ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ապրիլի 13-ին նամակներով դիմել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ, ԱՄՆ հայկական հանձնախմբի համանախագահներ Գաս Բիլիրակիսին, Ֆրենկ Փըլոնին, Դեյվիդ Վալադաոյին, ինչպես նաեւ հանձնախմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆին: Որպես Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար` Հայկ Կոնջորյանը նամակով դիմել է Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Դիմիտրիոս Մարկոպուլոսին, որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ՝ Հայկ Կոնջորյանը նամակով դիմել է իր Կիպրոսի գործընկերոջը՝ Հարիս Գյորգեադեսին:
Հայկ Կոնջորյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից ապրիլի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում իրականացրած հերթական սադրանքի եւ ոտնձգության մասին, ինչպես նաեւ փաստեր՝ ադրբեջանցիների ապօրինությունների եւ հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ:
Հայկ Կոնջորյանը կոչ է արել գործընկերներին գործադրել բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը եւ մեծացնել Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումը` զսպելու վերջինիս ագրեսիվ գործողությունները եւ կանխելու հնարավոր էսկալացիան մեր տարածաշրջանում:

On April 13, the Head of the Civil Contract Faction of the RA National Assembly, the Head of Armenia-USA Friendship Group Hayk Konjoryan with letters addressed to the members of the US House of Representatives, the Co-chairs of the US Congressional Caucus on Armenian Issues Gas Bilirakis, Frank Pallone, David Valadao, as well as the Deputy Chair of the Caucus Adam Schiff. As Head of Armenia-Greece Friendship Group, Hayk Konjoryan with a letter addressed to the Head of Greece-Armenia Friendship Group Dimitrios Markopoulos. As Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the House of Representatives of the Republic of Cyprus, Hayk Konjoryan with a letter addressed his colleague of Cyprus Harris Georgiades.
Hayk Konjoryan presented details about the next provocations and encroachment perpetrated on the sovereign territory of the Republic of Armenia by the armed forces of Azerbaijan, as well as facts on the Azerbaijanis’ illegalities and criminal actions on April 11.
Hayk Konjoryan called on his colleagues to make all necessary efforts and increase the international pressure towards Azerbaijan to restrain the latter’s aggressive actions and to prevent the possible escalation in our region.