ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մարտի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին, որն ավարտում է Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Սարգիս Խանդանյանն արդյունավետ է գնահատել դեսպանի աշխատանքը մեր երկրում, որն ուղղված է եղել հայ-լեհական հարաբերությունների զարգացմանը:
Միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման գործում կողմերն արժեւորել են բարեկամական խմբերի սերտ փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն արդյունավետ է համարել նախորդ տարի Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի` Լեհաստան այցի ընթացքում լեհ գործընկերների հետ կայացած հանդիպումները:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման վերաբերյալ` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանի կառավարությանը` առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար` համոզմունք հայտնելով, որ այն էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղություն եւ անվտանգություն հաստատելու գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Պավել Չեպլակը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության խորացումը:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են նաեւ առաջիկայում Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի` Հայաստան նախատեսվող այցին վերաբերող հարցեր:

24 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Польши в РА Павла Чеплака, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении.
С.Ханданян отметил плодотворную работу посла в РА по развитию армяно-польских отношений.
В углублении межпарламентского сотрудничества стороны высоко оценили тесное сотрудничество групп дружбы. В этом контексте председатель комиссии счел эффективными встречи с польскими коллегами в ходе прошлогоднего визита группы дружбы Армения-Польша в Республику Польша.
Состоялся обмен мнениями о размещении долгосрочной миссии наблюдателей ЕС в Армении. С.Ханданян поблагодарил правительство Польши за поддержку решения о размещении миссии, выразив уверенность, что она сыграет значительную роль в установлении мира и безопасности в регионе.
Посол, поблагодарив за прием, поздравил С.Ханданяна с избранием на пост председателя комиссии. Павел Чеплак подчеркнул углубление сотрудничества между законодательными органами двух стран.
В завершение встречи обсуждены также вопросы, связанные с предстоящим визитом группы дружбы Польша-Армения в РА.