РА на 2022 г. составило около 612,6 млрд драмов, в рамках которого реализовано 126 мероприятий по 16 программам, исполнение составило 98,7%”, - отметил министр труда и социальных вопросов РА Н.Мкртчян 20 марта на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам при обсуждении доклада “О ходе и итогах исполнения в 2022 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.)”.
Согласно министру, из госбюджета прошлого года на пенсионное обеспечение было выделено около 412 млрд драмов, на улучшение демографической ситуации – около   40 млрд драмов, на поддержку уязвимых социальных групп – почти   27,6 млрд драмов. На социальное обеспечение в 2022 г. направлено около 73,9 млрд драмов, на решение проблем людей с инвалидностью – почти 1,6 млрд драмов, на решение проблем с трудоустройством истрачено 860 млн драмов. На предоставление социальных пакетов выделено около 9,3 млрд драмов.
Н.Мкртчян представил меры по реализации демографических и семейных социальных гарантий на 2022 г. Коснувшись программы поддержки при рождении третьего и каждого последующего ребенка в семье, министр отметил, что в прошлом году помощь оказана 10.103 детям, сообщил, что в 2022 г. при посредничестве территориальных центров единой социальной службы трудоустроено 10.362 человека, а 1.178 человек получили временную работу, занимаясь сезонными сельскохозяйственными работами.
Министр также ознакомил с изменениями в сфере пенсионного обеспечения, отметив, что основные показатели пенсии менялись дважды – 1 января и 1 сентября. Размер базовой пенсии был установлен в размере 21.000 драмов вместо 18.000. По его словам, во втором полугодии 2022 г. по пенсионным картам было обеспечено безналичное обращение на сумму около 9 млрд 600 млн драмов, а возврат бенефициарам посттранзакций составил 800 млн драмов.
В отчетном году пособия получили около 76.100 семей, среднемесячная сумма которых составила 31 350 драмов. В прошлом году было проведено 2600 углубленных оценок потребностей. В целях реализации права ребенка на проживание в семье 106 детей переданы на воспитание в 68 приемных семей.
Н.Мкртчян ответил на вопросы депутатов.
Комиссия приняла к сведению доклад “О ходе и итогах исполнения в 2022 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.)”.