««Փոստային կապի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Փաստաթղթերի հատուկ առաքման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Միության եւ Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթներին «Փոստային կապի մասին» օրենքի համապատասխանեցման անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը` հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 5-ի նիստում:
Առաջարկվում է նոր խմբագրմամբ շարադրել «Փոստային կապի մասին» օրենքում առկա մի շարք հասկացություններ` դրանք համապատասխանեցնելով Համաշխարհային փոստային միության ակտերին եւ Եվրոպական միության փոստային կանոնակարգին:
Հստակեցվել են փոստային կապի գործունեության տեսակները, նոր խմբագրմամբ են սահմանվել փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների շրջանակը, դրանց մատուցման որակի չափանիշները, լիազորող նորմեր են սահմանվել ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի ընդունման համար:
Ըստ փոխնախարարի` առաջարկվում է նաեւ փոփոխություն կատարել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման սակագնի վերանայման (վերահաստատման կամ փոփոխման) հայտի ուսումնասիրման եւ որոշման կայացման համար սահմանված ժամկետի մասով, մասնավորապես, 90-օրյա ժամկետն առաջարկվում է փոխարինել 80 աշխատանքային օրով` ելնելով հանրային ծառայությունների կարգավորման մյուս ոլորտներում նույնական (ոչ տարբերակված) մոտեցում սահմանելու անհրաժեշտությունից:
Նշվել է, որ նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է փոստային կապի ոլորտի բարելավում, փոստային ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման մեխանիզմների կարգավորում, փոստային կապի ծառայությունների մատուցման որակական չափանիշների սահմանում, հաշվետվությունների մեխանիզմների ներդրում, փոստային ծառայությունների, փոստային առաքումներին ներկայացվող պահանջների եւ փոստային ծառայությունների շուկայում գործելու կանոնների սահմանում, որոնք սոցիալական առումով դրական ազդեցություն կունենան բնակչության համար:

The adoption of the package of drafts on Making Amendments and Addenda to the Law on Postal Communication and on Amending the Law on Special Delivery of Documents is conditioned by the necessity of matching the provisions of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between the Republic of Armenia and the European Union and the European Atomic Energy Community and their member states with the law on Postal Communication: the RA Deputy Minister of high-tech industry Davit Sahakyan said presenting the issue for debate at April 5 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs in the first reading.
It is proposed to write down a number of notions in the law on Postal Communication with a new edition.
The types of postal communication activity have been clarified, the scope of universal postal communication services, the quality standards of their provision with a new edition, as well as the authorizing norms have been defined for the adoption of sub-legislative normative legal acts.
It was noted that with the adoption of the package of drafts, it is expected to improve the sphere of postal communication, to regulate the mechanisms of providing universal postal services, to set quality standards for the provision of postal communication services, to introduce reporting mechanisms, to set the rules for postal services, requirements for postal deliveries, and rules for operating in the postal services market, which will have a positive impact on the population socially.