Առաջարկվում է որպես հանցագործություն դիտարկել եւ քրեական պատասխանատվություն սահմանել ՀՀ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստին չներկայանալը կամ տեղեկություն չհայտնելը: «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ է առաջարկում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը: Օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է հանձնաժողովի՝ ապրիլի 6-ի աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Կարեւորելով Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգը՝ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ օրենսդիրի կարեւորագույն գործիքակազմերից է նաեւ Քննիչ հանձնաժողովը:
Ըստ պատգամավորի՝ փորձը ցույց է տվել, որ Քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքի ընթացքում առաջանում են խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքը: Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ նման հարցերն օրենսդրորեն կարգավորելու անհրաժեշտություն կա:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ, հնչել են նաեւ առարկություններ, որոնք, ըստ օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակի, կքննարկվեն եւ հաշվի կառնվեն փաստաթուղթը վերջնական տեսքի բերելու եւ շրջանառության մեջ դնելու համար:

Предлагается признать преступлением и установить уголовную ответственность за неявку на заседание или непредоставление информации Следственной комиссии НС РА. Депутат фракции НС "Гражданский договор", заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян предлагает внести изменения в конституционный закон "Регламент НС" и Уголовный кодекс РА. Законодательная инициатива обсуждалась в ходе рабочего обсуждения в комиссии 6 апреля.
А.Хачатрян отметил, что при парламентской системе правления в Армении Следственная комиссия также является одним из важнейших инструментов законодателя.
По словам депутата, опыт показал, что в деятельности Следственной комиссии возникают проблемы, мешающие ее нормальной работе. А.Хачатрян отметил необходимость законодательного урегулирования подобных вопросов.
В ходе рабочего обсуждения представлены предложения, а также высказаны возражения, которые, согласно автору законодательной инициативы, будут обсуждены и учтены для доработки документа и введения его в обращение.