Տեղեկացված ենք Լաչինի ճգնաժամից. դա ամենեւին բնապահպանների հարց չէ. Սլովակիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիան Քերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ մեր երկիրը շահագրգռված է ընդլայնել համագործակցությունը Սլովակիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Դիմելով հանձնաժողովի նախագահին՝ ՀՀ ԱԺ խոսնակը նշանավորել է նրա անձնական ներդրումը Սլովակիայի խորհրդարանում 2020 եւ 2021 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ երկու բանաձեւերի ընդունման գործում: Այդ բանաձեւերը կարեւոր պահանջներ են պարունակում Ադրբեջանի դեմ՝ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, պաշտպանել հայկական մշակութային ժառանգությունն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում:
Խոսելով Սլովակիայի միջխորհրդարանական համագործակցության մասին՝ կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այս տարի Սլովակիայի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ձեւավորվող կառավարությունը կշարունակի ակտիվորեն նպաստել Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան կատարելիք այցին:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Զրույց է ընթացել այս պահին Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքների, արցախահայության իրավունքների մասին:
«Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ: Չնայած բոլոր մարտահրավերներին` մենք որդեգրել ենք ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու մեր օրակարգին: Մենք հաստատակամ ենք մեր ընտրության մեջ եւ ակնկալում ենք միջազգային գործընկերների աջակցությունը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Մարիան Քերին նշել է, որ հակամարտությունների եւ չավարտված պատերազմների ժամանակաշրջանում փոքր երկրները պետք է միմյանց սատարեն: Նա փաստել է, որ չի կարելի կասկածի տակ դնել հայկական ժողովրդավարության ձեռքբերումները, որոնք էլ ավելի ամրացան վերջին ընտրությունների արդյունքում: Նա ընդգծել է, որ լավ տեղեկացված են Լաչինի ճգնաժամից եւ հստակ կարող են ասել, որ դա ամենեւին բնապահպանների հարց չէ, ինչպես ի սկզբանե փորձում էր ներկայացնել ադրբեջանական կողմը, եւ պատրաստակամություն է հայտնել հետեւողականություն ցուցաբերել հարցի լուծմանը նպաստելու ուղղությամբ:

Chairman of Foreign Affairs Committee of Slovak Parliament to Alen Simonyan: We are informed about Lachin Crisis: It is not a matter of environmentalists at all
On April 4, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the National Council of Slovakia Marián Kéry.
Alen Simonyan noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Slovakia, and our country is concerned about expanding cooperation with Slovakia in all spheres of mutual interest.
Addressing the Committee Chairman, the RA NA President marked his personal contribution to the adoption of two resolutions on the Nagorno Karabakh conflict in Slovak Parliament in 2020 and 2021. Those resolutions contain important requirements against Azerbaijan: release Armenian prisoners of war, protect the Armenian cultural heritage on the territories under the control of Azerbaijan.
Speaking about inter-parliamentary cooperation of Slovakia, the parties expressed conviction that the Government formed after the Slovak parliamentary elections this year will continue to actively promote the development of relations between Armenia and Slovakia.
The RA NA President noted that he is waiting for the upcoming visit of the Speaker of the Slovak Parliament to Armenia.
Issues regarding the security situation in the region were discussed at the meeting. Conversation was held about the consequences of the Lachin Corridor crisis at this moment, the rights of Artsakh Armenians.
“Armenia has no territorial demands against its neighbours. Despite all the challenges, we have adopted the path of democracy and remain committed to our agenda of achieving peace. We are firm in our choice and expect the support of our international partners,” the RA NA President mentioned.
Marián Kéry noted that in the period of conflicts and unfinished wars, small countries should support each other. He stated that the achievements of Armenian democracy, which were further strengthened as a result of the last elections, cannot be doubted. He underscored that they are well informed about the Lachin crisis and can clearly say that it is not a matter of environmentalists at all, as the Azerbaijani side initially tried to present, and expressed willingness to show consistency in promoting the solution of the issue.