Առաջարկվում է սահմանել եւ հստակեցնել տեսչական մարմնի կողմից կայացվող որոշակի գործողություններ կատարելուն պարտադրող կամ որոշակի գործողություններից ձեռնպահ մնալուն հարկադրող վարչական ակտերի բովանդակությանը ներկայացվող  պարտադիր պայմանները: Այս մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը` ներկայացնելով ««Հրդեհային անվտանգության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին», ««Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է լրացնել օրենքներում առկա իրավական բացերն ու թերությունները եւ տեսչական մարմնի կողմից իրականացվող վերահսկողական գործառույթները դարձնել առավել արդյունավետ` բացահայտված ու չվերացված իրավախախտումներից խուսափելու եւ դրանով իսկ մարդկանց անվտանգության` կյանքի եւ առողջությանը սպառնացող վտանգները բացառելու նպատակով:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արծվիկ Մինասյանը: Խմբակցության քարտուղարը կարեւորել է ոլորտում որակի ենթակառուցվածքային համակարգերի զարգացումը: «Կարեւոր է, որ այս ոլորտում ներդրվի հավատարմագրման ինստիտուտ, եւ համապատասխանության սերտիֆիկատներ ստացած լաբորատորիաներն ու կազմակերպություններն իրենք նաեւ իրականացնեն այդ կանխարգելիչ քայլերը, տան եզրակացություններ, որոնք հիմք կհանդիսանան այս կամ այն տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ ռիսկի վրա հիմնված ստուգումների ժամանակ ճիշտ ծրագրեր կառուցելու առումով»,- ասել է նա:

It is designed to set and adjust the compulsory conditions being presented to the content of the administrative acts obligating implementation of taking certain actions by the inspection body or compelling to abstain from certain actions. The Acting Head of Inspection Bodies' Coordination Bureau at the RA Prime Minister's Staff Armen Danielyan said about this, presenting the legislative package on Making and Addendum to the law on Fire Security, on Making Amendments and Addenda to the law on State Regulation of Ensuring Technical Security and the on Making Addenda and Amendment to the law on Judicial Acts Compulsory Enforcement.
It is expected by the adoption of the package to fill the existing legal gaps and shortcomings in the laws and the make the control functions being carried out by the inspection body more effective for avoiding the revealed and non-eliminated legal offenses and by that excluding the dangers threatening the people’s security – life and health.
On behalf of the NA Armenia Faction Artsvik Minasyan gave a speech. The Secretary of the Faction emphasized the development of the sub-structural systems of the quality in the sphere. “It is important an Accreditation Institute to be introduced in this sphere, and the laboratories and organizations that received certificates of conformity themselves also take those preventive steps, which will serve as a basis in terms of building right programmes during inspections based on the risk of this or that entity,” he said.