Օրենսդրական նախաձեռնությամբ փրկարար ծառայողները կատեստավորվեն, ինչի արդյունքում կբարձրանան նրանց աշխատավարձերը
Նախագծերի ընդունումը պայմանավորված է Փրկարար ծառայությունում փրկարարական ծառայության անցնելու մասին պայմանագիր կնքելը կանոնակարգելու, պատշաճ մասնագիտական պատրաստվածություն ապահովելու, փրկարարական ծառայողների աշխատավարձերը բարձրացնելու եւ կադրերի արտահոսքը կանխելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Փրկարար ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Ըստ փոխնախարարի՝ հաշվի առնելով առկա մարտահրավերները՝ հրամայական է Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունը համալրել որակյալ, բանիմաց եւ բարեվարք կադրերով:
Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ առաջարկվում է ներդնել ատեստավորման նոր համակարգ, որի արդյունքներով փրկարարական ծառայողների համար կհաշվարկվի հավելավճար, որի կարգը, պայմաններն ու վճարման չափը կսահմանվի Կառավարության որոշմամբ:
Ատեստավորման գործընթացը մեկնարկելու է 2023 թվականի մայիսից:
Նշվել է, որ ատեստավորման ընթացքում ստուգվելու են ծառայողի ֆիզիկական պատրաստվածությունը, մասնագիտական գիտելիքները՝ թեստային եւ տեսական կամ գործնական ստուգարքի տեսքով:
Իսկ կարգապահական տույժի առկայությունը, ինչպես նաեւ ծառայողի նկատմամբ ծառայողական քննություն նշանակված լինելու հանգամանքը հիմք չէ ատեստավորմանը չթույլատրելու համար:
Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունքը պահպանվում է 3 տարի:
Փոխնախարարի հավաստմամբ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում Փրկարար ծառայությունում կապահովվի պատշաճ մասնագիտական պատրաստվածություն՝ միաժամանակ բարձրացնելով փրկարարական ծառայողների աշխատավարձերը:
«Համակարգում պետք է մնան այնպիսի մարդիկ, որոնք համապատասխանում են օրենսդրությանն ու Փրկարար ծառայության հիմնարար պահանջներին»,- ասել է Արփինե Սարգսյանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ ատեստացիան ֆիլտրող գործիք է:
Նա անդրադարձել է նաեւ հանձնաժողովի ներկայացրած առաջարկությունների փաթեթին եւ նշել, որ դրանք կքննարկվեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը, կարեւորելով նախագծերի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

“Принятие проектов обусловлено ​​необходимостью упорядочить заключение договора о работе в Спасательной службе, обеспечить надлежащую профессиональную подготовку, повысить заработную плату спасателям и не допустить утечки кадров”, - отметила заместитель министра внутренних дел А.Саргсян, представляя 7 апреля в Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности в первом чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О спасательной службе” и   “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”.
По словам замминистра, с учетом существующих вызовов крайне необходимо укомплектовать спасательную службу МВД квалифицированными, компетентными и воспитанными кадрами.
А.Саргсян отметила, что предлагается ввести новую систему аттестации, по результатам которой спасателям будет начисляться дополнительная плата, порядок, условия и размер которой определятся решением правительства.
Процесс сертификации начнется с мая 2023 г.
Отмечено, что в ходе аттестации будет проверяться физическая подготовленность и профессиональные знания работника в виде теста и теоретического или практического зачета.
Наличие дисциплинарного взыскания, а также факт назначения в отношении работника служебного расследования не является основанием для отказа в допуске к аттестации.
Право на получение доплаты по результатам аттестации сохраняется в течение 3 лет.
По словам замминистра, с принятием пакета проектов будет обеспечена надлежащая профессиональная подготовка в Спасательной службе, с одновременным повышением зарплаты спасателей.
“В системе должны оставаться лишь люди, соответствующие законодательству и основным требованиям Спасательной службы”, - заявила А.Саргсян.
По ее словам, аттестация – фильтрующий инструмент.
Замминистра также коснулась пакета рекомендаций, представленных комиссией, и отметила, что они будут обсуждены в период между первым и вторым чтениями.
Содокладчик член комиссии В.Алексанян, подчеркнув важность принятия проектов, призвал своих коллег проголосовать в их пользу.