Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դրեզդենում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա երկրամասի Լանդթագի նախագահ դր. Մաթիաս Ռյոսլերին:
Հանդիպմանն ընդգծվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ծավալման հնարավորությունների տեղաբաշխումը: Այս ուղղությամբ հնչել են կոնկրետ առաջարկներ, մասնավորապես, փորձի փոխանակում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Սաքսոնիայի Լանդթագի ֆինանսաբյուջետային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների միջեւ:
Գերմանացի գործընկերը նշել է, որ տարբեր պաշտոնների բերումով առիթ է ունեցել ուսումնասիրելու Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին առնչվող փաստեր: Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերում պատրաստ է փոխանակվել կուտակված փորձով՝ հավելելով, որ կրթամշակութային եւ ակադեմիական կրթության ոլորտներում էլ պատրաստ են ծանոթանալու հայաստանյան ուսանելի փորձին:
Լանդթագի նախագահի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել տարածաշրջանի ու Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային հարցերի վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական նկրտումները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած բազմաբեւեռ խնդիրները: Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդառված եւ ձերբակալված անձանց:  ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել  է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:

Делегация во главе с Председателем НС Аленом Симоняном встретилась в Дрездене с Председателем Ландтага Земли Саксония, ФРГ, доктором Матиасом Рёслером.
На встрече подчеркнута необходимость углубления межпарламентского сотрудничества и возможностей развития парламентской дипломатии. В этом русле внесены конкретные предложения, в частности, обмен опытом между комиссиями по финансово-бюджетным вопросам НС РА и Ландтага Саксонии.
Немецкий коллега отметил, что по роду деятельности имел возможность изучать факты истории и культуры Армении. Он подчеркнул, что готов обменяться накопленным опытом в вопросах демократии, ознакомиться с поучительным опытом Армении в культурно-образовательной и академической сферах.
Спикер НС по просьбе Председателя Ландтага коснулся вопросов безопасности, стоящих перед регионом и Арменией, представив посягательства Азербайджана в отношении суверенной территории РА, многополярные проблемы вследствие Лачинского кризиса. Он напомнил, что спустя более двух лет после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Азербайджан по-прежнему отказывается вернуть всех армянских военнопленных, заложников и арестованных. Председатель НС заявил о необходимости применения санкций против Азербайджана и  адресных откликов международных партнеров.