Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատվիրակության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ Հրաչյա Հակոբյանն ու Ծովինար Վարդանյանը մասնակցել են Կիպրոսի Հանրապետության Լիմասոլ քաղաքում տեղի ունեցած Վեհաժողվի միջազգային քարտուղարության, հանձնաժողովների նախագահների եւ զեկուցողների նիստի աշխատանքներին:
Եռօրյա այցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորները հանդիպումներ են ունեցել Կիպրոսի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի, Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրուի եւ ԱԳ նախարար Կոնստանդինոս Կոմբոսի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Կիպրոս համագործակցությանը, ՀՀ քաղաքացիների համար Կիպրոսի Հանրապետություն` առանց մուտքի արտոնագրի առկայության այցելության հնարավորությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի` Հայաստանի Հանրապետություն սպասվող պաշտոնական այցին:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի քարտուղարության նիստի ընթացքում Սիսակ Գաբրիելյանը Հայաստանի եւ պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության նախագահին` Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի, ինչպես նաեւ Լաչինի միջանցքի` կենսական նշանակության ճանապարհը փակելու հարցում կոշտ եւ հասցեական դիրքորոշում արտահայտելու համար: Նշվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայության անհրաժեշտության մասին:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, հույն պատգամավոր Մաքսիմոս Խարակոպուլոսը տեղեկացրել է, որ իր կոշտ եւ քննադատական հայտարարությունների համար պարբերաբար զանգեր եւ նամակներ է ստանում Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանատնից: Նա նշել է, որ հավատարիմ է մնալու իր` մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում որդեգրած արժեքներին:
Ի նշան բողոքի` Մաքսիմոս Խարակոպուլոսը դուրս է եկել Հունաստան-Ադրբեջան խորհրդարանական բարեկամական խմբից:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաեւ առաջիկայում կայանալիք վեհաժողովին առնչվող հարցեր ու առաջարկություններ:

At the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, the Head of the RA NA delegation, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan, the delegation members, the NA deputies Hrachya Hakobyan and Tsovinar Vardanyan participated in the works of meetings of the International Secretariat of the Assembly, Committee Chairs and rapporteurs in the city of Limassol of the Republic of Cyprus.
During the three-day visit, the RA NA deputies had meetings with the newly elected President of the Republic of Cyprus Nikos Christodoulides, the President of the House of Representatives of Cyprus Annita Demetriou and the Foreign Minister Constantinos Kombos.
During the meetings, issues regarding Armenia-Cyprus cooperation, the opportunity of visiting the Republic of Cyprus for citizens of Armenia without a visa were discussed. Reference was made to the expected official visit of the President of the House of Representatives of Cyprus to the Republic of Armenia.
During the meeting of the Secretariat of the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, Sisak Gabrielyan, on behalf of Armenia and the delegation, thanked the President of the organization for expressing a tough and direct position regarding the aggression carried out by Azerbaijan against Armenia, as well as the blocking of the vital road of the Lachin Corridor. The need for the presence of an international observation mission in Nagorno-Karabakh was also mentioned.
The Secretary General of the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, the Greek MP Maximos Kharakopoulos informed that he regularly receives calls and letters from the Azerbaijani embassy in Greece for his harsh and critical statements. He mentioned that he will remain faithful to the values he adopted regarding human rights protection.
As a sign of protest, Maximos Kharakopoulos left the Greece-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group.