Կրթելով երիտասարդ սերնդին՝ մենք պետք է միշտ հիշեցնենք, թե ինչ է եղել անցյալում՝ ապագայում ցեղասպանությունները կանխելու համար. Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի անդամ, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի ուղեկցությամբ Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 1-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
«Միշտ հիշենք եւ երբեք չմոռանանք: Կրթելով երիտասարդ սերնդին՝ մենք պետք է միշտ հիշեցնենք, թե ինչ է եղել անցյալում՝ ապագայում ցեղասպանությունները կանխելու համար». այսպիսի գրառում է կատարել Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերը Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Պատվիրակության կազմում է նաեւ ազգությամբ հայ Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Արին Կարապետը, որը նույնպես գրառում է կատարել հուշամատյանում. «Մենք երբեք չենք մոռանա, մենք պետք է միշտ հիշենք եւ պահանջենք»:

Члены группы дружбы Швеция-Армения в Цицернакаберде: “Воспитывая молодое поколение, мы всегда должны напоминать о свершившемся в прошлом для предотвращения геноцидов в будущем”
1 апреля делегация во главе с руководителем группы дружбы Швеция-Армения шведского парламента Бьёрном Седером в сопровождении члена группы дружбы Армения-Швеция Л.Минасян посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде.
Гости возложили цветы к Вечному огню в память о Геноциде армян, отдали дань уважения Св.Мученикам.
Члены дружной группы также посетили Музей-институт Геноцида, ознакомились с документами и экспонатами, свидетельствующими о преступлении.
“Будем всегда помнить и никогда не забывать. Воспитывая молодое поколение, мы всегда должны напоминать о свершившемся в прошлом для предотвращения геноцидов в будущем”, - написал руководитель группы дружбы Швеция-Армения Бьорн Сёдер в Памятной книге почетных гостей.
Запись в Памятной книге сделал также депутат шведского парламента армянской национальности А.Карапет: “Мы никогда не забудем, мы всегда должны помнить и требовать”.