Օրինագծի ընդունմամբ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի օրենսդրորեն ամրագրված լիազորություններն ավելի հստակ կարգավորում կստանան, կբարելավվի Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանության որակը եւ ներկայացուցչի գործունեության արդյունավետությունը:
Կառավարության հեղինակած ««Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 5-ի նիստում:
ՄԻԵԴ-ում միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագիծը որոշակի լրամշակման է ենթարկվել. կատարվել են տեխնիկական եւ իրավական տեխնիկայի պահանջներից բխող փոփոխություններ, բովանդակային փոփոխություններ չեն եղել: Լրամշակված նախագիծը դրական եզրակացություն է ստացել ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից:
Հարակից զեկուցող Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, նշելով, որ առաջին ընթերցմամբ նախագիծը բավականին մանրամասն քննարկվել է, առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

С принятием законопроекта будут более четко урегулированы законодательные полномочия Представителя по международным правовым вопросам, повысится качество защиты интересов РА и эффективность деятельности Представителя.
5 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам РА во втором чтении обсужден проект о внесении дополнений и изменения в закон “О Представителе по международным правовым вопросам”.
Представитель РА по международным правовым вопросам в ЕСПЧ Е.Киракосян сообщил, что в период между первым и вторым чтением в проект, исходя из технико-правовых требований, внесены некоторые правки, существенных изменений нет. Доработанный проект получил положительное заключение Министерства юстиции РА.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам содокладчик В.Варданян, отметив, что проект довольно подробно обсуждался в первом чтении, предложил проголосовать за законодательную инициативу.