ԱԺ նախագահը ներկայացրեց իր հրաժարականը
Խորհրդարանի մայիսի 22-ի նիստն սկսվեց հայտարարություններով: Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ «Օրինաց երկիր» խմբակցությունից դուրս գալու դիմում են ներկայացրել 11 պատգամավորներ` Սայադ Զախարյանը,Էդուարդ Գաբրիելյանը,Ալեքսան Պետրոսյանը,Գրիգոր Մարգարյանը, Արշակ Մխիթարյանը, Արտակ Սարգսյանը, Մելիք Մանուկյանը, Սամվել Շահգալդյանը, Մեխակ Մխիթարյանը,Արկադի Համբարձումյանը եւ Տիգրան Եգանյանը: Հայտարարվեց, որ կրթության եւ գիտության նախարար դառնալու կապակցությամբ ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի պաշտոնում Լեւոն Մկրտչյանին, խմբակցության որոշմամբ, կփոխարինի Հրայր Կարապետյանը:
Խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, առաջնորդվելով ԱԺ կանոնակարգի 20-րդ հոդվածով, հայտարարեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու մասին: Իր ելույթում նա ասաց. «Հարգելի պատգամավորներ, լրագրողներ, աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ երեք տարիների աշխատանքի համար: Ես ուրբաթ օրն արդեն հանդիպել եմ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ եւ հայտնել նրանց իմ երախտիքի խոսքը: Այսօր ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պատգամավորներին` անկախ իրենց դրսեւորած վերաբերմունքի` վերջին օրերի քաղաքական իրադարձություններրի կապակցությամբ: Վստահաբար կարելիէ ասել, որ այս երեք տարիները, որ մենք միասին աշխատել ենք, եղել են առաջընթացի տարիներ, ես, լինելով Աժ նախագահ, փորձել եմ շարունակել իմ նախորդների բարի ավանդույթները: Ես կարծում եմ, որ այդ երեք տարիների ընթացքում մեր բոլորի համատեղ աշխատանքով կարողացել ենք բարձրացնել խորհրդարանի քաղաքական հեղինակությունը ինչպես երկրի սահմաններում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս: Խորհրդարանը դարձել է ավելի բաց մարմին հասարակության տարբեր շերտերի ու խավերի համար, Աժ նախագահին առընթեր ստեղծված խորհուրդները բավականին արդյունավետ գործունեություն են իրականացրել,որի արդյունքում խորհրդարան են մուտք գործել տարբեր սոցիալական խավերի ներկայացուցիչներ` բժիշկներ, հաշմանդամներ, գիտնականներ եւ մենք ձեզ հետ միասին փորձել ենք օգտակար լինել այդ մարդկանց: Այդ երեք տարիների ընթացքում մենք, նաեւ ես որպես խորհրդարանի նախագահ, ստացել ենք տասնյակհազարավորնամակներ ու դիմումներ եւ յուրաքանչյուր դիմումի ու նամակի հետեւից գնալով մենք փորձել ենք օգտակար լինել մարդկանց: Վստահ կարելի է ասել, որԱԺ բոլոր խումբ-խմբակցությունները կարողացել են իրենց կառուցողական մոտեցմամբ նպաստել Հայաստանի առաջընթացին: Առաջին անգամ 2003 թ.քաղաքական ուժերը ընտրությունների արդյունքում ստորագրեցին հուշագիր, կազմեցին կոալիցիա: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ քաղաքական գործընկերներին երեք տարիների համար` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը, Հայ հեղափոխական դաշնակցությանը, ՀՀ նախագահին եւ բոլոր այն գործընկերներին, ում հետ մենքայս ճանապարհը անցել ենք: Երեք տարիները եղել են արժանապատվության ճանապարհ մեր քաղաքական կազմակերպության համար: Միայն վերջին մեկ տարում 21 անգամ մամուլը եւ քաղաքական գործիչները կանխատեսել են կոալիցիայի քանդվելը կամ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանդուրս գալը կոալիցիայից: Որովհետեւ մենք հռչակել ենք, որ լինել իշխանության մեջ նշանակում է պատասխանատվություն ստանձնել եւ իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք մենք հա յտարարել էինք ընտրություններից առաջ: Այսինքն, գնալով ընտրությունների, մենք ժողովրդին ներկայացրել ենք նախընտրական ծրագիր: Գնալով ընտրությունների, մենք ասել ենք. «Ժողովուրդ,եթե դուք քվեարկեք մեր օգտին, մենք կանենք սա, սա, սա եւ այլն...»: Եւ այս երեք տարիների ընթացքում, այս դահլիճում, մենք փորձել են ապրել ու աշխատել այդպիսին: Յուրաքանչյուր ժողովրդի շահերին հակասող նախագծի դեպքում, իսկ դրանք եղել են բազմաթիվ, մենքփորձել ենք հանդես գալ, բերելմեր մոտեցումները, մեր դիրքորոշումները, Հայաստանի զարգացման մեր պատկերացումները: Ես իմ վերջին հրապարակային ելույթում շարադրեցի այն տարաձայնությունները, որ ունենք մեր քաղաքական գործընկերների հետ:Այդ տարաձայնությունները բավականին խորացել էին: Մենք ասում ենք, որ այն ճանապարհը, որ մենք անցել ենք, եղել է մեր ճշմարտության ճանապարհըեւ հիմա մենք գնում ենքմեր երազած Հայաստանը կառուցելու ճանապարհով, որը, մեր քաղաքական թիմի կարծիքով, ճիշտ է Հայաստանի ապագայի համար: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանում ժողովրդավարական ռեֆորմները պիտի ավելի վճռական առաջ մղվեն, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւկոռուպցիայի ու կլանային տնտեսությանդեմ պայքարը պետք է հռչակվի քաղաքական առաջնահերթություն, եւ հովանավորչության, «ձեռքը ձեռք է լվանում» արատավոր գործելակերպի եւ այլ երեւույթների դեմ պետք է մղվի լուրջ քաղաքական պայքար:Ամեն ինչ չափի մեջ կարող է հասկանալի լինել, բայց այն, ինչ որ արվում է չափից, խելքից, սահմանից ու տրամաբանությունից դուրս, մենք չենք կարող պաշտպանել: Մենք գտնում ենք, որ ժողովրդավարությունըեւ ազատությունը, ոչ թե վախի հասարակությունը պետք է լինեն Հայաստանի Հանրապետությանքաղաքական ապագան: Վերջերս անցկացված սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տալիս, որ հայաստանցիների 70 տոկոսը վախեցած է: Այո, մենք պայքարելու ենք վախի հասարակության դեմ եւ ազատ հասարակության համար: Ներքին կյանքում սոցիալ-տնտեսական բարեփոխում ների հետեւողական խորացում: Բոլորդ լսեցիք Վլադիմիր Պուտինի ելույթը: Նա ասաց, որ 2050 թ. Ռուսաստանում կմնա 77 միլիոն մարդ: 2050 թ. Հայաստանում կմնա 500 հազար մարդ, եթե որեւիցե մեկը խոպան չգնա, այս բնական աճիեւ այս մահացության պայմաններում: Եւ մենք հիմա խոսում ենք, թե երիտասարդ ընտանիքներին պետք է տալ պետական աջակցություն , որ ամենծնվող երեխայի համար պետությունը պարտավոր էխթանել նյութական աջակցությամբ. մեզ ասում էին, որ դա պոպուլիզմ է: Դա պոպուլիզմ չէ: Դա հայրենիքի զարգացման մեր ճանապարհն է, մեր պատկերացումը: Մենք գտնում ենք, որսոցիալ-տնտեսական բարեփոխումները պետք է ավելի վճռական առաջ գնան: Լինելով իշխանության մեջ` մենք փորձել ենք երեք տարի մեր մոտեցումները բերել, բազմաթիվ լավ բաներ են արվել այդ երեք տարիների ընթացքում, բայց շատ բաներ այնպես չեն արվել: Շատ հաճախմեր մոտեցումները չեն կիսել, եւ ավանդների եւբազմաթիվ այլ խնդիրների շուրջ: Այսօր մենք ասում ենք, այո, մենք գնում ենք մեր ճանապարհով: Եւ մենք վստահ ենք, որմենք ձեզ հետ միասին չպետք է կառուցենք երկու Հայաստան` Երեւանը եւ մարզերը: Սահմանմերձ բնակավայրերի տխուր իրավիճակը, աղետի գոտու ծանր վիճակը: Այսօ՞ր ենք ասում այդ մասին: Ոչ, այսօր չենք ասում: Ես, հիմք ընդունելով իմ ընկերների առաջարկությունները, տպագրելու եմ իմ ելույթների ժողովածուն, թե որ թվին ինչ եմ ասել: Որպեսզի մարդիկ կարդան ու համեմատեն: Եւ երրորդը` երկրի արտաքին քաղաքական կուրսի հետ կապված: Մենք գտնում ենք, որ ԵվրոպականՄիության հետ հարաբերությունների հետեւողական խորացումը պետք է դառնա քաղաքական նպատակ, որ Եվրաատլանտյան համագործակցության խորացումը իրոք մեր ապագայի համար կարեւորագույն եւ ճիշտ մոտեցում է, որ մենք պետք է խորացնենք հայ-ամերիկյան քաղաքական-տնտեսական համագործակցությունը: Մենք չէ, որ պետք է դառնանք ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների ինդիկատորը:Մենք ունենքերկու ճանապարհ. լինել Ռուսաստան-Բելառուս միության կազմում եւ լավ լինել Եվրամիության հետ, կամ էլ` Եվրամիության կազմում եւ նորմալ հարաբերություններ ունենանալ Ռուսաստանի հե տ: Մենք երկրորդ ճանապարհի կողմնակիցն ենք: Դա մենք այսօր չենք ասում, ասել ենք միշտ` մեր քաղաքական գործունեության ընթացքում: Անկեղծորեն բոլորին շնորհակալություն եմ հայտնում համատեղ աշխատանքի համար, բոլոր խմբերի ու խմբակցությունների պատգամավորներին: Մենք գնում ենք պայքարի մեր ճանապարհով: Քննադատելու ենք ամենաարմատական դիրքերից ցանկացած բացթողում, ցանկացած սխալ քայլ` ում կողմից էլ լինի. հանրապետության նախագահի, կառավարության, ցանկացած քաղաքական կառույցի ու ուժի կողմից:Միեւնույն ժամանակ` դիմությունը կլինի թե ընդդիմությունը, լավ բան կանեք, ձեր կողքին կլինենք, ազնիվ բան կանեք հայրենիքի համար, կաջակցենք ու կսատարենք: Հույս ունեմ, որ մեր խորհրդարանը կշարունակի իր արդյունավետ, օրինաստեղծ գործունեությունըեւ մենք էլ մեր ակտիվ նախաձեռնողական կեցվածքով կնպաստենք այդ գործունեության արդյունավետ իրականացմանը»:
