Կառավարության հեղինակած ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող իրավակարգավորումների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է անձանց իրավունքների, օրինական շահերի, բարքերի եւ առողջության պաշտպանության, պետության պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովմամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հիշեցրել է, որ սույն թվականի փետրվարի 1-ին օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը մշտական հանձնաժողովի նիստում հետաձգվել է մինչեւ երկամսյա ժամկետով: Այդ ընթացքում պատգամավորների կողմից գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանի բանավոր առաջարկը վերաբերել է լիցենզավորման ժամկետը մեկի փոխարեն երկու տարի սահմանելուն: Պատգամավորը բարձրաձայնել է առաջարկությունը: Հիմնական զեկուցողը փաստել է, որ այն առաջիկայում կդառնա քննարկման առարկա:

Необходимость правовых норм, предложенных пакетом о внесении изменений и дополнений в закон “О наркотических средствах и психотропных (психоактивных) веществах” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, подготовленных правительством, обусловлена ​​защитой права, законных интересов, нравственности и здоровья личности, защитой и безопасностью государства.
Первый заместитель министра здравоохранения Л.Нанушян напомнила, что 1 февраля текущего года обсуждение пакета законопроектов на заседании постоянной комиссии было отложено на срок до двух месяцев. За это время никаких письменных предложений от депутатов не поступало.
Член комиссии Ц.Варданян предложила установить срок действия лицензии в два года вместо одного. Основной докладчик   заметила, что в ближайшее время инициатива депутата будет обсуждена.
Комиссия вынесла по пакету положительное заключение.
Законопроекты обсуждены на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам 27 марта.