ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության 2022 թվականի փաստացի ֆինանսավորումը կազմել է շուրջ 612.6 մլրդ դրամ, որի շրջանակում 16 ծրագրով իրականացվել է 126 միջոցառում, կատարողականը կազմել է 98.7 տոկոս: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 20-ի արտահերթ նիստում: Հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
Նախարարը նշել է, որ նախորդ տարվա պետական բյուջեից փաստացի կենսաթոշակային ապահովվածությանն ուղղվել է շուրջ 412 մլրդ դրամ, ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը՝ շուրջ 40 մլրդ դրամ, անապահով սոցիալական խմբերին աջակցության համար՝ շուրջ 27.6 մլդ դրամ: Սոցիալական ապահովությանը 2022 թվականին տրամադրվել է մոտ 73.9 մլրդ դրամ, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի լուծմանն ուղղվել է շուրջ 1.6 մլրդ դրամ, իսկ զբաղվածության խնդիրների լուծման նպատակով ծախսվել է 860 մլն դրամ: Սոցիալական փաթեթների ապահովման համար հատկացվել է շուրջ 9.3 մլրդ դրամ:
Նարեկ Մկրտչյանն անդրադարձել է 2022 թվականի ժողովրդագրության եւ ընտանիքի սոցիալական երաշխիքների բնագավառում իրականացված միջոցառումներին: Անդրադառնալով Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված՝ ընտանիքում 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծննդյան համար աջակցություն հատկացնելու ծրագրին՝ նախարարը նշել է, որ այդ շրջանակում նախորդ տարի աջակցություն է տրամադրվել 10.103 երեխայի: Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2022 թվականին միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների միջնորդությամբ աշխատանքի է տեղավորվել 10.362 անձ, 1178 անձ ձեռք է բերել ժամանակավոր զբաղվածություն՝ ներգրավվելով սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքներում:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը ներկայացրել է նաեւ կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում կատարած փոփոխությունները՝ նշելով, որ կենսաթոշակի հիմնական ցուցանիշները փոփոխվել են երկու անգամ՝ հունվարի 1-ին եւ սեպտեմբերի 1-ին. հիմնական կենսաթոշակի չափը սահմանվել է 21.000 դրամ՝ 18.000 դրամի փոխարեն: Ըստ նախարարի՝ 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակում կենսաթոշակային քարտերով ապահովվել է շուրջ 9 մլրդ 600 մլն դրամի անկանխիկ շրջանառություն, իսկ հետգործարքներից շահառուներին տրված հետվճարը կազմել է 800 մլն դրամ:
Հաշվետու տարում փաստացի նպաստ է ստացել շուրջ 76.100 ընտանիք, որոնց նպաստի միջին ամսական չափը կազմել է 31.350 դրամ: Նախորդ տարի իրականացվել է 2600 կարիքների խորքային գնահատում: Երեխայի` ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացման նպատակով 68 խնամատար ընտանիքում իրականացվել է 106 երեխայի խնամք:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը, մասնավորապես, նախարարից հետաքրքրվել է, թե ծայրահեղ աղքատության վերացմանն ուղղված ինչպիսի քայլեր են իրականացվում:
Նարեկ Մկրտչյանը նշել է, որ զբաղվածության ռազմավարությունը դիտարկվում է նաեւ որպես աղքատության հաղթահարման ռազմավարություն, քանի որ զբաղվածությամբ հնարավոր կլինի ապահովել կայուն եկամուտ:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը հանձնաժողովն ընդունել է ի գիտություն:

The actual funding of the RA Ministry of Labor and Social Affairs for 2022 was about 612.6 billion AMD, within the framework of which 126 measures were implemented under 16 programmes, the performance was 98.7 %. The RA Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan informed about this at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs on March 20. The report on the process and results of the Government programme implementation of the Republic of Armenia (2021-2026) in 2022 was introduced to the Committee for debate.
The Minister noted that from last year’s state budget, around 412 billion drams were allocated to the actual pension security, around 40 billion drams to the improvement of the demographic situation, and around 27.6 billion drams to support underprivileged social groups. About 73.9 billion drams were allocated to social security in 2022, around 1.6 billion drams were directed to solve the problems of people with disabilities, and 860 million drams were spent to solve employment problems. About 9.3 billion drams have been allocated for the provision of social packages.
Narek Mkrtchyan touched upon the measures implemented in the field of demographics and family social guarantees for 2022. Referring to the programme of allocating support for the birth of the 3rd and every subsequent child in the family, the Minister mentioned that within that framework support was provided to 10,103 children last year.
The Minister of Labor and Social Affairs also presented the amendments made in the sphere of pension security, noting that the main indicators of the pension were changed twice, on January 1 and September 1: the amount of the basic pension was set at 21,000 AMD instead of 18.000 AMD. According to the Minister, in the second half of 2022, non-cash circulation of around 9 billion 600 million drams was secured with pension cards, and the refund given to the beneficiaries of post-transactions amounted to 800 million drams.
In the financial year, around 76,100 families received benefits, the average monthly amount of which was 31.350 AMD.
The Minister answered the MPs’ questions. The deputy of the NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan, in particular, inquired from the Minister what steps are being taken to eliminate extreme poverty.
Narek Mkrtchyan noted that the employment strategy is also observed as a strategy for overcoming poverty, because it will be possible to provide stable income with employment.
The Committee has taken note of the report on the process and results of the Government programme implementation of the Republic of Armenia (2021-2026) in 2022.