Ուզում եմ՝ հստակ հասկանանք, որ տեղաշարժերը, կուտակումները պետք է խոր ուսումնասիրության ենթարկվեն, որ հասկանալի լինի, թե դրանք ինչ վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի կամ Արցախի համար: Միայն շարժերի իրականացումը դեռ չի նշանակում  մարտական գործողությունների նախապատրաստում: Շարժերի ծավալի, ուղղություների խոր վերլուծությունից հնարավոր կլինի հասկանալ, թե իրականության մեջ դա ինչ նպատակ է հետապնդում. ասել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը մարտի 23-ին ԱԺ նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Այս համատեքստում պատգամավորն արձանագրել է, որ հրադադարի ռեժիմի խախտումն ավելացել է, հատկապես Արցախի շփման գծի ուղղությամբ: Նրա խոսքով Արցախում հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արտահայտվում են քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակահերթերով. դրանով Ադրբեջանը փորձում է խոչընդոտել գյուղատնտեսական գործերի իրականացմանը, ինչը խնդիրներ է ստեղծում  պարենային անվտանգության տեսանկյունից:
Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ վերջին երկու օրվա  ընթացքում ամենաընդգծված միջադեպը երեկ Երասխի ուղղությամբ թշնամու կողմից խոցումն է, որի հետեւանքով ունենք զոհ:
Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից ռուս զինծառայողների ուղղությամբ կրակահերթին: Նրա կարծիքով դա եղել է նպատակաուղղված, որովհետեւ ադրբեջանական կողմը տեղյակ է եղել այն մասին, որ ռուս խաղաղապահները մոտենում են դեպքի վայր:
Խմբակցության քարտուղարը նշել է, որ այս պահին առաջնագծում մարտական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը կարող է պայմանավորված լինել բանակցային գործընթացում ստեղծված իրավիճակով, մասնավորապես, Հայաստանի իշխանության հայտարարած այն մոտեցմամբ, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում հետ է կանգնել ձեռքբերված պայմանավորվածություններից եւ առաջադրել է այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում այլեւս բանակցելու հնարավորություն չկա:
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հայտարարությանը, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը շուտով կարող են խաղաղ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել՝ Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ մոտակա ժամանակահատվածում խաղաղության փաստաթղթի ստորագրման միայն մեկ պատճառ կարող է լինել, եթե Հայաստանն ամբողջությամբ հրաժարվի դիմադրելու իր հնարավորությունից, այսինքն՝ համաձայնի բոլոր այն առավելապաշտական մոտեցումներին, որոնք ներկայացրել է Ադրբեջանը: Ընդդիմադիր պատգամավորը չի բացառել նաեւ, որ Հայաստանի վրա գերտերությունների կողմից կարող են ճնշումներ լինեն, որ շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ռուսական կողմից ինչ արձագանք կհնչի նրանց վրա կրակոցների վերաբերյալ, պատգամավորն ասել է. «Ռուսական կողմը, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում փորձում է այդ ազդանշանները հնչեցնել ոչ հանրային խողովակներով: Սյունիքում տեղակայված ե՛ւ ռուսական զորքերը, ե՛ւ ԵՄ դիտորդական քաղաքացիական առաքելությունն ակնհայտորեն որոշակի խոչընդոտներ են ստեղծում Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանական ագրեսիվությունը դրսեւորվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ Արցախում: 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ ռուս խաղաղապահները տեղակայվել էին  Արցախում, այդ փուլում էլ դրանք դրսեւորվել են:  Սկսած Փառուխի, Քարագլխի ուղղությամբ ադրբեջանական ներխուժումներով, վերջացրած նախորդ տարի Բերձորի շուրջ ստեղծված իրավիճակով՝ Ադրբեջանը տարբեր բարձունքների նկատմամբ վերահսկողություն էր սահմանում եւ այդ ժամանակ, բացի երկկողմ զոհերից, ուղեկցվում էր նաեւ ռուս խաղաղապահների հետ տարբեր միջադեպերով: Սա նոր դրսեւորում չէ»,- ասել է պատգամավորը:

“Хочу, чтобы мы четко поняли, что передвижения, скопления должны быть тщательно изучены, чтобы было понятно, какую опасность они представляют для Армении или Арцаха. Лишь передвижения не означают подготовки к действиям. Из глубокого анализа объема и направлений движений можно будет понять, какая реальная цель преследуется”, - отметил секретарь фракции "Честь имею" Т.Абрамян в ходе парламентских брифингов по итогам заседания НС 23 марта.
В этом контексте депутат отметил, что нарушения режима прекращения огня участились, особенно в направлении арцахской линии соприкосновения. По его словам, нарушения режима перемирия в Арцахе выражаются в обстрелах мирных жителей. Этим Азербайджан пытается препятствовать выполнению сельскохозяйственных работ, что создает проблемы с точки зрения продовольственной безопасности.
Депутат сообщил, что наиболее заметным инцидентом за последние два дня стала вчерашняя стрельба противника в направлении Ерасха, в результате которой есть жертва.
Т.Абрамян также упомянул об обстреле со стороны Азербайджана российских военнослужащих. По его мнению, это было целенаправленно, поскольку азербайджанская сторона знала о подходе российских миротворцев к месту происшествия.
Секретарь фракции отметил, что возможность возобновления боевых действий на переодовой в данный момент может быть связана с ситуацией, сложившейся в переговорном процессе, в частности, с заявленным властями Армении подходом, согласно которому Азербайджан в последнее время отошел от достигнутых договорённостей и предложил условия, при которых уже нет возможности вести переговоры.
Коснувшись заявления госсекретаря США Энтони Блинкена о том, что Азербайджан и Армения вскоре могут достичь мирных соглашений, Т.Абрамян отметил, что единственной причиной для подписания мирного документа в ближайшее время будет полный отказ Армении от своей способности сопротивляться, т.е. согласен со всеми представленными Азербайджаном подходами. Депутат от оппозиции также не исключил давления сверхдержав на Армению с целью подписания в ближайшее время мирного договора.
На вопрос журналиста, какова будет реакция российской стороны на стрельбу по ним, депутат ответил: “Российская сторона и в Армении, и в Арцахе пытается озвучивать эти сигналы по негласным каналам. Дислоцированные в Сюнике и российские войска, и гражданская наблюдательная миссия ЕС явно создают определенные препятствия для Азербайджана. Азербайджанская агрессивность проявляется не только в Армении, но и в Арцахе. После 44-дневной войны, когда в Арцахе были дислоцированы российские миротворцы, они также проявляли агрессию. Начиная с азербайджанских вторжений в направлении Парух, Караглух и заканчивая ситуацией вокруг Бердзора в прошлом году, Азербайджан установил контроль над различными высотами и в то время, помимо двусторонних потерь, это также сопровождалось различными инцидентами с российскими миротворцами. Это не новое проявление”, - заметил депутат.