Վերաբացվել է ԱԺ նորացված թանգարանը
Շատ կարեւոր է այն աջակցությունը, որը թույլ տվեց նորացնել թանգարանը: Հետագայում այն մեծացնելու մտադրություն կա: Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի շենքն իր ուրույն պատմությունն ունի, եւ այն, ոչ միայն իմ կարծիքով, համարվում է ամենագեղեցիկ եւ ամենաներկայանալի շենքերից մեկն ամբողջ աշխարհում: Եվ բնական է, որ նման թանգարանի գոյությունը, կարելի է ասել, ինքնին պարտադրված է: Ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` բացման խոսքով ելույթ ունենալով խորհրդարանի թանգարանի վերաբացման արարողությանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՆՀԺԽ ծրագրի` ՀՀ ԱԺ նախագահի կողմից նշանակված համակարգող Հռիփսիմե Գրիգորյանն իր եւ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խմբի անունից շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի կառավարությանը` ի դեմս  Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի, ինչպես նաեւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի` ծրագրին աջակցելու համար: Հռիփսիմե Գրիգորյանի խոսքով ԱԺ թանգարանի բացումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի խորհրդարանը երիտասարդ եւ մեծահասակ այցելուների առջեւ բացելու տեսանկյունից:
Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր ելույթում նշել է, որ Շվեդիայի կառավարությունը մեկ անգամ եւս պատրաստակամություն է հայտնում աջակցելու Հայաստանի խորհրդարանին եւ իշխանություններին` բարեփոխումների իրականացման գործում: «Անցած տարի եւ հատկապես այս տարի` այս կենտրոնի գործունեության առաջխաղացումն ավելի նպաստավոր պայմաններ ստեղծեց Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների միջեւ համագործակցության պլատֆորմի համար»,- ասել է նա: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել թանգարանի վերաբացմանն աջակցած կառույցներին` ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Հայաստանի ներկայացուցչությանը, պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանին, դեսպաններին եւ ՀՀ ԱԺ ղեկավարությանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին կարեւորել է վերակառուցված թանգարանի բացումը` նկատի ունենալով ժողովրդավարության տարածման տեսանկյունից խորհրդարանի առանձնահատուկ դերակատարությունն ու նրա` նաեւ ներկայացուցչական գործառույթ ունենալու հանգամանքը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի կառավարությանը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի պատասխանատուներին` ԱԺ վերափոխված եւ նորացված թանգարանի վերաբացմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Նրա խոսքով թանգարանի վերաբացումը եւ վերափոխումն այն կարեւոր միջոցառումներից  էր, որի համար մեծ ջանքեր են ներդրել թե' ԱԺ աշխատակազմը, թե' ՄԱԿ-ի Զարգացման «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աշխատակիցները: Թանգարանի նախագծման, վերանորոգման եւ ձեւափոխման աշխատանքները տեւել են շուրջ մեկ տարի: Ըստ Դավիթ Առաքելյանի` թանգարանն առավել հետաքրքիր կլինի ԱԺ այցելող հյուրերի` աշակերտների, ուսանողների եւ խորհրդարանական պատվիրակությունների համար:
Ազգային ժողովի թանգարանը բացվել է 2018 թվականի սեպտեմբերի 20-ին` Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակի առթիվ կազմակերպված հոբելյանական միջոցառման շրջանակում: Թանգարանում ցուցադրված են տարբեր գումարումների խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցելությունների ժամանակ ստացված հուշանվերներ, պատմական փաստաթղթեր, նկարներ, խորհրդարանի պատմության վերաբերյալ նյութեր` սկսած 1918 թվականից:
Վերակառուցված, նոր նյութերով համալրված թանգարանի վերաբացումն իրականացվել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից:

Открылся обновленный музей НС
“Поддержка, позволившая обновить музей, очень важна. Есть намерение увеличить его в будущем. Здание Парламента РА имеет уникальную историю и не только на мой взгляд считается одним из самых красивых и величественных зданий в мире. И естественно, что существование такого музея, можно сказать, обоснованно”, - отметил Председатель НС А.Симонян, выступая на церемонии открытия обновленного музея парламента.
Депутат НС, назначенный спикером НС координатором проекта “Новая Армения – современный парламент” (НАСП) Р.Григорян от имени группы НАСП и своего имени поблагодарила шведское правительство в лице Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в РА Патрика Свенссона, а также постоянного представителя Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Н.Нацвлишвили за содействие программе. По словам Р.Григорян, открытие обновленного музея НС имеет особое значение с точки зрения открытости парламента для посетителей.
Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в РА Патрик Свенссон в своем выступлении отметил, что шведское правительство вновь подчеркивает готовность содействовать парламенту и властям Армении в реализации реформ. Он выразил признательность структурам, поддержавшим обновление музея, – представительству ПРООН в Армении, депутату НС Р.Григорян, послам и руководству НС РА.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Н.Нацвлишвили подчеркнула важность открытия обновленного музея, учитывая особую роль парламента в распространении демократии и выполнении представительской функции.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян в своем выступлении поблагодарил правительство Швеции и сотрудников ПРООН НАСП за поддержку реконструкции музея НС. По его словам, открытие обновленного музея явилось одним из важных событий, в которое вложены большие усилия Аппарата НС и сотрудников ПРООН НАСП. По Аракеляну, музей будет наиболее интересен посещающим парламент  гостям – школьникам, студентам, парламентским делегациям.
Музей НС был открыт 20 сентября 2018 г. в рамках юбилейного мероприятия к 100-летию со дня основания парламента Армении. В нем экспонированы сувениры, полученные в ходе взаимных визитов парламентских делегаций различных стран, исторические документы, картины, а также материалы, связанные с историей парламента с 1918 г.
Открытие обновленного музея, обогатившегося новыми материалами, проведено при содействии программы ПРООН НАСП, финансируемой правительством Швеции.