Միջազգային հանրությունը պետք է շարունակաբար մեծացնի ճնշումը Ադրբեջանի վրա տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու նպատակով. Սարգիս Խանդանյան
Ձեր այցը Հայաստան նոր լիցք կհաղորդի հայ-խորվաթական փոխգործակցության խորացմանը եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը. ասել է ԱԺ  արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 3-ին Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2024 թվականին լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է, որ այս տարիների ընթացքում հայ-խորվաթական հարաբերությունները հետեւողականորեն զարգացել են եւ հույս հայտնել, որ փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ դրանք ավելի կամրապնդվեն եւ կխորանան:
Խորհրդարանականն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակմանը` նշելով. «Այդ գործողությունների հետեւանքով ԼՂ բնակիչները մոտ չորս ամիս է` զրկված են ազատ տեղաշարժի իրավունքից: ԼՂ-ն կանգնած է պարենային եւ հումանիտար աղետի վերահաս վտանգի առջեւ: Ադրբեջանի այս վարքագիծը ոչ միայն ակներեւ է դարձնում նրա կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու եւ այդ նպատակով Ստեփանակերտի հետ երկխոսելու մտադրության բացակայությունը, այլեւ հերթական անգամ վկայում է պաշտոնական Բաքվի` Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու քաղաքականության շարունակականության մասին»:
Սարգիս Խանդանյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի այս գործողությունը դատապարտվել է Եվրոպական խորհրդարանի, բազմաթիվ ազգային խորհրդարանների, ԵՄ, ԱՄՆ եւ միջազգային հարաբերությունների այլ սուբյեկտների կողմից, սակայն Ադրբեջանը հաշվի չի առնում մեր գործընկերների հորդորները:
Նրա խոսքով Հայաստանը տարբեր միջազգային հարթակներում բարձրաձայնում է  Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալում միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:
Սարգիս Խանդանյանը Հայաստանի Հանրապետության սահմանների շուրջ կայունությունն ապահովելու տեսանկյունից կարեւորել է Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը:
Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրը կարեւորել է հայ-խորվաթական հարաբերությունները եւ նշել. «Խորվաթիան ԵՄ-ում երիտասարդ անդամ է եւ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումները` մենք կարեւորում են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը»:
Պատվիրակության անդամ Դոմագոյ Հայդուկովիչի խոսքով իրենք կարեւորում են հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված այլ անձանց շուտափույթ վերադարձը, ինչպես նաեւ մտահոգված են  Լեռնային Ղարաբաղի` Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պահպանման խնդրով:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման համար եւ նշել, որ նման հանդիպումներն ու փոխայցելությունները շարունակական բնույթ կկրեն:

“Ваш визит в Армению придаст новый импульс углублению армяно-хорватского взаимодействия и развитию межпарламентских отношений”, - отметил 3 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян на встрече с группой дружбы Хорватия-Армения хорватского парламента.
Председатель комиссии отметил, что в 2024 г. исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между двумя странами. Подчеркнув, что за эти годы армяно-хорватские отношения последовательно развивались, он выразил надежду на их дальнейшее укрепление и углубление благодаря взаимным усилиям.
Парламентарий коснулся незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, отметив: “В результате этих действий жители Нагорного Карабаха около четырех месяцев лишены права на свободное передвижение. НК грозит неминуемая опасность продовольственной и гуманитарной катастрофы. Такое поведение Азербайджана свидетельствует не только о его нежелании решать вопрос о правах и безопасности народа Нагорного Карабаха путем диалога со Степанакертом, но и о последовательной политике официального Баку этнических чисток в НК”.
С.Ханданян проинформировал гостей, что данное действие Азербайджана было осуждено Европарламентом, многими национальными парламентами, ЕС, США и другими субъектами международных отношений, однако Азербайджан игнорирует призывы наших коллег.
По его словам, Армения на различных международных площадках говорит о необходимости применения санкций против Азербайджана и ожидает адресной реакции международных партнеров.
Председатель комиссии особо отметил важность гражданской наблюдательной миссии ЕС с точки зрения обеспечения стабильности вокруг границ РА.
Руководитель группы дружбы Хорватия-Армения Давор Иво Штир подчеркнул важность армяно-хорватских отношений и отметил: “Хорватия – молодой член ЕС, и, учитывая последние геополитические развития, мы придаем значение установлению мира в регионе”.
По словам члена делегации Домагоя Гайдуковича, они придают важность скорейшему возвращению армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, озабочены сохранением армянского историко-культурного и духовного наследия на перешедших под азербайджанский контроль территориях Нагорного Карабаха.