Առաջարկվում է որպես հանցագործություն դիտարկել եւ քրեական պատասխանատվություն սահմանել ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստին չներկայանալը կամ տեղեկություն չհայտնելը: «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ է առաջարկում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը: Օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է հանձնաժողովի՝ ապրիլի 6-ի աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Կարեւորելով Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգը՝ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ օրենսդիրի կարեւորագույն գործիքակազմերից է նաեւ Քննիչ հանձնաժողովը:
Ըստ պատգամավորի՝ փորձը ցույց է տվել, որ Քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի ընթացքում առաջանում են խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքը: Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ նման հարցերն օրենսդրորեն կարգավորելու անհրաժեշտություն կա:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ, հնչել են նաեւ առարկություններ, որոնք, ըստ օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակի, կքննարկվեն եւ հաշվի կառնվեն փաստաթուղթը վերջնական տեսքի բերելու եւ շրջանառության մեջ դնելու համար:

It is proposed to consider as a crime and define criminal liability for the failure to attend the sitting of the RA NA Investigative Committee or provide information. The deputy of the NA Civil Contract Faction, the Deputy Chair of the Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan proposes amendments to the constitutional law on the NA Rules of Procedure and the RA Criminal Code. The legislative initiative was debated during the working debate of the Committee on April 6.
Highlighting the parliamentary government system in Armenia, Armen Khachatryan noted that the Investigative Committee is one of the most important toolsets of the legislative body.
According to the deputy, experience has shown that during the work of the Investigative Commission, problems arise that hinder the normal working process of the Committee. Armen Khachatryan mentioned that there is a need to regulate such issues legislatively.
During the working debate, proposals were presented, objections were also sounded, which, according to the author of the legislative initiative, will be taken into consideration in order to finalize the document and circulate.