Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Սլովակիան Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է: Վստահ եմ, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն էական դեր կխաղա հայ-սլովակյան երկկողմ օրակարգի առաջխաղացման գործում, եւ բարեկամական խմբերը կկարողանան վճռորոշ դեր ունենալ այդ հարցում: Ընդունելով Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը` այս մասին ասել է ԱԺ Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արծվիկ Մինասյանը:
Արծվիկ Մինասյանը բարձր է գնահատել Մարիան Քերիի անձնական ներդրումը Սլովակիայի խորհրդարանում 2020-2021 թթ. ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ երկու բանաձեւերի ընդունման գործում: Դրանցով Ադրբեջանից պահանջվում էր ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին եւ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունը: «Ցավոք, մինչ օրս Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները շարունակվում են մարդկության դեմ»,- շեշտել է պատգամավորը:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը բարձր է գնահատել Սլովակիայի աջակցությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հետ կապված ԵՄ դիրքորոշման ձեւավորման, ինչպես նաեւ` Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցերում: Նրա խոսքով այս առաքելությունը պետք է դիտարկվի Հայաստանի անվտանգության ապահովման, այլ ոչ թե տարածաշրջանում Արեւմուտք-Ռուսաստան փոխհարաբերությունների համատեքստում:
Արծվիկ Մինասյանը հյուրերին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո Արցախում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը, նշել, որ Ադրբեջանը հրապարակային արհամարհում է միջազգային հանրության կարծիքը, չի կատարում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Ըստ նրա` Ադրբեջանի այս գործողությունները կոպտորեն խախտում են ոչ միայն եվրոպական արժեքները, այլ նաեւ եռակողմ հայտարարության դրույթները: «Կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը մեծացնի ճնշումը Բաքվի վրա` դադարեցնելու հակահայ քաղաքականությունը եւ էթնիկ զտումը»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը եւ հավելել, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ԼՂ բնակչության նկատմամբ է ագրեսիա դրսեւորում, այլ օկուպացրել է ՀՀ տարածքներ:
Բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է երկու երկրների քաղաքական երկխոսության դինամիկան, կարեւորել խորհրդարանական փոխգործակցությունը, փոխայցերի անհրաժեշտությունը: Խոսելով միջազգային կառույցներում խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցության մասին` Արծվիկ Մինասյանը կարծիք է հայտնել, որ պետք է ջանքեր գործադրել այդ շփումներն ակտիվացնելու ուղղությամբ: «Լավագույն օրինակը Եվրախորհրդարանի սլովակ պատգամավորների հետ մեր աշխատանքն էր ՀՀ եւ ԼՂ վերաբերյալ կարեւոր բանաձեւերի ընդունման ժամանակ»,- ասել է նա:
Սլովակիայի խորհրդարանի արտաքին հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ իրենք տեղեկացված են Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետեւանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակի, ադրբեջանական կողմի` բնապահպանական խնդիրների մասով կեղծ հայտարարությունների մասին: Ըստ նրա` հայ-սլովակյան բարեկամական հարաբերությունների հաստատումն է նաեւ այն, որ իրենց խորհրդարանում քննարկումների ժամանակ սուր մոտեցումներ են հնչում Ադրբեջանի գործունեության հետ կապված: Մարիան Քերին գոհունակությամբ է նշել այն հանգամանքը, որ Եվրոպական միությունը ձգտում է դառնալ երրորդ կողմ` նպաստելով այս հակամարտության ժամանակին եւ ճիշտ հանգուցալուծմանը:
Ապրիլի 4-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ Արման Եղոյանը, Թագուհի Ղազարյանը եւ Գառնիկ Դանիելյանը:

“С установлением дипломатических отношений между двумя странами Словакия является одним из важных партнеров Армении. Уверен, парламентская дипломатия сыграет существенную роль в продвижении армяно-словацкой двусторонней повестки, и группы дружбы посодействуют этому”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Словакия А.Минасян, принимая делегацию во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Национального Совета Словакии Марианом Кэри.
А.Минасян высоко оценил личный вклад Мариана Кэри в принятие двух резолюций по Нагорно-Карабахскому конфликту парламентом Словакии в 2020-2021 гг. По ним от Азербайджана требовалось освободить армянских военнопленных и защитить армянское культурное наследие на территориях, перешедших под азербайджанский контроль. "К сожалению, военные преступления Азербайджана против человечности продолжаются и по сей день", - подчеркнул депутат.
Секретарь фракции "Армения"  оценил поддержку Словакии в формировании позиции ЕС по урегулированию НК-конфликта, а также в размещении в Армении долгосрочной миссии гражданских наблюдателей ЕС. По его словам, эту миссию следует рассматривать в контексте обеспечения безопасности РА, а не в контексте отношений Запада и России в регионе.
А.Минасян представил гостям кризисную ситуацию, сложившуюся в Арцахе после незаконной блокады Лачинского коридора, отметил, что Азербайджан публично игнорирует мнение международного сообщества и не выполняет решение Международного суда ООН. По его словам, эти действия Азербайджана грубо попирают не только европейские ценности, но и положения трехстороннего заявления. "Для прекращения антиармянской политики и этнической чистки важно усиление давления международного сообщества на Баку", - подчеркнул руководитель группы дружбы и добавил, что Азербайджан не только проявляет агрессию по отношению к населению Нагорного Карабаха, но и оккупировал территории РА.
Он отметил динамику политического диалога двух стран, важность парламентского взаимодействия, необходимость взаимных визитов. Коснувшись сотрудничества парламентских делегаций в международных структурах, А.Минасян высказался в пользу активизации этих контактов. "Наилучшим примером стала наша работа со словацкими депутатами Европарламента в ходе принятия важных резолюций, касающихся Армении и Нагорного Карабаха", - подчеркнул депутат.
Председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Словакии отметил, что они осведомлены о сложной ситуации вследствие блокады Лачинского коридора, ложных заявлениях азербайджанской стороны об экологических проблемах. По его словам, подтверждением армяно-словацких дружественных отношений является и то, что в ходе дискуссий в их парламенте звучат резкие подходы в отношении деятельности Азербайджана. Мариан Кэри с удовлетворением отметил, что Евросоюз стремится стать третьей стороной, способствуя своевременному   и верному решению этого конфликта.