ԱԺ նախագահի հրաժարականին հետեւեցին «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորներ` Մհեր Շահգելդյանի եւԳագիկ Մխեյանի հրաժարականները` հանձնաժողովների նախագահների պաշտոններից: Նրանք նույնպես շնորհակալություն հայտնեցին իրենց գործընկերներին համատեղ աշխատանքի եւ անցած ճանապարհի համար` հետագայում էլ երկրի զարգացմա նն աջակցության իրենց նպաստը բերելու, օրինաստեղծ աշխատանքին ակտիվորեն մասնակցելուպատրաստակամություն հայտնելով:
Անցնելով կանոնակարգային հարցերի քննարկմանը, ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը ներկայացրեց յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում առաջարկվող լրացումների եւ քառօրյայի օրակարգի նախագծերը, ինչպես նաեւմի շարք հարցեր հետաձգելու եւ հատուկ կարգով քննարկելու մասին:Մինչ քառօրյայի օրակարգի հաստատումը, պատգամավորները ԱԺ փոխնախագահին ուղղված հարցերի եւ ելույթների միջոցով բարձրացրին տարբեր հարցեր, որոնց զգալի մասը վերաբերում էր ԱԺ նախագահի հրաժարականին. օրենսդիրներըկարծում են, որ այդօրինակ կարեւոր իրադարձության շուրջ պատգամավորները պետք է քննարկում ծավալելու հնարավորություն ունենան, ինչը, սակայն, նախատեսված չէ ԱԺ կանոնակարգ ով: Պատգամավորներից ոմանք ՕԵԿ-ի հետ կապված վերջին իրադարձությունները գնահատում են որպես բացասական եւ վտանգավոր: Որոշ պատգամավորներբարձրաձայնեցին Աժ նախագահի հիշատակած` վախի մթնոլորտի մասին առավել հանգամանալից խոսելու` իրենց ցանկությանմասին: Ոմանք էլ քննադատեցին «Օրինաց երկրին»` ասելով, որ վերջիններս, խոսելով ընտրակեղծիքների մասին, խուսափում են տալ հիմնական ընտրակեղծարարների անունները: Վստահության հարցը քվեարկության չդնելու, փոխարենը` քաղաքական որոշման համաձայն նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու դիրքորոշումը նույնպես միանշանակ չընդունվեց պատգամավորների շրջանում:
Օգտվելով կանոնակարգի ընձեռած հնարավորությունից` Արթուր Բաղդասարյանը արձագանքեց պատգամավորների հնչեցրած մտքերին: Նա եւս մեկ անգամպնդեց, որ կոալիցիայից իրենք են դուրս են եկել` քաղաքական որոշմամբ, իսկ իր վստահության հարցը քվեարկության դնելու պարագայում էլ իրեն կմեղադրեին աթոռապաշտության համար:
ԱԺ նախագահի հրաժարականը կհաստատվի, երբ նա հինգ աշխատանքային օր հետո այն վերահաստատի:
«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը նիստում առաջարկեց ստորագրահավաք կազմակերպել` հունիսի 12-ին արտահերթ նիստ հրավիրելու եւ քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում կառավարության գործունեությունը ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նպատակով:
Օրակարգը հաստատելուց հետո, պատգամավորներն անցան դատաիրավական համակարգին առնչվող հարցերի քննարկմանը: Գործադիր իշխանությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել քրեակատարողական, քրեական եւ քրեական դատավարությանօրենսգրքերում` նպատակ ունենալով պատժատեսակի փոփոխությանկամ պատժից վաղաժամկետ ազատելու դեպքերը հստակեցնել` դրանով իսկ նվազեցնելով կոռուպցիոն ռիսկերը: Նախատեսվում է, որ միջին, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությ ան համար դատապարտվածի պատիժը մեղմացնելու համար անհրաժեշտ է հատուկ անկախ հանձնաժողովի համաձայնությունը: «Փաստաբանության մասին» եւ կից չորս օրենքներում փոփոխություններով վերացվում է հատուկ արտոնագիր ունեցող փաստաբանի ինստիտուտը: Նախագծերի ընդունման պարագայում, Փաստաբանների պալատի արտոնագիր ունեցող բոլոր փաստաբանները կունենան հատուկ արտոնագիր ունեցող փաստաբանի լիազորություն: Քրեական եւ քրեական դատավարության օրենսգրքերում, ինչպես նաեւ«Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխությունների առաջարկով կառավարությունը փորձում է հավասար դաշտ ապահովել պարտադիր զինվորական ու այլընտրանքային ծառայության մեջ գտնվողների համար` այլընտրանքային ծառայության պայմանները խախտողների համար եւս սահմանելով նույն պատժամիջոցները: «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ օրենքը