ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Ողջունելով դեսպանին` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին` Տեղ համայնքում ապրիլի 11-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի առնչությամբ հայտարարությամբ հանդես գալու համար:
Ֆրանսիայի դեսպանը շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:  Դեսպանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի` Հայաստան կատարած այցին եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածություններին` օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաեւ աշխատակազմերի միջեւ գործակցության, փորձի փոխանակման հետ կապված:

13 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в РА Анн Луйо.
Приветствуя посла, С.Ханданян поблагодарил МИД Франции за заявление в связи с азербайджанской провокацией 11 апреля в общине Тех.
Собеседники обсудили ряд вопросов армяно-французского сотрудничества, а также региональных событий.
Посол Франции поздравила С.Ханданяна с избранием на пост председателя комиссии и пожелала ему плодотворной работы. Анн Луйо подчеркнула важность взаимодействия парламентариев двух стран в международных структурах.
Затронут визит Председателя НС Франции Яэль Браун-Пиве в Армению и достигнутые со спикером армянского парламента договоренности о расширении сотрудничества между законодательными органами, взаимодействия между их аппаратами, а также обмене опытом.