Ուզում եմ՝ հստակ հասկանանք, որ տեղաշարժերը, կուտակումները պետք է խոր ուսումնասիրության ենթարկվեն, որ հասկանալի լինի, թե դրանք ինչ վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի կամ Արցախի համար: Միայն շարժերի իրականացումը դեռ չի նշանակում  մարտական գործողությունների նախապատրաստում: Շարժերի ծավալի, ուղղություների խոր վերլուծությունից հնարավոր կլինի հասկանալ, թե իրականության մեջ դա ինչ նպատակ է հետապնդում. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մարտի 23-ին ԱԺ նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Այս համատեքստում պատգամավորն արձանագրել է, որ հրադադարի ռեժիմի խախտումն ավելացել է, հատկապես Արցախի շփման գծի ուղղությամբ: Նրա խոսքով Արցախում հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արտահայտվում են քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակահերթերով. դրանով Ադրբեջանը փորձում է խոչընդոտել գյուղատնտեսական գործերի իրականացմանը, ինչը խնդիրներ է ստեղծում  պարենային անվտանգության տեսանկյունից:
Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ վերջին երկու օրվա  ընթացքում ամենաընդգծված միջադեպը երեկ Երասխի ուղղությամբ թշնամու կողմից խոցումն է, որի հետեւանքով ունենք զոհ:
Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից ռուս զինծառայողների ուղղությամբ կրակահերթին: Նրա կարծիքով դա եղել է նպատակաուղղված, որովհետեւ ադրբեջանական կողմը տեղյակ է եղել այն մասին, որ ռուս խաղաղապահները մոտենում են դեպքի վայր:
Խմբակցության քարտուղարը նշել է, որ այս պահին առաջնագծում մարտական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը կարող է պայմանավորված լինել բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակով, մասնավորապես, Հայաստանի իշխանության հայտարարած այն մոտեցմամբ, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում հետ է կանգնել ձեռքբերված պայմանավորվածություններից եւ առաջադրել է այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում այլեւս բանակցելու հնարավորություն չկա:
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությանը, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել՝ Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ մոտակա ժամանակահատվածում խաղաղության փաստաթղթի ստորագրման միայն մեկ պատճառ կարող է լինել, եթե Հայաստանն ամբողջությամբ հրաժարվի դիմադրելու իր հնարավորությունից, այսինքն՝ համաձայնի բոլոր այն առավելապաշտական մոտեցումներին, որոնք ներկայացրել է Ադրբեջանը: Ընդդիմադիր պատգամավորը չի բացառել նաեւ, որ Հայաստանի վրա գերտերությունների կողմից կարող են ճնշումներ լինեն, որ շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ռուսական կողմից ինչ արձագանք կհնչի նրանց վրա կրակոցների վերաբերյալ, պատգամավորն ասել է. «Ռուսական կողմը, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում փորձում է այդ ազդանշանները հնչեցնել ոչ հանրային խողովակներով: Սյունիքում տեղակայված ե՛ւ ռուսական զորքերը, ե՛ւ ԵՄ դիտորդական քաղաքացիական առաքելությունն ակնհայտորեն որոշակի խոչընդոտներ են ստեղծում Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանական ագրեսիվությունը դրսեւորվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ Արցախում: 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ ռուս խաղաղապահները տեղակայվել էին  Արցախում, այդ փուլում էլ դրանք դրսեւորվել են:  Սկսած Փառուխի, Քարագլխի ուղղությամբ ադրբեջանական ներխուժումներով, վերջացրած նախորդ տարի Բերձորի շուրջ ստեղծված իրավիճակով՝ Ադրբեջանը տարբեր բարձունքների նկատմամբ վերահսկողություն էր սահմանում եւ այդ ժամանակ, բացի երկկողմ զոհերից, ուղեկցվում էր նաեւ ռուս խաղաղապահների հետ տարբեր միջադեպերով: Սա նոր դրսեւորում չէ»,- ասել է պատգամավորը:

I want us to clearly understand that movements and accumulations should be thoroughly studied in order to understand what danger they pose to Armenia or Artsakh. Only implementation of movements does not mean preparing for military actions. From a deep analysis of the dimension and directions of the movements, it will be possible to understand what the aim is in reality: the Secretary of With Honor Faction Tigran Abrahamyan said during the parliamentary briefings following the NA sittings on March 23.
In this context, the deputy noted that the violation of the ceasefire regime has increased, especially in the direction of Artsakh contact line. According to him, the violations of the ceasefire regime in Artsakh are expressed by firing at civilians: with this, Azerbaijan tries to hinder the implementation of agricultural works, which creates problems from the viewpoint of food security.
The MP informed that the most prominent incident in the last two days was the enemy’s shooting in the direction of Yeraskh yesterday, as a result of which we have a casualty.
Tigran Abrahamyan also touched upon the firing by Azerbaijan towards the Russian servicemen. In his opinion, it was purposeful, because the Azerbaijani side was aware that Russian peacekeepers were approaching the scene of crime.
The Secretary of the Faction mentioned that the possibility of the resumption of military operations on the front line at this moment can be conditioned by the situation created in the negotiation process, in particular, with the approach announced by the Armenian authorities that Azerbaijan has recently backed away from the agreements reached and proposed such conditions in case of which there is no longer an opportunity to negotiate.
Referring to the US Secretary of State Antony Blinken’s statement that Azerbaijan and Armenia may soon reach peace agreements, Tigran Abrahamyan mentioned that the only reason for signing a peace document in the near future would be if Armenia completely renounces its ability to resist, that is, agree to all the expansionist approaches presented by Azerbaijan. The opposition MP also did not rule out that there may be pressure on Armenia from the superpowers to sign the Peace Treaty soon.
To the journalist’s question, what will be the reaction of the Russian side regarding the shooting at them, the MP said: “The Russian side, both in Armenia and Artsakh, is trying to sound these signals through non-public channels. Both the Russian troops and the EU civilian observation mission deployed in Syunik clearly create certain obstacles for Azerbaijan. Azerbaijani aggressiveness is manifested not only in Armenia, but also in Artsakh. After the 44-day war, when Russian peacekeepers were deployed in Artsakh, they were manifested at that stage as well. Starting with the Azerbaijani invasions in the direction of Parukh and Karaglukh, and ending with the situation around Berdzor last year, Azerbaijan established control over various heights and at that time, in addition to bilateral casualties, it was also accompanied by various incidents with Russian peacekeepers. This is not a new manifestation,” the deputy said.