համապատասխանեցվում է բարեփոխված Սահմանադրությանը:Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն նախատեսող մեկ այլ օրենսդրական փաթեթ նպատակ ունի այս ոլորտի քաղաքականությունն ու օրենսդրությունը համապատասխանեցնել նոր Սահմանադրությանը եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային: Մասնավորապես առաջարկվում էվերացնել ուղղիչ աշխատանքներ նշանակելու պատժատեսակը, տուգանքը որոշ հանցատեսակների դեպքում դիտարկել ոչ թե լրացուցիչ, այլ` հիմնական պատժատեսակ,նախատեսել հանրային աշխատանք, որպես այլընտրանքային պատժատեսակ: Անչափահաս դատապարտյալների համար նախատեսվում է սահմանել ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոխելու առանձնահատուկ պայմաններ: «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» եւ այլ օրենքներում փոփոխությունների փաթեթով ամրագրվում է, որ պաշտպանի որոշումները չեն կարող բողոքարկվել: Նաեւ հստակեցվում են պաշտպանի լիազորությունների ավարտման գործընթացն ու լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման պայմանները: Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն, պաշտպանի տեղակալի գործունեությունը չի լինելու օրենքի կարգավորման առարկա: Հանվում է նաեւ պաշտպանի կողմից միայն մեկ փորձագիտական խորհուրդ ստեղծելու սահմանափակումը: Նշված բոլոր հարցերի վերաբերյալ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր:
Խորհրդարանին առաջարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել«ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հողային օրենսգրքում» եւ «Բռնադատվածների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծերը:
ՄԱԿ խմբակցության պատգամավոր Մնացական Պետրոսյանը ներկայացրեց «Ծխախոտի արտադրանքի համար հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում փոփոխության իր նախագիծը: Նա առաջարկում է ներմուծվող եւ տեղում արտադրվող սիգարի համար նախատեսված հաստատագրված վճարը նվազեցնել` բերելով տնտեսական գործունեության այս տեսակը օրինական դաշտ: Նրա տեղեկացմամբ,շուկայում մեկ սիգարը վաճառվում է միջինը 1300 դրամով, երբ դրա համար գանձվում է 1500 դրամ մաքսավճար: 2005 թ.-ի ընթացքում ներմուծվել է ընդամենը 400 սիգար եւ պետբյուջե մուտքագրվել 600 հազար դրամ:
Խորհրդարանի վավերացմանը ներկայացվեց «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը:

At May 22 the sitting of the parliament began with announcements. Artur Baghdasaryan, the NA Speaker declared that 11 MPs, Sayad Zakharyan, Eduard Gabrielyan, Aleksan Petrosyan,  Grigor Margaryan , Arshak Mkhitaryan, Artak Sargsyan, Melik Manoukyan, Samvel Shahgaldyan, Mekhak Mkhitaryan, Arkadi Hambardzoumyan, Tigran Yeganyan  submitted an application for leaving the coalition. It was declared that by the decision of the faction Levon Mkrtchyan, who оn the occasion of the appointment as Minister of Education and Science, will be replaced by Hrayr Karapetyan, as the head of ARF faction.
Artur Baghdasaryan, the Head of Parliament, followed by the Article 20 of the National Assembly Rules of Procedure, made a statement on his resignation as the NA Speaker. In his speech he said: “Dear deputies, journalists and members of the staff I would like to thank all of you for three years of work. I have already met with the representatives of the staff on Friday and expressed my gratitude them. Today, I want to thank the MPs free of their displayed attitude in connection with the latest political developments. I can surely say that these three years, during which we worked together were the years of progress, me being the NA Speaker, tried to continue my predecessors’ good traditions. I think that we could raise the political authority of the Parliament both in our country as well as outside of its borders during these three years of our joint work. The Parliament became more open body for various layers of the society, the councils affiliated with the NA Speaker carried out rather effective activities, as