Տեղեկացված ենք Լաչինի ճգնաժամից. դա ամենեւին բնապահպանների հարց չէ. Սլովակիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ մեր երկիրը շահագրգռված է ընդլայնել համագործակցությունը Սլովակիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Դիմելով հանձնաժողովի նախագահին՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը նշանավորել է նրա անձնական ներդրումը Սլովակիայի խորհրդարանում 2020 եւ 2021 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ երկու բանաձեւերի ընդունման գործում: Այդ բանաձեւերը կարեւոր պահանջներ են պարունակում Ադրբեջանի դեմ՝ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում:
Խոսելով Սլովակիայի միջխորհրդարանական համագործակցության մասին՝ կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այս տարի Սլովակիայի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ձեւավորվող կառավարությունը կշարունակի ակտիվորեն նպաստել Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան կատարելիք այցին:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Զրույց է ընթացել այս պահին Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքների, արցախահայության իրավունքների մասին:
«Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ: Չնայած բոլոր մարտահրավերներին` մենք որդեգրել ենք ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու մեր օրակարգին: Մենք հաստատակամ ենք մեր ընտրության մեջ եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Մարիան Քերին նշել է, որ հակամարտությունների եւ չավարտված պատերազմների ժամանակաշրջանում փոքր երկրները պետք է միմյանց սատարեն: Նա փաստել է, որ չի կարելի կասկածի տակ դնել հայկական ժողովրդավարության ձեռքբերումները, որոնք էլ ավելի ամրացան վերջին ընտրությունների արդյունքում: Նա ընդգծել է, որ լավ տեղեկացված են Լաչինի ճգնաժամից եւ հստակ կարող են ասել, որ դա ամենեւին բնապահպանների հարց չէ, ինչպես ի սկզբանե փորձում էր ներկայացնել ադրբեջանական կողմը, եւ պատրաստակամություն է հայտնել հետեւողականություն ցուցաբերել հարցի լուծմանը նպաստելու ուղղությամբ:

Председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Словакии – А.Симоняну: “Мы осведомлены о Лачинском кризисе – это вовсе не вопрос экологов”
4 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Национального Совета Словакии Марианом Кэри.
А.Симонян отметил, что в этом году исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между РА и Словацкой Республикой, и наша страна заинтересована в расширении сотрудничества со Словакией во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Обращаясь к председателю комиссии, спикер НС отметил его личный вклад в принятие двух резолюций по Нагорно-Карабахскому конфликту в словацком парламенте в 2020-2021 гг. В этих резолюциях содержатся важные требования к Азербайджану: освободить армянских военнопленных, защитить армянское культурное наследие на территориях, находящихся под азербайджанским контролем.
Коснувшись межпарламентского сотрудничества Словакии, стороны выразили уверенность, что правительство, сформированное после парламентских выборов в Словацкой Республике в этом году, будет и впредь активно способствовать развитию отношений между Арменией и Словакией.
Председатель НС РА отметил, что ждет предстоящего визита спикера парламента Словакии в Армению.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с ситуацией безопасности в регионе. Затронуты последствия кризиса Лачинского коридора, права арцахских армян.
“У Армении нет территориальных претензий к своим соседям. Несмотря на все вызовы, мы встали на путь демократии и по-прежнему привержены нашей повестке достижения мира. Мы тверды в своем выборе и рассчитываем на содействие наших международных партнеров”, - подчеркнул Председатель НС РА.
Мариан Кэри отметил, что в период конфликтов и незавершенных войн малые страны должны поддерживать друг друга. Он заявил, что достижения армянской демократии, еще более укрепившиеся в итоге последних выборов, не вызывают сомнений. Он подчеркнул, что они хорошо осведомлены о Лачинском кризисе и могут однозначно сказать, что дело вовсе не в экологах, как изначально пыталась представить азербайджанская сторона, и выразил готовность проявить последовательность в содействии решению вопроса.