Օրինագծի ընդունմամբ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի օրենսդրորեն ամրագրված լիազորություններն ավելի հստակ կարգավորում կստանան, կբարելավվի Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանության որակը եւ ներկայացուցչի գործունեության արդյունավետությունը:
Կառավարության հեղինակած ««Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 5-ի նիստում:
ՄԻԵԴ-ում միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը որոշակի լրամշակման է ենթարկվել. կատարվել են տեխնիկական եւ իրավական տեխնիկայի պահանջներից բխող փոփոխություններ, բովանդակային փոփոխություններ չեն եղել: Լրամշակված նախագիծը դրական եզրակացություն է ստացել ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից:
Հարակից զեկուցող Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, նշելով, որ առաջին ընթերցմամբ նախագիծը բավականին մանրամասն քննարկվել է, առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

The legislative powers of the Representative on International Legal Matters will be more clearly regulated with the adoption of the bill, the quality of the protection of the interests of the Republic of Armenia and the effectiveness of the Representative’s activity will be improved.
The draft law on Making Addenda and Amendment to the Law on Representative on International Legal Matters authored by the Government was debated at April 5 sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs in the second reading.
The RA Representative on International Legal Matters at the European Court of Human Rights (ECHR) Yeghishe Kirakosyan informed that the draft underwent certain revisions during the period from the first to the second reading: amendments arising from technical and legal requirements were made, there were no substantive amendments. The revised draft was endorsed by the RA Ministry of Justice.
The Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs, the co-rapporteur Vladimir Vardanyan noting that the draft was debated in detail in the first reading, proposed to vote for the draft.