a result of which, representatives of different social layers, doctors, of the coalition or the quit of “Orinats Yerkir” Party from the coalition. Because we proclaimed that being in power means to undertake responsibility and carry out those programs, which we declared before elections. So going to the elections we presented pre-electoral programme to people. Going to the elections we said: “People, if you vote for us we shall do that, that and so on.” We tried to live and work this during these three years in this chamber. In the case of drafts which contradicted interests of each people, and those were numerous, we tried to act, bringing our approaches, our positions, our ideas, concerning the development of Armenia. I said about those disagreements, which we have with our political colleagues in my last public speech. Those disagreements have sufficiently deepened. We saythat the path which we passed was the pathway of our truth and now we are going on our dreamed way to build Armenia, which according to our political team, is the right way for the future of Armenia. We consider that the democratic reforms in Armenia should be strived ahead more resolutely that the protection of human rights and the fight against corruption and clan economy should be declared as a political priority, and political serious fight should be strived against the patronage, “the hand washed another hand” disgraceful policy and other phenomena. Everything could be understood in within its measure, but everything, done beyond measure, sense, border and logic we can’t protect. We consider that the democracy and freedom, but not the fear society must be the political future of the Republic of Armenia. Sociological surveys carried out recently have shown that 70 % Armenians are frightened.Yes, we shall fight against the fear society and for independent society, consistent deepening of social-economic reforms in internal life. All of you heard Vladimir Putin’s speech. He said that 77 million people will remain in Russia in 2050. In conditions of natural growth and death rate 500 thousand persons will remain in Armenia by 2050 if anyone doesn’t go abroad for earning money.And now we are talking that young families need state assistance, that the state should stimulate material assistance for every born child: we were said that it is populism. It is not populism. It is our way and our idea of the development of the native land.We consider that social-economic reforms must go ahead more resolutely. Being in power we tried to bring our approaches, many positive things were done within these three years, but there are a lot of things that haven’t been done in a proper way. They didn’t share our approaches about deposits and other various problems too often. Today we say, yes, we follow our own route. And we are sure that we together with you should not build two Armenias: Yerevan and regions: poor conditions of border settlements and sad situation of the disaster zone. Today, are we speaking about it? No, we are not speaking about it today. Assuming as a basis the proposals of my friends, I am going to publish the collection of my speeches about what I said and when for people to read and compare. And the third, connected with the foreign political course of the country. We consider that the consistent deepening of the relations with the EU must become political goal, that the deepening of Euro Atlantic cooperation really is the most important and right approach for our future that we must deepen Armenian-American political-economic cooperation. We shouldn’t become the indicator of the Russian-American relations. We have two ways: to be in the structure of Russia-Belarus Union and be in good relations with EU