ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Ողջունելով դեսպանին` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին` Տեղ համայնքում ապրիլի 11-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի առնչությամբ հայտարարությամբ հանդես գալու համար:
Ֆրանսիայի դեսպանը շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:  Դեսպանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի` Հայաստան կատարած այցին եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածություններին` օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաեւ աշխատակազմերի միջեւ գործակցության, փորձի փոխանակման հետ կապված:

On April 13, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France Anne Louyot.
Welcoming the Ambassador, Sargis Khandanyan thanked the Foreign Ministry of France for making a statement on the Azerbaijani provocation happened in Tegh Community on April 11.
The interlocutors discussed a number of issues regarding to Armenian-French cooperation, as well as regional developments.
The Ambassador of France congratulated Sargis Khandanyan on his election as Chair of the Standing Committee and wished him fruitful work. The Ambassador highlighted the cooperation of the parliamentarians of the two countries in the international structures.
Reference was made to the visit of the President of the National Assembly of France Yaƫl Braun-Pivet to Armenia and the agreements reached with the RA NA President referring to the expansion of cooperation between legislative bodies, as well as cooperation between staffs and exchange of experience.