Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 3-ին հանդիպել է Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգիելի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը:
Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ռադոսլավ Ֆոգիելը շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Լեհ պատգամավորն արժեւորել է Լեհաստանի եւ Հայաստանի միջեւ խորհրդարանական մակարդակով հարաբերությունների ակտիվացումը եւ միջպետական համագործակցության զարգացումը: Ռադոսլավ Ֆոգիելն ընդգծել է տնտեսական, մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Հյուրերը նշել են, որ հետեւում են մեր երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին, հասկանում, որ Հայաստանը գտնվում է բարդ իրադրության մեջ:
Հյուրերի խնդրանքով անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի մշակմանն ուղղված աշխատանքներին` Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ստորագրել մի փաստաթուղթ, որը, իսկապես, խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին եւ կլուծի տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրները:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից` Սարգիս Խանդանյանն ասել է, որ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը վկայում է, որ այդ երկիրը ԼՂ-ն պատկերացնում է առանց հայերի, ինչը խոսում է էթնիկ զտման քաղաքականության մասին: Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությունն ինքը պետք է որոշիչ դեր ունենա իր իրավունքների ապահովման եւ անվտանգության պաշտպանության հարցում:
Խոսելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունից` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:

3 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с делегацией во главе с руководителем группы дружбы Польша-Армения Радославом Фогиелем.
Во встрече приняли участие руководитель группы дружбы НС Армения-Польша А.Джулакян и Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в РА Павел Чеплак.
Приветствуя гостей, С.Ханданян подчеркнул важность развития армяно-польских межпарламентских отношений, углубления взаимодействия на международных площадках.
Выразив признательность за теплый прием, Радослав Фогиель поздравил С.Ханданяна с избранием председателем комиссии. Польский депутат высоко оценил активизацию отношений между Польшей и Арменией на парламентском уровне и развитие межгосударственного сотрудничества. Он подчеркнул необходимость сотрудничества в экономической и культурной сферах.
Гости отметили, что следят за событиями, происходящими в нашей стране, осознают сложность ситуации в Армении.
По просьбе гостей обратившись к работам по разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном, С.Ханданян отметил, что РА желает подписать документ, который действительно принесет мир в регион и решит накопившиеся за годы проблемы.
Коснувшись проблемы Нагорного Карабаха, С.Ханданян заметил, что проводимая Азербайджаном политика свидетельствует, что эта страна   представляет НК без армян, что говорит о политике этнических чисток. По мнению руководителя группы дружбы Польша-Армения, армяне Нагорного Карабаха сами должны сыграть решающую роль в обеспечении своих прав и защите безопасности.
Обратившись к сотрудничеству Армения-ЕС, председатель комиссии подчеркнул важность размещения гражданской миссии Евросоюза, что будет способствовать обеспечению стабильности в регионе.