ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 4-ի արտահերթ նիստում քննարկել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը:
Հանձնաժողովականները նախ հաստատել են քննարկման հատուկ ընթացակարգը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցություններն այդ պաշտոնում առաջադրել են Էդգար Ղազարյանի թեկնածությունը:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը, ներկայացնելով թեկնածուի կենսագրական տվյալները, շեշտադրել է նրա հասարակական եւ մասնագիտական կարողությունները:
Էդգար Ղազարյանը տնտեսագիտության թեկնածու է, դոցենտ: Զբաղեցրել է մի շարք բարձր պաշտոններ, աշխատանքային գործունեության ընթացքում դասավանդել է ՀՊՏՀ-ում:
Թեկնածուն 2019-2021 թթ. եղել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար: Հեղինակ է երեք տասնյակից ավելի գիտական հոդվածների:
Էդգար Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդդիմադիր խմբակցություններին իրեն առաջադրելու համար:
Նրա ելույթը Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեսլականի մասին չի եղել:
Ըստ Էդգար Ղազարյանի` «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության թեկնածուն առաջադրվել է Սահմանադրության խախտումներով:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը պարզաբանել է, որ Սահմանադրության խախտմանը կարող է գնահատական տալ միայն Սահմանադրական դատարանը: Նա գործընկերներին հորդորել է առաջնորդվել Հերոստրատի սկզբունքով` մոռանալ նրան:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է խմբակցության առաջադրած թեկնածու Անահիտ Մանասյանի կենսագրական տվյալները: Նա ծնվել է Երեւանում, ավարտել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը, իրավագիտության թեկանածու է, դոցենտ: Տասից ավելի մենագրության հեղինակ եւ համահեղինակ է: Փորձագիտական աշխատանքներ է իրականացրել եվրոպական երկրների մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատություններում:
Արթուր Հովհաննիսյանը վստահություն է հայտնել, որ Անահիտ Մանասյանն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները կներդնի ժողովրդի եւ երկրի շահերի պաշտպանությանը:
Անահիտ Մանասյանը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում կարեւորել է հանրային հանդուրժողականության կատարելագործումը հասարակության շրջանում: «Մեր բոլորի խնդիրն այն պետք է լինի, որ արձանագրելով խնդիրները` միասնական ջանքերով գտնենք համատեղ լուծումներ»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը:
Թեկնածուն շեշտադրել է համագործակցության մթնոլորտում հարցերի լուծման անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա` մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտները զարգացման կարիք ունեն:
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ իր ամբողջ ջանքերը, կապերն ու փորձը կներդնի Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության գործում:
«ՄԻՊ-ի պաշտոնը ենթադրում է բարձր պատասխանատվություն եւ բարեվարքություն»,- նշել է Անահիտ Մանասյանը:
Պատասխանելով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանի` ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ հարցին` Անահիտ Մանասյանը փաստել է, որ ՄԻՊ-ի ամբողջ գործիքակազմը կներդնի ազգային փոքրամասնությունների հարցերի լուծմանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները պատրաստակամություն են հայտնել բոլոր հարցերում աջակցել նրան: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործառույթներն իրականացնելու համար կարեւորվել է հանդուրժողականության մթնոլորտի ապահովումը:
«Ես պատրաստ եմ աշխատել բոլորի հետ»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը
Հանձնաժողովականները 4 կողմ ձայնով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին առաջարկել են Անահիտ Մանասյանի թեկնածությունը:

4 апреля Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам на внеочередном заседании обсудила вопрос выдвижения в НС кандидата для избрания на должность Защитника прав человека (ЗПЧ).
Члены комиссии утвердили особый порядок обсуждения.
Фракции НС “Честь имею” и “Армения” выдвинули кандидатуру Э.Казаряна на указанный пост.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян, представляя биографические данные кандидата, подчеркнула его общественные и профессиональные возможности.
Э.Казарян – кандидат экономических наук, доцент, занимал ряд высоких должностей, преподавал в АГЭУ, в 2019-2021гг. – руководитель   Аппарата Конституционного суда, автор более трех десятков научных статей.
Э.Казарян поблагодарил оппозиционные фракции за его выдвижение.
По Казаряну, кандидат фракции "Гражданский договор" выдвинут с нарушением Конституции.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян пояснил, что оценку нарушения Конституции может дать только Конституционный суд.
Секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян представил биографические данные выдвинутого фракцией кандидата – А.Манасян. Родилась в Ереване, окончила юридический факультет ЕГУ, кандидат юридических наук, доцент. Автор и соавтор более десяти монографий. Занималась экспертной работой в учреждениях ЗПЧ европейских стран.
А.Ованнисян выразил уверенность, что А.Манасян вложит свой богатый опыт и знания в защиту интересов народа и страны.
А.Манасян подчеркнула повышение толерантности общества в сфере защиты прав человека. “Задача всех нас должна состоять в том, чтобы зафиксировать проблемы и общими  усилиями найти совместные решения”, - отметила кандидат в ЗПЧ.
Она подчеркнула необходимость решать вопросы в атмосфере сотрудничества. По ее словам, сфера защиты прав человека нуждается в совершенствовании.
А.Манасян заверила, что вложит все свои силы, связи и опыт в защиту прав арцахских соотечественников.
“Должность ЗПЧ предполагает высокую ответственность и добропорядочность”, - заметила кандидат в омбудсмены.
Отвечая на вопрос зампредседателя комиссии Р.Бакояна о национальных меньшинствах, А.Манасян подчеркнула, что применит весь инструментарий ЗПЧ в решение вопросов нацменьшинств.
Депутаты фракции "Гражданский договор" выразили готовность поддержать ее во всех вопросах. Для выполнения функций омбудсмена важно обеспечить толерантную атмосферу.
“Я готова работать со всеми”, - заверила А.Манасян.
Члены комиссии 4 голосами “за” предложили Национальному Собранию кандидатуру А.Манасян на должность ЗПЧ.