Ե՛վ բարեկամական խմբի, ե՛ւ միջխորհրդարանական հարթակներում ձեր աջակցությունը Հայաստանի բարձրաձայնած խնդիրներին չի կարելի թերագնահատել՝ սկսած խմբի անդամների հայտարարություններից մինչեւ խորհրդարանական վեհաժողովներում նախաձեռնած գրավոր հայտարարությունները. ասել է ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանն ապրիլի 4-ին Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ Շվեդիան՝ որպես ԵՄ անդամ եւ ներկայում ԵՄ նախագահող երկիր, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Բարեկամական խմբի ղեկավարը կարեւորել է նաեւ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը: «Մենք առաքելությունը դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում Ադրբեջանի ագրեսիվ հավակնությունները սահմանափակող առանցքային գործոն»,- ասել է նա:
Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բյորն Սյոդերը կարեւորել է խորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումը եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում երկկողմ հարաբերություններն առավել կընդլայնվեն եւ կզարգանան:
Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի անդամ, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը եւ նշել, որ նման առաքելության առկայությունն Արցախում եւս անհրաժեշտ է: «Դա խնդիրներին տեղում ծանոթանալու եւ իրավիճակը պատկերացնելու հնարավորություն կտա»,- ասել է նա: Պատգամավորն առաջնային է համարել արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ փորձագիտական ներուժի զարգացման հարցում Շվեդիայի առաջադեմ փորձի ուսումնասիրման կարեւորությանը:
Բարեկամական խմբի անդամ Զարուհի Բաթոյանը կարեւորել է հետագա համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը, մասնավորապես, կանանց տնտեսական ակտիվությանը, սոցիալական ոլորտի, ինչպես նաեւ երեխաների՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումների շուրջ:
Բարեկամական խմբի անդամ Իրինա Գասպարյանը, խոսելով Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին, նշել է, որ մեր երկրում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները որոշ պետական դպրոցներում հնարավորություն ունեն ուսուցանելու իրենց մայրենի լեզուն:
Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանն էլ անդրադարձել է Հայաստանի անվտանգային խնդիրներին՝ ընդգծելով սահմանամերձ համայնքներում բնակիչների ծանր վիճակը: Նա անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքին եւ հետաքրքրվել, թե ինչն է պատճառը, որ ԵՄ անդամ երկրները պատժամիջոցներ չեն կիրառում Ադրբեջանի դեմ:
Շվեդիայի կողմից Հայաստանում իրականացրած ՄԱԿ-ի ծրագրերին է անդրադարձել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, բարեկամական խմբի անդամ Գեւորգ Պապոյանը: Նա կարեւորել է մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակումը:
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր, ազգությամբ հայ Արին Կարապետը, կարեւորելով Հայաստանի հետ խորհրդարանական համագործակցությունը, առաջարկել է մշակել համատեղ աշխատանքների շրջանակ՝ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում Հայաստանի խնդիրները բարձրաձայնելու եւ լուծումներ գտնելու համար:
Կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը եւ առաջարկել բարեկամական խմբերի համագործակցությունը դարձնել առարկայական:

“Нельзя переоценить вашу поддержку вопросов, поднятых Арменией как в группе дружбы, так и на межпарламентских площадках, начиная с заявлений членов группы и заканчивая письменными заявлениями, инициированными в парламентских ассмаблеях”, - отметила руководитель группы дружбы НС Армения-Швеция Рипсиме Григорян во время встречи с представителями группы дружбы Швеция-Армения 4 апреля.
Р.Григорян отметила, что Швеция как член ЕС и в настоящее время страна, председательствующая в ЕС, является важным партнером для Армении. Руководитель группы дружбы также подчеркнула развертывание миссии гражданских наблюдателей ЕС. "Мы рассматриваем миссию как ключевой фактор, ограничивающий агрессивные амбиции Азербайджана в регионе", - подчеркнула она.
Руководитель группы дружбы Швеция-Армения Бьёрн Сёдер подчеркнул важность развития парламентского взаимодействия и выразил надежду, что в ближайшем будущем двусторонние отношения еще более расширятся.
Член группы дружбы Армения-Швеция, председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян подчеркнула важность размещения миссии гражданских наблюдателей ЕС в Армении, заметив, что присутствие подобной же миссии необходимо также в Арцахе "Это даст возможность на месте ознакомиться с проблемами и представить ситуацию", - подчеркнула она. Первостепенной задачей депутат считает признание права арцахских армян на самоопределение. Председатель комиссии также отметила важность изучения передового опыта Швеции в развитии экспертного потенциала.
Член группы дружбы З.Батоян подчеркнула необходимость дальнейшего сотрудничества и обмена опытом, в частности, по законодательным нормам, касающимся экономической деятельности женщин, социальной сферы, а также права детей на проживание в семье.
Член группы дружбы И.Гаспарян, говоря о правах нацменьшинств в Армении, отметила, что представители нацменьшинств в нашей стране имеют возможность обучаться родному языку в некоторых государственных школах.
Член группы дружбы Л.Степанян коснулась проблем безопасности Армении, подчеркнув тяжелое положение жителей приграничных общин. Она особо выделила важность права армянского населения Нагорного Карабаха на самоопределение, выразив недоумение неприменением странами-членами ЕС санкций против Азербайджана.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, член группы дружбы Г.Папоян коснулся программ ООН, реализуемых Швецией в Армении. Он особо отметил важность обмена опытом в ряде сфер.
Депутат шведского парламента, армянин по национальности Арин Карапет, подчеркнув парламентское сотрудничество с Арменией, предложил разработать круг совместной работы для озвучивания проблем РА и поиска их решений в международных парламентских структурах.
Стороны подчеркнули необходимость развития парламентских связей и предложили сделать более предметным сотрудничество  групп дружбы.