ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ապրիլի 13-ին նամակներով դիմել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ, ԱՄՆ հայկական հանձնախմբի համանախագահներ Գաս Բիլիրակիսին, Ֆրենկ Փըլոնին, Դեյվիդ Վալադաոյին, ինչպես նաեւ հանձնախմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆին: Որպես Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար` Հայկ Կոնջորյանը նամակով դիմել է Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսին, որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ՝ Հայկ Կոնջորյանը նամակով դիմել է իր Կիպրոսի գործընկերոջը՝ Հարիս Գյորգեադեսին:
Հայկ Կոնջորյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում իրականացրած հերթական սադրանքի եւ ոտնձգության մասին, ինչպես նաեւ փաստեր՝ ադրբեջանցիների ապօրինությունների եւ հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ:
Հայկ Կոնջորյանը կոչ է արել գործընկերներին գործադրել բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը եւ մեծացնել Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումը` զսպելու վերջինիս ագրեսիվ գործողությունները եւ կանխելու հնարավոր էսկալացիան մեր տարածաշրջանում:

13 апреля председатель фракции НС "Гражданский договор", руководитель группы дружбы Армения-США А.Конджорян направил письма членам Палаты представителей США, сопредседателям Армянского комитета США Гасу Билиракису, Фрэнку Паллоне, Дэвиду Валадао, а также заместителю председателя комитета Адаму Шиффу. Как руководитель группы дружбы Армения-Греция А.Конджорян адресовал письмо руководителю группы дружбы Греция-Армения Димитриосу Маркопулосу, как председатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой представителей Республики Кипр А.Конджорян направил письмо своему кипрскому коллеге Харису Гиоргеадесу.
Председатель фракции НС представил подробности очередной провокации и посягательства представителей вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию РА 11 апреля, а также факты о беззакониях и преступных действиях азербайджанцев.
А.Конджорян призвал партнеров приложить все необходимые усилия и повысить международное давление на Азербайджан для сдерживания агрессивных действий последнего и предотвращения возможной эскалации в нашем регионе.