Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ու Խորվաթիան ունեն պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններ: Հայ-խորվաթական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է բարեկամական խմբերի փոխայցերը, արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Զրուցակիցներն արժեւորել են միջազգային հարթակներում ակտիվ համագործակցությունը:
Խորվաթ խորհրդարանականների խնդրանքով Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս վիճակը, ինչպես նաեւ իրադրությունը տարածաշրջանում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունից` ԱԺ փոխնախագահն արժեւորել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներն ընդգծել են երկկողմ կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը, կարեւորել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը:

3 апреля вице-спикер НС Р.Рубинян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Хорватия-Армения хорватского парламента Давором Иво Штиром.
Приветствуя гостей, Р.Рубинян подчеркнул, что Армения и Хорватия имеют исторические и культурные общности. В развитии армяно-хорватских межпарламентских отношений вице-спикер НС подчеркнул важность взаимных визитов групп дружбы, эффективного взаимодействия.
Собеседники оценили активное сотрудничество на международных платформах.
По просьбе хорватских парламентариев Р.Рубинян представил нынешнее состояние процесса урегулирования отношений Армения - Турция, а также ситуацию в регионе.
Коснувшись сотрудничества РА-ЕС, вице-спикер НС высоко оценил роль гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в Армении.
Выразив признательность за прием, члены группы дружбы Хорватия-Армения подчеркнули необходимость оживления двусторонних связей, установления мира в регионе.