Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ուրախ է պատվիրակության կազմում տեսնել նաեւ մեր հայրենակից Արին Կարապետին:
ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Շվեդիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին՝ հավելելով, որ Շվեդիան նաեւ կարեւոր գործընկերներից է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում: Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է ԵՄ խորհրդում նախագահության ստանձնման առթիվ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը:
Կողմերը փաստել են Հայաստան-Շվեդիա խորհրդարանական կապերի զարգացման, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ շփումների խթանման հարցում բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի կողմից ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան դատապարտող, Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձման հրամայականի, ինչպես նաեւ ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունների վերաբերյալ հայտարարությունների համար:
Ներկայացնելով այս պահին տիրող իրավիճակը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից եւ հետագա ագրեսիվ գործողությունների կանխումն առաջնահերթ խնդիր է՝ կարեւորելով ՀՀ տարածքում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցում Շվեդիայի ցուցաբերած աջակցությունը:
«Շատ կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը մեծացնի ճնշումը Բաքվի վրա՝ դադարեցնելու իր հակահայկական քաղաքականությունը: Բարձրաձայնում ենք Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալում մեր միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները»,- եզրափակել է Ալեն Սիմոնյանը:

Alen Simonyan Receives Delegation Led by Head of Sweden-Armenia Friendship Group of Parliament of Sweden Björn Söder
On April 4, the NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Head of Sweden-Armenia Friendship Group of Parliament of Sweden Björn Söder. Welcoming the guests, Alen Simonyan noted that he is glad also to see our compatriot Arin Karapet in the delegation.
The NA President highly appreciated the continuous support of Sweden in the reforms being implemented in Armenia, adding that Sweden is also one of the important partners in the context of Armenia-EU relationship. Alen Simonyan congratulated Björn Söder on Sweden’s taking over the presidency in the Council of the European Union, expressing conviction that it will promote the establishment of peace in the South Caucasus.
The sides documented the importance of the activities of the friendship groups in the development of Armenia-Sweden parliamentary ties, as well as the boosting of contacts between the two countries.
In this context the RA NA President expressed gratitude to Sweden-Armenia Friendship Group for statements made on condemning the Azerbaijani military aggression, the Lachin Corridor blockade, the imperative of repatriation of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, as well as murders of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani armed forces.
Presenting the situation at this moment, the RA NA President noted that the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the prevention of the further aggressive actions is a problem of priority, emphasizing the support shown by Sweden in the deployment of the EU Civilian Observation Mission.
“It is very important that the international community increases the pressure on Baku – to stop the anti-Armenian policy. We speak up about the necessity of the application of the sanctions against Azerbaijan, and we expect the addressed responses of our international colleagues,” Alen Simonyan concluded.