or to be in the EU structure and have normal relations with Russia. We’re in favour of the second way. We are not saying about it today, we always say about it during our political activity. Frankly I thank everyone for the joint work, the deputies of all factions and group. We are going our route of struggle. We shall criticize from the most radical position any omission, any wrong step, it doesn’t matter made by whom: by the President of the Republic, Government, any political structure or power.At the same time whether it we’ll be opposition or power we’ll be next to you if you make good thing, if you make a fair thing for the native land we shall help and assist you. I hope that our parliament will continue its effective, law-making activity and we, with our initiative posture, shall assist to the effective implementation of that activity.”
The resignations of the "Orinats Yerkir" faction deputies Mher Shahgeldyan and Gagik Mkheyan as the Chairs of the Committees followed the resignation of the NA Speaker. They also thanked their colleagues for the joint work and passed path, expressing readiness to grant their benefit in the assistance of the development of the country, to actively participate in the law-making activity in future. Passing to the deliberations of the issues of the NA Rules of Procedure.
Tigran Torosyan, NA Vice President, presented the proposed addenda of the draft agenda of the seventh session and the drafts of the four-day draft agenda, also to postpone some issues and discuss them in special order. Before the endorsement of the four-day agenda, the MPs, through the questions, addressed to the Vice President and speeches, raised various questions, the great part of which related to the Speaker’s resignation. Some of the MPs think the last events connected with the party “Orinats Yerkir,” as negative and dangerous. Some MPs expressed loudly their desire to speak more detailed about fear atmosphere, mentioned by the NA Speaker. Some of them criticized “Orinats Yerkir,” saying that the latter, speaking about election riggings, avoid naming the main election riggers. Instead to put the matter for confidence vote the position of the Speaker’s resignation according to the political decision also wasn’t accepted in the same way with all the MPs.
Taking the opportunity, which gives the National Assembly Rules of Procedure, Artur Baghdasaryan responded to the MPs’ sounded intentions. He stated once more that they quitted the coalition by the political decision, and in case of putting the matter for confidence vote he would be accused for the “chair worshipping.”
The Speaker’s resignation will be approved when he reaffirms it after five working days.
Viktor Dallakyan, the secretary of   "Justice" faction, proposed to organize the collection of signatures for convening an extraordinary session on June 12 and setting up an NA Ad-hoc Committee on Investigating the Government activity in the Sphere of Civil Aviation.
After the endorsement of the agenda the MPs began the debates of judicial-legal issues. The conclusion on all the mentioned issues of the Standing Committee on State and Legal Affairs was positive.
The parliament was proposed to adopt the drafts in the second reading on Making Amendments and Addendum to ”Criminal Code,” on Making Amendments and Addendum to the Law on “Civil Status Acts,” on Making Amendments on “Land Code” and “On the Repressed.”
Mnatsakan Petrosyan, the MP of the "United Labour Party"(ULP) faction, presented his draft on Making Amendment to the law on “Fixed Payments for Tobacco Production.”
Voluntary Protocol of the Convention “On Liquidation of All Kinds of Discrimination Towards Women” was presented to the ratification of the parliament.