Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 3-ին հանդիպել է Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը:
Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ռադոսլավ Ֆոգիելը շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Լեհ պատգամավորն արժեւորել է Լեհաստանի եւ Հայաստանի միջեւ խորհրդարանական մակարդակով հարաբերությունների ակտիվացումը եւ միջպետական համագործակցության զարգացումը: Ռադոսլավ Ֆոգիելն ընդգծել է տնտեսական, մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Հյուրերը նշել են, որ հետեւում են մեր երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին, հասկանում, որ Հայաստանը գտնվում է բարդ իրադրության մեջ:
Հյուրերի խնդրանքով անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի մշակմանն ուղղված աշխատանքներին` Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ստորագրել մի փաստաթուղթ, որը, իսկապես, խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին եւ կլուծի տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրները:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից` Սարգիս Խանդանյանն ասել է, որ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը վկայում է, որ այդ երկիրը ԼՂ-ն պատկերացնում է առանց հայերի, ինչը խոսում է էթնիկ զտման քաղաքականության մասին: Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությունն ինքը պետք է որոշիչ դեր ունենա իր իրավունքների ապահովման եւ անվտանգության պաշտպանության հարցում:
Խոսելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունից` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:

The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan met with the delegation led by the Head of the Poland-Armenia Friendship Group Radoslaw Fogiel on April 3.
The Head of the NA Armenia-Poland Friendship Group Arusyak Julhakyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Poland to Armenia Paweł Cieplak took part in the meeting.
Welcoming the guests, Sargis Khandanyan emphasized the development of Armenian-Polish inter-parliamentary relations, the deepening of interaction on international platforms.
Expressing his gratitude for the warm reception, Radoslaw Fogiel congratulated Sargis Khandanyan on his election as the Committee Chair. The Polish deputy valued the activation of relations between Poland and Armenia at the parliamentary level and the development of interstate cooperation. Radoslav Vogiel underscored the need for cooperation in the economic and cultural spheres.
The guests mentioned that they follow the events taking place in our country, understand that Armenia is in a difficult situation.
Touching upon the works aimed at the development of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan at the guests’ request, Sargis Khandanyan noted that Armenia wants to sign a document that will bring peace to the region and solve the problems accumulated over the years.
Speaking about the Nagorno-Karabakh issue, Sargis Khandanyan said that the policy by Azerbaijan proves that this country sees Nagorno-Karabakh without Armenians, which speaks of the policy of ethnic cleansing. According to the Head of the Poland-Armenia Friendship Group, the Armenians of Nagorno-Karabakh should have a decisive role in securing their rights and protecting their security.
Speaking about Armenia-EU cooperation, the Committee Chair highlighted the deployment of the European Union Civilian Mission, which will promote ensuring stability in the region.